Mit loptál ma, Kolbász Viktor? – A 10 legjobb NER-ellenes dal a Puszitól az Omegáig

  • narancs.hu
  • 2015. május 28.

Zene

A WC szarban áll, a vasárnap szomorú, ló sincs, csak Orbán Viktor, Orbán Viktor, és Orbán Viktor. Otthon barkácsolt és profi dalocskák a NER ellen. A dolgos kisember dalban int be a kormánynak!

Egy szó, ami többet mond ezer másiknál: Harrach! A vasárnap vásárolni vágyó kisember réme jól megkapja a B+szódjál meg KDNP című nótában, mely oly sok kisember napját bearanyozta, amikor felkerült a YouTube-ra.

Megtekintve: 599 509


Hasonló indulatok feszítik az ugyancsak a vasárnapi boltzár ellen tiltakozók másik himnuszát, a Szomorú vasárnap átiratában (interjúnk a mű eredetéről itt) Rigó Béla költő finomabb eszközökhöz (Szomorú vasárnap, napja a haragnak / harapnak reád fent fogai Harrachnak...) és persze Seress Rezsőhöz nyúlt. Előadó: Papp János.

Megtekintve: 118 862

De úgy tűnik, ezt lehet még fokozni. A Dal a boltok vasárnapi zárva tartásáról (Tesco-dal) egyből a zsigerekre és az ösztönökre hat, noha a kisvárosi fizikatanár külsejű énekes elsőre úgy fest, mint aki egy évben legfeljebb szilveszterkor, nőnapon és május elsején rúg ki a hámból. No meg persze a vasárnapi zárva tartás hírére. Külön felhívnánk a figyelmet a rusztikus díszletekre (+játékmackók), illetve a vélhetően nyomatékosítási szándékkal szorongatott Miska kancsóra.

Megtekintve: 574 097

A Keményen Tömegközlekedő Kisember dala (vagy ahogy a nép ajkán él: a Pótlóbusz), viszonylag új jelenség a protest songok egyre népesebb mezőnyében. A szerzők láthatóan azon szerencsétlenek közé tartoznak, akik nem külön sofőrrel közlekednek a városban, hanem az ország állapotát tökéletesen leképező Moszkva téren és környékén vegyülnek a plebsszel és a pótlóbuszok népével. Ó, micsoda lúzerek ezek a kisemberek! Tetszettek volna politikusnak menni vagy városvezetőnek! „A feltúrt utakhoz egy ló lenne pont jó / de ló sincs itt, baszd meg, csak lópótló pótló” és a hasonló sorok elkövetője az SZ4P.

Megtekintve: 50 325

A NER-songok sorában külön fejezetet képviselnek az Orbán Viktor-os dalok, azokon belül is külön univerzum a Húszas stúdió YouTube-csatornája, ahol szinte kizárólag Huszár Attila 3D animációs gyalázkodásait követhetjük nyomon. A bőség zavarában egy KFT-átiratot választottunk ki mint jellemző darabot. Így lesz az Afrikából Orbánia.

Megtekintve: 23 886, a csatorna teljes nézettségét nem volt türelmünk összeszámlálni

Orbán megint és még mindig!  Íme, az immár klasszikussá vált Puszi-dal Peer Krisztián szövegével. Mit loptál ma, Kolbász Viktor?

Megtekintve: 145 534

A Központi Hatalom Orbán Viktor című dala nemcsak sztorizós szövegével, de punkos-sramlis-szörfös lendületével is igyekszik belopni magát a kedves hallgató szívébe. A számhoz csatolt tájékoztató szerint „A dal Viktor hozzájárulásával készült. Mi nem vagyunk se jobbosok, se balosok, se libsik, se nácik, mi csak egy élhető országot szeretnénk. Gyűlöljük a politikát”. Tiszta beszéd, bár az eleje nem teljesen világos.

Megtekintve: 68 043

Ha valakinek túl bonyolult lenne az előző dal, netán kevés az ideje, annak a Nemzeti rezsicsökkentő dalt ajánljuk. Mindössze 37 másodperc, de minden benne van!

Megtekintve: 14 290

Orbán után oldódjunk fel a Bëlgával. Már csak azért is, mert biztos vannak olyan, a szövegértelmezésben jártas vezető politikusok, akik elolvadnak a gyönyörűségtől a Gyarmat-dal hallatán, alighanem ők a sötétség igazi fejedelmei. „Nem leszünk gyarmat / Multikám húzzá má' el má'! / Nem leszünk gyarmat / Balra má' húzzá má' el má'!” és így tovább...

Megtekintve: 152 058

De bárki bármit is énekel, a leghatásosabb mégis az, ha egy dal szó szerint megmarad, csupán a csomagolás változik. Amikor Simicska nagyjelenete után elkészült e mű, gondolta volna a fene, hogy nemsokára már az előadó, vagyis az Omega együttes is simán szerepelhetne a klipben. Vajon Kóborék eljátsszák Felcsúton a Régi csibészeket?

Megtekintve: 154 092

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.