Koncert

Little Steven & the Disciples of Soul

  • Soós Tamás
  • 2019. szeptember 22.

Zene

Szomorú látvány fogadta azt a nagyjából 100-150 fős közönséget, amely nemcsak a Maffiózók színészeként, hanem Bruce Springsteen gitárosaként ismeri Steven Van Zandtot. Tíz-tizenöt, foghíjasan telt széksor árválkodott az Akvárium 1100 fős nagytermében, ami már azért is baljós előjelnek számított, mert az ültetés minden rockbuli biztos halála. Kivéve – derült ki –, ha azt Little Steven és 15 fős kísérőzenekara adja, akik már az első pillanattól a plafonig tornázzák és a 130 perces koncert alatt végig ott is tartják az Amerikából importált bulihangulatot. Aminek legalább annyira hatásosan alapoz meg a három szénfekete, mikrofonfrizurás, csillámnadrágos vokalistalány és az ötfős, mariachikalapban szólózó fúvósszekció, mint Van Zandt vállalása, hogy az amerikai könnyűzene minden fontosabb színét belefesse tarkabarka koncertjébe. Nem is lehetne eldönteni, hogy a dögös-funkys blaxploi­tation (Vortex), a Ronettes-féle girl groupok harmóniáit tökéletesen újraéneklő A World of Our Own, vagy a B oldalas Springsteen-slágereknek tűnő rock and rollok jelentik a csúcspontot, ha a magyar közönség nem honorálná kitörő lelkesedéssel a nyolcvanas évek jellegzetes hangján megszólaló, kebeldagasztó MTV-slágereket, amelyeknek hősünk egykori hírnevét köszönheti. Lehet, hogy Van Zandt hangjából kikopott már az érzelmi gazdagság, és a gitárszólókat is előszeretettel passzolja le, de karmesterként végtelenül profi, kicentizett mozdulatai ellenére is velejéig spontánnak ható show-t vezényel. Politikából csak minimális kerül terítékre (az I Am a Patriot reggae-je Greta Thunbergért szól), ellenben nem egy élvezetes zenetörténeti kiselőadást kapunk (például a girl groupok emancipációs szerepéről), hogy akinek esetleg nem esett le, az is megtudja: manapság senki sem tart Little Stevennél élvezetesebb kurzusokat az amerikai könnyű­zene színpompás történetéről.

Akvárium Klub, augusztus 15.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.