Lemez

Grandiózus luxuskiadvány: 11 Pink Floyd-lemez borsos áron. Megéri?

Zene

E grandiózus luxuskiadvány a Pink Floyd utolsó, David Gilmour dominálta korszakának műveit foglalja össze 11 lemezen.

A legnagyobb kuriózumnak azt tekinthetjük, hogy a diktatórikus Floyd-vezér, Roger Waters távozása után rögzített 1987-es A Momentary Lapse of Reason album kissé más formában kerül most a rajongók elé: Gilmour elégedetlen volt a hangzásával, mondván, túlságosan reflektál a korra, amelyben született, ezért Nick Mason a teljes lemezt feldobolta újra. (Az eredeti változaton egy csomó dalban nem is ő játszott.) De nem ez az egyetlen nagyobb változtatás: a dalokba bekerült jó pár olyan zongorás, illetve Hammond orgonás futam a 2008-ban elhunyt Richard Wrighttól, amelyek akkor a szintetizátorok divatja miatt lemaradtak.

De azért olyan nagyon nagy különbség nincs az eredeti változat és a special edition között, ezeket is inkább csak azok veszik észre, akik betéve ismerik a dalokat. A nagyszerű instrumentális nyitány, a Signs of Life szétesőbb, kevésbé lebegős lett, a Dogs of Waron és a One Slipen egyértelműen hallatszik, hogy újból fel lettek dobolva. A legeltérőbb egyértelműen a Yet Another Movie lett, markáns basszusfutamokkal és rengeteg új hanggal megspékelve.

false

 

Fotó: Parlophone/Warner

 

Érdekes módon az album legismertebb dala, a Learning to Fly és a Sorrow maradt meg leginkább olyannak, mint az eredeti verzión, pedig ezek voltak az album legelektronikusabb számai. A lényeg, hogy túl nagy különbség nincs a régi és az új mix között: az A Momentary Lapse of Reason továbbra is inkább egy jól sikerült Gilmour-szólólemeznek tűnik, ami ahhoz tökéletesen elegendő volt, hogy a Pink Floyd brandet 1987-ben visszaállítsa a köztudatba.

A zenekar ezt követően egy közel két évig tartó turnéra indult, amivel letarolta a világot. A koncertsorozatról készült élő album, a Delicate Sound of Thunder hosszabb változatban szerepel ebben a boxszettben. Nyolc pluszdalt kapunk (köztük a Welcome to the Ma­­-chine-t), de nem feltétlenül az audiováltozat a lényeg, hanem a koncertfilm, amely teljesen újravágott verzióban tárul elénk.

A film 1989-ben csak VHS-en jelent meg, DVD-n soha nem jött ki, ugyanis Gilmour ki nem állhatta a nyolcvanas évekbeli sematikus technikát felvonultató „képorgiát”, amelynek az volt a lényege, hogy a filmkockák lassítva folyamatosan egymásra úsztak. Aubrey Powellnek és stábjának köszönhetően immár „normális” verzióban nézhető végig a koncertfelvétel, és talán nem túlzás kimondani, hogy ez a The Later Years legértékesebb darabja.

A kiadványban szerepel az A Momentary Lapse of Reason halovány folytatása, az 1994-es The Division Bell 5.1-es hangzásban, de a hírhedt 1989-es velencei koncert is, amely után a város vezetésének le kellett mondania a rajongók károkozása miatt. Ezek mellett látható még az egy évvel későbbi, turnézáró knebworthi buli, a The Division Bell turnéján rögzített és valamiért most szintén újravágott Pulse című koncertfilm, pár ’94-es stúdióritkaság, illetve különböző videoanyagok.

Azonban hiányzik a 2005-ös Live8 koncert, amikor négy dal erejéig Waters újra beszállt a zenekarba, ezenkívül pedig biztosan elő lehetett volna még túrni egy-két ritkaságot. A The Later Years egy pazar kiállítású boxszett, jól dokumentálja a Pink Floyd utolsó korszakát, de ár/érték viszonylatban nem igazán nevezhető vásárlóbarát terméknek, a hazai boltok 80 ezer forintért árulják.

Parlophone/Warner, 2019

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.