Lemez: Ki kicsoda (Guru´s Jazzmatazz: Streetsoul)

  • - bogi -
  • 2000. december 7.

Zene

Amúltkoriban belebotlottam a neten egy eddig számomra ismeretlen zenei kategóriába, az alternatív rapbe. ´szintén, fogalmam sincs, mire föl találták ki, de Guru, vagyis Keith Elam egészen biztos beletartozik. A rapper a nyolcvanas évek végén, DJ Premierrel karöltve alakította meg Gangstarr nevezetű duóját, amely az évek folyamán az agyasabb hip-hop mindmáig meghatározó zenekarává nőtte ki magát.
Amúltkoriban belebotlottam a neten egy eddig számomra ismeretlen zenei kategóriába, az alternatív rapbe. ´szintén, fogalmam sincs, mire föl találták ki, de Guru, vagyis Keith Elam egészen biztos beletartozik. A rapper a nyolcvanas évek végén, DJ Premierrel karöltve alakította meg Gangstarr nevezetű duóját, amely az évek folyamán az agyasabb hip-hop mindmáig meghatározó zenekarává nőtte ki magát.

Guru (Gifted Unlimited Rhymes Universal) legnagyobb sikerét mégis a saját neve alatt futó Jazzmatazz-sorozattal érte el, melynek ´93-as első darabján a hip-hop- és jazzműfajok akkortájt igencsak előremutató fúziója hallható, olyan neves jazzmuzsikusok segédletével, mint Donald Byrd, Roy Ayers, Branford Marsalis vagy Ronny Jordan. Az underground körökben kultuszstátusnak örvendő lemezt ´95-ben követte a második rész, szintén illusztris közreműködőkkel, hisz meghívottként szerepelt rajta többek között: Me´shell N´Degeocello, Jamiroquai, Courtney Pine, Chaka Khan és Ramsey Lewis.

"A Jazzmatazzt tulajdonképpen a sztárvendégek adják el" - vetették Guru szemére már korábban is, a most megjelent harmadik rész kapcsán meg aztán különösen felerősödtek a könnyű pénzt firtató kritikák. Az új albumon ugyanis a pár abszolút értelemben vett sztár - Isaac Hayes, Herbie Hancock vagy a reggae világában nagy névnek számító ex-Black Uhuru-énekes Junior Reid - mellett a modern r&b-, urban-mezőny számtalan ifjú csillaga szerepel. A műfaj ki kicsodája a csajok terén majdnem teljes: Angie Stone, Erykah Badu, Macy Gray, Kelis, Amel Larrieux, illetve Bilal énekelnek duettet Guruval, és bár a női orgánumok néhol valóban elhalványítják a rapet, én ezt teljesen rendjén valónak találom, mivel tényleg ők a legjobbak a jelenlegi soulfelhozatalban. A férfi közreműködők névsora már sokkal változatosabb képet mutat a stílusokat tekintve, a már említetteken kívül hallhatjuk Donell Jonest, a The Roots zenekart vagy éppen Craig Davidet, aki a lemezfelvétel idején még aligha számított széles körben ismertnek, ma viszont az egyik legmenőbb fiatal soul-, garage-titán Angliában, egy U2 is neki könyörög remixért.

Guru állítja, ezzel az anyaggal "újfent egy magasabb szintre lépett". Házi r&b-szállítómat ellenben lelombozták a Streetsoul zenei alapjai, mivel "nagy részük már tíz éve is létező formát idéz", így szakértő barátom szerint Guru csupán hadovál, amikor egy "teljesen új stílust" emleget.

A naprakészség nálam kevésbé, a soul viszont annál inkább központi téma, hisz ennek felbukkanásával válhatnak az urban-muzsikák szukáiból kedves hölgyek, s születhetnek kúrós nóták helyett szeretkezős dalok. Úgy vélem, Guru is hasonlót gondol, amikor kijelenti: "Szeretném, ha a lemezem hallgatása közben gyerekek fogannának", vagy amikor a "hip-hop eddig betöltetlen űrjéről" szól. És nagy örömömre úgy tűnik, hogy ez a soullal telítődő tendencia nemcsak a jelen album, de az egész fekete "városi" zene irányvonalát is hűen tükrözi, szóval részemről csak az áldás arra a felsőbb fokra.

- bogi -

Virgin/EMI, 2000

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.