Lemez

The Orb: Abolition of the Royal Familia

  • - minek -
  • 2020. július 11.

Zene

Örömmel jelenthetjük, hogy még mindig él és virul a brit elektronikus tánczene hajnalának egyik klasszikus formációja! Igaz, hogy a zeneipari pályafutását a Killing Joke roadjaként kezdő Alex Paterson maradt az idők során az egyedüli stabil tag, de a formáció termékenységét jelzi, hogy a címében is a brit királyi családdal szembeni averziójára utaló Abo­li­tion… már a The Orb tizenhatodik nagylemeze, és erre is jutott bőven ötlet és mondanivaló: a szinte idézhetetlenül hosszú számcímek között megannyi történelmi utalás, különös tekintettel a birodalmi rabszolga-kereskedelemre, a Kelet-indiai Társaságnak kiszervezett ópiumbizniszre, a gyarmati és egyéb háborúkra. Persze kritikai reflexiókból és merő intertextualitásból még nem állna össze egy szórakoztató, élvezetes album, ám Paterson és szintén legendás alkotótársai, közöttük a System 7 duó (Steve Hillage, Miquette Giraudy), a Killing Joke-basszer/producer Youth, vagy éppen Roger Eno és David Harrow kifinomult (még ha nem is egyenletesen izgalmas) zeneanyagot raktak össze. Az Orb-recept többé-kevésbé működik is, a produkció dupla fedelű iróniáját szolgáló hangminták a helyükre kerültek, a kvázi-Ibiza-house-tól a színtiszta, léleksimogató ambientig (Pervitin, Afros, Afghans and Angels, Shape Shifters), majd a szétcsavart dub-reggae-ig és laza jungle-ig terjedő, étvágygerjesztő zenei spektrum nagyon is rendben van. Az egész produkciót átszövő, az Orbra mindig is jellemző egészséges humor pedig átlendíti a befogadót a ritka zenei holtpontokon is.

Cooking Vinyl, 2020

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.