színház - ARISZTOPHANÉSZ LÜZISZTRATÉ

  • - ki -
  • 2010. november 11.

Zene

című szatírája egy kocsmában talált új helyre, és öltött új formát; bár ami ez utóbbit illeti, pontosabb úgy fogalmazni, hogy talált vissza a régihez. Szöveggel és színházzal is másképp bánik a Salto Mor(t)ale Társulat előadása; szabadon, de inkább szabadosan futtatja meg mai közegben a régi történetet. Régi? Elborult agyú férfiak háborúznak - jó, nem egy új, rájuk szabott alkotmányért, hanem athéniak és spártaiak a jó ég tudja már, miért -, amikor egyszer csak a nők veszik kezükbe a haza sorsát.
címû szatírája egy kocsmában talált új helyre, és öltött új formát; bár ami ez utóbbit illeti, pontosabb úgy fogalmazni, hogy talált vissza a régihez. Szöveggel és színházzal is másképp bánik a Salto Mor(t)ale Társulat elõadása; szabadon, de inkább szabadosan futtatja meg mai közegben a régi történetet.

Régi? Elborult agyú férfiak háborúznak - jó, nem egy új, rájuk szabott alkotmányért, hanem athéniak és spártaiak a jó ég tudja már, miért -, amikor egyszer csak a nõk veszik kezükbe a haza sorsát. Viszont nem veszik kezükbe a férfiak semmiféle testrészét mindaddig, amíg abba nem hagyják ezt az õrültséget. Hát abbahagyják. Nyafognak, vinnyognak egy kicsit odaveszett macsó felsõbbrendûségükért, de aztán gyorsan gyõz a nagy hím meglöttyenés. Hát, ez ma már nem fordulhat elõ. De ettõl eltekintve nagyon a helyén van itt minden szó és fordulat.

Pedig mindkettõbõl akad bõven olyan, amit a tegnap és a ma szült. Lüzisztratét, az asszonyok találékony és eltökélt vezérét Sándor Erzsi játssza - és tényleg játssza, nem pedig alakítja -, aki színésznõbõl réges-rég rádiós lett már, aminek a produkció számos hasznát látja, a napi poénokon túl a frappáns szerkesztésben is.

Van zene - ismert dallamok átírt szöveggel -, van pofátlan, vicces és nagyon komoly bemondássorozat, befér ide a tegnapi tüntetés vezérszólama és a holnapi újabb aljas húzás megtippelése. A kocsma terét - pulttól asztalig és vissza - bejátssza-bemozogja a kilenc játékos, akik közt lelkes amatõrök és csiszolatlan gyémántok is akadnak; utóbbiak közt föltétlenül meg kell említeni Szále Nórát, aki úgy énekel, hogy beleremegnek a falak, és lendületesen, hitelesen játszik is.

Hát akkor irány a kocsma, ahol Vajda Róbert rendezésében kabarét, mai, napi kabarét csinálnak Arisztophanészból. Nem unatkozunk egy percet sem, viszont eluralkodik rajtunk a "jól együtt vagyunk" érzése. Itt tartunk megint.

Menta Terasz, november 3.

****

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.