Videó: Billy fogta fegyverét (Buffalo ´66)

  • K. R.
  • 1999. július 8.

Zene

Azt mondják, az első millió megszerzése kemény dió, főleg ha más vagyonát kell eltulajdonítania a vállalkozó szellemű embernek. Na de hogy ennyire, azért azt nem gondoltam volna.

Film

A múmia

Azt mondják, az első millió megszerzése kemény dió, főleg ha más vagyonát kell eltulajdonítania a vállalkozó szellemű embernek. Na de hogy ennyire, azért azt nem gondoltam volna.

A főhős adottságaival semmi probléma. Ég benne a tettvágy (még a siralomházban is folyamatosan inzultálja a smasszereket), egója is elég nagy (a bitófa alatt is sármosan néz), ráadásul szerencsés is (az utolsó pillanatban egy szép nő elintézi neki, hogy mégse akasszák fel). A film végén mégis üres zsebbel tűnik el a filmvászonról (igaz, a nőt megtartja).

A kiszemelt cél, a háromezer évvel ezelőtt élt Imhotep főpap halott városának kirablása, elég biztató üzleti tervnek tűnik. A szarkofágok biztonsági rendszerének hiányos ismerete és a tulaj (Imhotep főpap) nem várt felbukkanása azonban jól kifog főhősünkön és vetélytársain. A felfeszített sírkamra falából kispriccelő sósavon vagy a néhány tízezernyi egyedet számláló, emberevő szkarabeuszpopuláción még nem is csodálkoznak olyan nagyon. Ám a világvégét idéző sáskajáráson vagy az Imhotep fejét formázó homokviharon már megszeppennek kicsinyt a magukat kincskeresőknek, régésznek, egyiptológusnak nevező sírrablók. A főpap üvöltöző múmiája csak kezdetben (drótember alakjában) vált ki némi riadalmat a színészek kifejezéstelen arcán. Később, amikor összeállítja egykori testét, és egy szomorú biztonsági őrhöz válik hasonlatossá, a sírrablók és a mozinézők tisztelete is alábbhagy iránta. A szereplők egyébként az Industrial Light and Magic jóvoltából lenyűgöző környezetben hajtják végre homokszínű kalandjaikat. Mivel ténykedésük meglehetősen veszélyes, ezért a film végére jól meg is fogyatkoznak. Méghozzá oly módon, hogy meghalnak a rossz arcúak, a szemüvegesek és a kapzsik, ellenben viszonylag jól jönnek ki a slamasztikából a nyílt tekintetűek és a nők.

Körülbelül ennyit lehet A múmiáról elmondani. De nem is kell többet: az egyszer már bevált Indiana Jones-hangulat, nyakon öntve egy kis digitális látvánnyal, és máris megvan az első százmillió.

K. R.

Forgalmazza a UIP-Duna Film

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”