Lemez

Méretes zakó

My Morning Jacket: The Waterfall II

Zene

A Jim James vezette, Kentucky államból származó My Morning Jacket elsősorban az USA-ban örvend komolyabb népszerűségnek.

Európában nem számít akkora névnek, aminek talán az is az oka, hogy az együttes nem sok energiát fordított eddig az itteni promócióra és koncertezésre. Zenéjükben a pszichedélia, az indie, a folk, a country és az americana elemei vegyülnek, és szokás őket néha az amerikai Pink Floydnak is nevezni. Tény, hogy szívesen merítenek ihletet a Floydtól, különösen az átmeneti, vagyis a Syd Barrett fémjelezte és a nagy befutást jelentő The Dark Side of the Moon közötti korszakból, és ennek fényében nem meglepő, hogy Bo Koster billentyűs tagja Roger Waters turnézenekarának is. A MMJ áttörése 2005-ben következett be a Z című albummal, és a szintet azóta is sikerül tartaniuk. Legújabb, nyolcadik munkájuk az öt évvel ezelőtti The Waterfall egyenes ági folytatása: annak a lemeznek az outtake-jeiből rakták össze a második részt, egy-két újonnan írt dallal megtoldva. Nagyot téved, aki attól tart, hogy egy klasszikus resztligyűjteménnyel szánta meg rajongóit a zenekar – a Waterfall II remekül illeszkedik az életműbe. Oké, a Climbing the Ladder idétlen countryja kissé lelóg róla, de hogy Jameséknek nem áll rosszul a western, azt a jópofa zongoraszólóval megspékelt Run It bizonyítja. A Floyd a nagyszerű Still Thinkinből hallható ki leginkább, de a többtételes szerzeményben a Beatles is vastagon benne van. A Spinning My Wheel tisztára Mercury Rev-féle dreampop, a Welcome Home egy aranyos folkballada, a Magic Bullet a szokatlan ritmikája miatt érdemel figyelmet, a rockos és komplex Wasted egy kicsit a Dovesra emlékeztet, a First Time meg a falzettes ének miatt a Radioheadre. Az album központi dala a dalszövegében az R.E.M.-re és a Slayerre is utaló Feel You, amely olyan, mint egy ártatlanul bombasztikus zongoraballada a ’70-es évekből, és amire még Father John Misty is igencsak büszke lenne.

ATO Records, 2020

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.