Történelmi lecke - Muszatics Péter: A folyamat (dokumentumfilm/dvd)

  • - borz -
  • 2007. október 11.

Zene

A folyamat a magyarországi politikai antiszemitizmus születését, felerősödését és uralkodó ideológiává válását követi nyomon az első világháború végétől, az Osztrák- Magyar Monarchia feldarabolásától, az ország megcsonkításától és a Tanácsköztársaságtól a numerus claususon, majd a zsidótörvényeken át a munkaszolgálatig, Kamenyec-Podolszkijig és Auschwitzig.

A folyamat a magyarországi politikai antiszemitizmus születését, felerősödését és uralkodó ideológiává válását követi nyomon az első világháború végétől, az Osztrák- Magyar Monarchia feldarabolásától, az ország megcsonkításától és a Tanácsköztársaságtól a numerus claususon, majd a zsidótörvényeken át a munkaszolgálatig, Kamenyec-Podolszkijig és Auschwitzig.

Nagyjából egy tanóra időtartamában kapunk történelemleckét a legjobb hazai tanároktól - Granasztói György, Pók Attila, Haraszti György, Karsai László, Ungváry Krisztián, Konrád György, Ungváry Rudolf - archív felvételekkel és dokumentumokkal színesítve a száraznak amúgy sem mondható anyagot. A fő kérdés, hogyan jutott el a XIX. században még alapvetően befogadó magyar társadalom a totális kirekesztésig, amikor honfitársaink százezreit írták ki előbb a kultúrából, gazdaságból, majd a jogrendből, az emberi méltóságból, végül az élők sorából.

Erős felütéssel indít a film, Haraszti azt a Mikszáthnak tulajdonított bonmot-t idézi, miszerint antiszemita az, aki a kelleténél jobban utálja a zsidókat. Ez ugye még a boldog békeidők, a magyar liberális demokrácia és a kedélyes úri antiszemitizmus kora, ahol még mederben vannak tartva a dolgok. De innen is eszünkbe juthat egy erős felütés: Krúdy egy készülődő zsidóverés érzékletes leírásával indítja A tiszaeszlári Solymosi Esztert (mely program aztán átalakul pár estén át tartó utcai randalírozássá), mintegy a vérvádügy utórezgéseként. A nagy pört ugyan bukják az antiszemiták, de közben összekovácsolódnak, lesz pártjuk, sajtójuk, vezérletük és népi támogatásuk. A folyamat nem megy vissza a kiegyezésig, a felemás magyar polgárosodásig, amelyben valóban a számarányánál jóval nagyobb részt vállalt a zsidóság, megalapozva ezzel nemcsak az ország fejlődését, modernizációját, hanem az antiszemitizmus későbbi vádjait is. Kályhának épp elég forró Trianon, ami a súlyos veszteségek mellett azzal a következménnyel is járt, hogy míg a történelmi Magyarországon kisebbségben voltunk saját hazánkban, s ezért megbecsültük azokat, akik a lázongó nemzetiségiekkel szemben vállalták az asszimilációt, és magyarnak vallották magukat, addig 1920-tól összezárva találtuk magunkat önmagunkkal a szűk új határok között, és minden megváltozott. A bethleni konszolidációban még benne volt a kibontakozás esélye, de elsöpörte a gazdasági világválság, és onnantól, ahogy Haraszti fogalmaz, minden kormány baloldali programmal lép színre és jobboldalibbként végzi, mint az elődje.

Az ismert történelmi tények mellett újabb kutatási eredményekről vagy csak a szakmán belül köztudott tényekről is hallunk (Gömbös színfalak mögötti kiegyezése a zsidóság képviselőivel; egy tiszta választás esetén már 1939-ben a nyilasok nyertek volna; Horthy azért nem lépett Hitler vagy Mussolini útjára, mert túl modernnek tartotta; Imrédy lemondásának háttere, hogy az ellenzék előásott egy zsidó dédszülőt a családjában). Két megdöbbentő adat: a zsidók rekordidő alatti gettósítását és deportálását, vagyonuk összeírását, elkobzását 200 ezer magyar alkalmazott szorgos, öszszehangolt munkája tette lehetővé. Karsaitól megtudjuk, hogy a MÁV milyen jól dolgozott és milyen szépen keresett a deportálásokon, jóllehet 50 százalékos csoportos kedvezményt adott a (természetesen nem menettérti) jegyre, sőt a gyerekek és az öregek még további engedményben részesültek. A számlát a magyar állam egyenlítette ki a zárolt zsidó vagyonból, így állt elő az "önfinanszírozó népirtás" páratlan receptje.

Találó cím A folyamat, hiszen a film nem egyszerűen időrendben halad, hanem egymásból következő lépések kérlelhetetlen logikájú sorozataként mutatja be az eseményeket - noha a budapesti zsidók deportálását leállító Horthy kapcsán Ungváry Krisztián arra is felhívja a figyelmet, hogy a magyar politikának igenis volt játéktere. Mert mindig van választás.

Forgalmazza a Pelagi Film

A film elkészülte és DVD-megjelenése között a rendező két, nem kevésbé érdekes dokumentumportrét készített, az egyiket John Lukacsról (Egy eredendő bűnös vallomása, 2006), a másikat Szőnyi Zsuzsáról (Az aventinusi tündér, 2007).

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.