Megkapó mizantrópia

Converge: All We Love We Leave Behind

  • Vincze Ádám
  • 2012. december 15.

Zene

Komolyan megijedtem, amikor először szembesültem a massachusettsi káosz-hardcore istenségek első videoklipjével, amit a lemeznyitó Aimless Arrow-hoz készítettek.

Egyrészt, a kisfilm giccsfaktora alulról súrolja a Nightwish-Hammerfall-vonalú zenekaroktól megszokottat, másfelől pedig a dal körülbelül olyan, mintha a zenekar a You Fail Me káprázatos nyitókettősének folytatását próbálta volna megírni, főszerepbe helyezve a hátborzongatóan mizantróp dalszövegeiről ismert énekes, Jacob Bannon tiszta énekhangját. Utóbbiról elég annyi, hogy a színpadon megvadult gőzgépként romboló frontember még mindig nem jött rá, hogy ami nem megy, azt fölösleges erőltetni.

Szögezzük le gyorsan: ezen túl az All We Love...-val nincs különösebb baj, az pedig kimondottan az előnyére válik az anyagnak, hogy Bannonék ezúttal sem illusztris vendégeket nem hívtak, sem olyan epikusnak szánt, valójában üres és unalmas dalt nem írtak, mint mondjuk a No Heroes mélypontjaként jellemezhető Grim Heart/Black Rose, és a lemez dinamikáját sem öli meg olyan katasztrofális mellényúlás, mint az Axe To Fall végére helyezett lassú tétel. Az érzelmi mélypontot a címadó jelenti, amely viszont Ben Koller törzsi dobolásából és Nate Newton mogorva basszustémájából hidegrázósan gyönyörű gyűlöletszimfóniává fejlődik - tökéletes felvezetővé az utána következő Runaway kétperces, grindcore-ba hajló csépeléséhez. Utóbbit csak a limitált kiadás bónuszdala, a No Light Escapes tudja felülmúlni, egy olyasfajta, perc alatti őrjöngés, mint amilyen az előző lemez címadója volt, csak még karakteresebben megfogalmazva.

Az All We Love... nem könnyű hallgatnivaló, mert bár rövidebb, mint az Axe... volt, annak relatív slágeressége fényében mégis nyomasztóbbnak és tüskésebbnek érzi a hallgató. A Coral Blue-hoz vagy a Sadness Come Home-hoz hasonló darabokkal mégis könnyen a szívünkbe férkőzhet, a hangmérnökként is kreditált Kurt Ballou gitározását pedig most sem lehet szó nélkül hagyni, hiszen az itt bemutatott teljesítménye alapján egyértelműen ő a XXI. század Page Hamiltonja és Duane Denisonja egy személyben.

Epitaph, 2012; a Converge december 16-án játszik a Dürer kertben

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.