Koncert

Little Steven & the Disciples of Soul

  • Soós Tamás
  • 2019. szeptember 22.

Zene

Szomorú látvány fogadta azt a nagyjából 100-150 fős közönséget, amely nemcsak a Maffiózók színészeként, hanem Bruce Springsteen gitárosaként ismeri Steven Van Zandtot. Tíz-tizenöt, foghíjasan telt széksor árválkodott az Akvárium 1100 fős nagytermében, ami már azért is baljós előjelnek számított, mert az ültetés minden rockbuli biztos halála. Kivéve – derült ki –, ha azt Little Steven és 15 fős kísérőzenekara adja, akik már az első pillanattól a plafonig tornázzák és a 130 perces koncert alatt végig ott is tartják az Amerikából importált bulihangulatot. Aminek legalább annyira hatásosan alapoz meg a három szénfekete, mikrofonfrizurás, csillámnadrágos vokalistalány és az ötfős, mariachikalapban szólózó fúvósszekció, mint Van Zandt vállalása, hogy az amerikai könnyűzene minden fontosabb színét belefesse tarkabarka koncertjébe. Nem is lehetne eldönteni, hogy a dögös-funkys blaxploi­tation (Vortex), a Ronettes-féle girl groupok harmóniáit tökéletesen újraéneklő A World of Our Own, vagy a B oldalas Springsteen-slágereknek tűnő rock and rollok jelentik a csúcspontot, ha a magyar közönség nem honorálná kitörő lelkesedéssel a nyolcvanas évek jellegzetes hangján megszólaló, kebeldagasztó MTV-slágereket, amelyeknek hősünk egykori hírnevét köszönheti. Lehet, hogy Van Zandt hangjából kikopott már az érzelmi gazdagság, és a gitárszólókat is előszeretettel passzolja le, de karmesterként végtelenül profi, kicentizett mozdulatai ellenére is velejéig spontánnak ható show-t vezényel. Politikából csak minimális kerül terítékre (az I Am a Patriot reggae-je Greta Thunbergért szól), ellenben nem egy élvezetes zenetörténeti kiselőadást kapunk (például a girl groupok emancipációs szerepéről), hogy akinek esetleg nem esett le, az is megtudja: manapság senki sem tart Little Stevennél élvezetesebb kurzusokat az amerikai könnyű­zene színpompás történetéről.

Akvárium Klub, augusztus 15.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.