Lemez: Vörös csillagok (Mahala Rai Banda)

Zene

A romániai cigányzenének eddig két nemzetközi befutója volt, a Taraf de Haidouks és a Fanfare Ciocarlia. Együtt szorgoskodik mindkettõben két-három nemzedék, és amilyen könnyedén folyatják össze a maguk különbözõ hagyományait, abban is sok a rokonság, az egyiket egy belga, a másikat egy német ügynökség emelte ki a semmibõl, és folytathatnánk még - de aki a párhuzamok mentén halad, az most alighanem rossz úton jár.

A lényeg ugyanis a másságban keresendõ, annak pedig megvan a maga földrajzi meghatározottsága: a Bukarest közeli Taraf de Haidouks a Kárpátoktól délre jellemzõ vonós zenekaroknak, a moldovai Fanfare Ciocarlia pedig az északon honos rezesbandáknak a "szinonimája".

És most itt van harmadiknak a Mahala Rai Banda, ugyanannak a belga expedíciónak a felfedezettjeként; benne két-három nemzedék, megannyi befolyás, egyik-másik tagja jól ismert a Haidouks-körbõl, aztán vannak köztük, akik Moldovából valók. Immár a nyugati ismertség is kipipálható, ami pedig a muzsikájukat illeti, az a déli vonós- és az északi rezesbandák dolgainak a keveréke. Szóval úgy is hallgatható, mintha a Haidouks és a Ciocarlia "egyszerre" szólna, de úgy is - és én inkább ezt tanácsolnám -, mintha egy harmadik, egy eddig ismeretlen, ám nem kevésbé autentikus romániai nyelvjárásra bukkantunk volna. Mert ahogyan a tuba-szaxofon-klarinét-trombita együtt él a hegedûvel-harmonikával-dobbal-cimbalommal-bõgõvel, abban semmi csináltság, semmi "poén" nincsen, az valahogy úgy revelatív, hogy közben teljesen hétköznapi. És rendkívül szórakoztató. Nincsenek rosszabb és nincsenek jobb számok, a Mahala (a roma gettók neve) bemutatkozása mindvégig üdítõ buli. Egy kis eredeti zene, egy kis megdolgozott Balkán, egy kis tradicionális és egy kis lopkovic, ahogy azt arrafelé szokás és kell. Aki nagyon fülel, még a katonai indulókból is elcsíphet pár taktust, de ez megint csak oké, ezek a derék rezesek katonazenészként szolgáltak az elõzõ rendszerben.

Úgyhogy öt darab vörös csillag, az a legkevesebb. Elvégre a Mahala Rai Banda azoknak is tuti lehet, akik még odavannak a Haidouksért meg/vagy a Ciocarliáért, és azoknak is, akik esetleg unják már kicsit.

Marton László Távolodó

Crammed Discs, 2004

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.