Lemez

V/A: Ronnie James Dio - This Is Your Life

  • Soós Tamás
  • 2014. június 8.

Zene

Hogy a rockszakma nem az Elvis-féle relikviaipar fröccsöntött termékeivel, hanem feldolgozások sorával adja meg, ami a királynak jár, az bármiféle eulógiánál ékesebben szól a négy éve gyomorrákban elhunyt énekes rocktörténeti szerepéről.

A tömeges megemlékezések közül kiugró This Is Your Life pedig az all-star szereplőgárda ellenére is képes túllépni az inkább gesztus-, mint zenei értéket képviselő respektlemezek érdektelenségén. A főként az 1975 és 1984 közötti aranykorból válogató lemez kizárólag - Black Sabbath-, Rainbow- és Dio- - örökzöldekre apellál (leszámítva a Freddie Mercury stílusát idéző, eredeti, címadó Dio-lírát), ám kerülnek meglepetések is: Rob Halford és Glenn Hughes, akik egyébként a telefonkönyvet is, most a legjobb Dio-számokat se tudják élvezetesen előadni (Halfordnál a dög hiánycikk, Hughesnál a Pink Floyd-hangütés túl simulékony). A Tenacious D poénzenekar a The Last In Line - egy fuvolaszólót leszámítva - humormentes, de Jack Black dinamikus énekével erősített átiratával nyűgöz le, a pár lemezes Halestorm pedig puszta jelenlétével (az ő Straight Through The Heartjuk hű interpretáció: Lzzy Hale nyers énekhangja húzza). Kifejezetten profi és tradicionális ez az emléklemez, amelynek előadói (Scorpions, Motörhead, Anthrax stb.) inkább a hangszereléshez, mintsem a dalok műfajához nyúltak (kivétel a Holy Diverből szegycsonton vágó metalcore-himnuszt nyeső Killswitch Engage). A legizgalmasabb így a Metallica Rainbow-egyvelege: olyan dinamika és örömzene árad belőle, mintha csak a Through The Neverben játszó mitizált Metallica dobta volna össze a Garage Inc.-re.

Rhino, 2014

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.