rés a présen

"Már a járókában Paganinit hallgattam"

Vázsonyi János zenész

  • rés a présen
  • 2013. március 28.

Zene

rés a présen: Érdekelt bármely más hangszer valaha is a szaxofonon kívül?

Vázsonyi János: Szaxofonozni relatíve későn kezdtem, gimnázium elején, de mivel a szüleim zenészek voltak, a muzsika már születés óta életem mindennapi részévé vált. Már a járókában Paganinit hallgattam, apám gyakran játszott otthon tőle és Bachtól hegedűn. Anyám zongorát tanított, én is elkezdtem, de direkt nem nála. A dzsessz pedig legerőteljesebben Charlie Parker révén érintett meg.

rap: A kollégáiddal újabban kis New Orleansszé változtattátok a hetedik kerületet.

VJ: Kardos Dani barátommal sokszor duózunk (gitár-szaxofon) a hetedik kerület kocsmáiban, és van egy Helikon nevű fúvószenekarom is.A romkocsmák felvirágzása sok tényezőnek köszönhető, de talán az egyik legfontosabb az az unikális attitűd, ami a keleti blokk országainak alternatív kultúráját jellemzi a rendszerváltás után. Ami a Tilos az Á-ban elkezdődött, több darabra oszolva folytatódik, egyre nagyobb nemzetközi érdeklődést kiváltva.


rap: Sok formációban játszottál és játszol ma is.

VJ: Játszom a Butterfly Effecttel etno-dzsessz-hiphopot, a Vodkuval orosz kocsmazenét, a Chalabannal marokkói muzsikát, és barokk zenét a saját "szalondélutánjaimon" otthon. DJ Bootsie triójával is fellépek, de sok irodalmi estre is hívnak, a Müpában legközelebb Németh Gábor estjén lépek fel, valamint szerepelek Gogol Holt lelkek című darabjában a Radnóti Színházban.

rap: Milyen helyeken szeretsz fellépni?

VJ: Engem a változatosság gyönyörködtet, a Műcsarnoktól a Kék Lóig bárhol szívesen játszom, kivételesen szerencsésnek érzem magam, hogy ennyi helyre hívnak.

rap: Hogyan zajlik a zeneszerzés?

VJ: Zenét általában egy kardinális életesemény utáni ihletett állapotban tudok legjobban komponálni (ilyen például az Apukám emlékére című szám), de néha előfordul az is, hogy hosszabb ideig csiszolgatok egy dalt otthon magányosan (ilyen a Mindenhatósági tilalom). A zenekaroknál a helyzet hozza mindig, hogy mennyire veszek részt a komponálásban, a Vodku együttessel a színházi zeneszerzés kapcsán újratanulom például a minél aktívabb részvételt a közösségi munkában.

rap: Kikkel láthatunk a közeljövőben?

VJ: Március 1-jén játszom a DJ Bootsie trióval az Akváriumban, a Radnóti Színházban rendszeresen a Holt lelkekben, és rengetegszer kis klubokban, amely alkalmakról a Facebook-oldalamon mindig tudósítok.

rap: Ha kimozdulsz a kis klubok világából, mit csinálsz?

VJ: Ritkábban nagyobb fesztiválokon is fellépek valamelyik zenekarral, főleg nyáron, de ez nem motivál jobban, szeretem a kis helyek intimitását, a legjobban pedig a szalonomban érzem magam, otthon, mert ott a kedvenc zenéimet játszhatom a barátaimnak, és a közönség figyelme is koncentráltabb, mint általában.

rap: Ha el akarnál költözni egy időre, melyik lenne a világ legoptimálisabb helye?

VJ: Szerintem nekem most Budapest a legoptimálisabb, mert itt sokan szeretik a zenémet, és abból élek, amit a legjobban szeretek. Utazni pedig bármikor lehet.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.