Lemez

Morrissey – Low in High School

Zene

Fanatikus rajongókkal sohasem egyszerű, főleg, ha Morrissey megszállottjairól van szó – e sorok írója már nemegyszer került konfliktusba a téma kapcsán, ráadásul úgy, hogy ő maga is kedvelője a művész munkásságának. A Mozfathernek is becézett sztár követői sokszor ugyanolyan nehéz esetnek bizonyulnak, mint imádatuk tárgya, a velük való párbeszéd a témában sohasem egyszerű. Főleg úgy, hogy az egykori Smiths frontember sokszor igencsak szerencsétlenül képes nyilatkozni – legutóbb például a zaklatási botrányba keveredett Kevin Spacey-t védte meg egy interjúban (holott két éve Moz is feljelentett egy biztonsági őrt szexuális zaklatásért).

A fanatikusok persze mindent elnéznek neki, egyebek mellett azt is, ha egy adott albuma nemhogy a Smithshez, de még a szólókarrier legjobb pillanataihoz sem nő fel. A Low in High School kifejezetten gyenge kritikákat kapott, pedig egyáltalán nem rossz munka. Az izgalmas zenei körítés a régi társak, elsősorban Boz Boorer és Jesse Tobias, valamint Joe Chiccarelli producer érdeme, a szövegekben pedig Morrissey továbbra is verhetetlen. Politikai (és nemi) irányultságára természetesen továbbra sem derül fény, ettől függetlenül az album tele van tömény politizálással, és meglepően sokat bukkan fel Izrael. Megkapjuk a szokásos rendőr- és monarchiaellenességet (utóbbit már a borítón is), a tőle szintén nem idegen rosszindulatot (I Wish You Lonely) és egy jó adag háborúellenességet (I Bury the Living; In Your Lap). Nem egy dalban kissé latinos a zenei hangulat, igazából csak egy sláger hiányzik, de az első kislemeznek választott Spent the Day in Bed inkább a suttyó focista Joey Bartont szerepeltető klipjéről marad emlékezetes. Az album legjobb dala így a Who Will Protect Us from the Police; egy olyan lemezen, amelyet elsősorban a monarchiagyűlölők és vegetáriánusok fognak majd a legjobban élvezni.

BMG, 2017

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.