Zámbó Jimmy halott:Good bye, Király!

  • L. T.
  • 2001. január 4.

Zene

Négy oktáv az négy oktáv, ott nem lehet mellébeszélni. Zámbó Jimmy megkerülhetetlen egyénisége volt a magyar könnyűzenének, sajátos imázsú, öntörvényű sztár. Karrierje a vendéglátóiparból vitte a showbizniszbe, de nem ott indult. Miután a családi Bösendorfer zongorán magától kezdett pötyögni, édesanyja kívánságára jelentkezett a rádió gyermekkórusába. Fel is vették. Később Ákos Stefitől tanult énekelni, 1985-ben tette le az ORI-vizsgát. Idén októberben a Jászkun Krónikának elmondta: tulajdonképpen Fischer Annie-nak köszönheti, hogy bárzongoristából énekes lett. "A Fórum Szállóban hallott énekelni. Odajött hozzám, gratulált. Csodálatos hangja van - kaptam tőle az elismerést, s ez nagyon feldobott."
Négy oktáv az négy oktáv, ott nem lehet mellébeszélni. Zámbó Jimmy megkerülhetetlen egyénisége volt a magyar könnyűzenének, sajátos imázsú, öntörvényű sztár. Karrierje a vendéglátóiparból vitte a showbizniszbe, de nem ott indult. Miután a családi Bösendorfer zongorán magától kezdett pötyögni, édesanyja kívánságára jelentkezett a rádió gyermekkórusába. Fel is vették. Később Ákos Stefitől tanult énekelni, 1985-ben tette le az ORI-vizsgát. Idén októberben a Jászkun Krónikának elmondta: tulajdonképpen Fischer Annie-nak köszönheti, hogy bárzongoristából énekes lett. "A Fórum Szállóban hallott énekelni. Odajött hozzám, gratulált. Csodálatos hangja van - kaptam tőle az elismerést, s ez nagyon feldobott."

1988-ban, harmincéves korában a Valahol bús dal szól-lal vett részt az ifjú tehetségek kutatására hivatott Interpop fesztiválon, de akkor még nem sikerült áttörnie. Végül 1993-ban, az Only You magyar verziója révén futott be. Albumai közül ´94-ben Nr 1 volt a Jimmy´s Roussos, ´95-ben a Szeress, hogy szerethessenek, ´96-ban a Mit akarsz a boldogságtól?, ´97-ben és ´98-ban harmadik, illetve második helyig jutott slágereinek két Best of válogatása. A Mahasz 1998-as összesített, éves listáján 9. lett a Fogadj örökbe, a ´99-es összesítés szerint pedig 49. a Budapest Sportcsarnokban adott koncertjének felvétele. Legújabb CD-je, a Karácsony Jimmyvel megjelenése hetében aranylemez lett.

Jimmy a bulvársajtót éltető személyiségek közé tartozott. Szállodát neveztek el róla Miskolctapolcán. Címlapokat kapott, igyekeztek beszámolni mindenről, ami vele kapcsolatos. A gyerekkoráról: hetedik kerületi srác volt, a "dzsungelben" (Hölgyvilág) tanult meg talpon maradni, öten voltak testvérek, apja a Lángban melózott, anyja idegenvezetett. Imádott családjáról: feleségéről, két nagy és egy kisfiáról beszélni. Szerzői jogi kalamajkájáról: a miskolci Horváth Sándor tízmillió forintot nyerne tőle perben, amiért lemaradt a neve a 3 borítójáról, noha a szerzői jogdíjat megkapta. Közéleti aktivitásáról: ő is ellenzi, hogy gyárat építsenek a Pilisben, amit "Bella lován sokszor bebarangolt" (Blikk). Népszerűsége csúcsán, 1994-ben politikai ringbe szállt.

A választási küzdelemnek egy friss és két régebbi listavezető album birtokában vágott neki. Az arany-, platina- és gyémántlemezes énekes, Zámbó Imre szűkebb pátriája, Csepel 31. körzetében a Nemzeti Demokrata Szövetség egyéni képviselőjelöltjeként és a párt országos listájának 31. helyezettjeként állt sorompóba Pozsgay Imre mellett. Választási gyűlésén elmondta: tíz éve, lakodalmon ismerte meg a másik Imrét, mindketten "a zaklatott világ izzó pólusait akarják hűteni", asszonyaik egy vidékről valók, azóta jár össze a két család. Akkoriban Pozsgay csillaga járt magasban, és Jimmy volt gödörben, 1994-ben fordítva. Jimmy hitt benne, segíteni akart neki. És Csepelnek. Szórakoztató-ipari műszóval úgy fogalmazott, ha rendesen "promotálnák", öt éven belül a Margit-sziget kis pocsolya lenne Csepelhez képest, sőt a Rózsadomb is elbújhatna mellette. Van ő olyan kemény, hogy ezt elérje (arra gondolt, megvannak a külföldi kapcsolatai a rendes promócióhoz). Megtapsoltatta a termet, dalra fakadt: "Csak azt ne kérd, hogy máshogy éljek / Én már úgyse változom / Otthonom nincs földön, égen / És mégis magyar vagyok", majd leszögezte: be akar jutni a parlamentbe (ez végül nem sikerült).

Decemberben, a Hölgyvilágnak adott interjúban elmesélte, úgy ragadt rá a Jimmy név, hogy képtelen volt egy amerikai lány szájába rágni, szólítsa Iminek. Imi - Jimmy, így történt.

Sz. T.

A sztár

Magyarországon nincsenek sztárok a szó hollywoodi értelmében. Hiába küszködnek a bulvárlapok, hiába kaparnak a magazinok, a szánalmas társasági rovatok szánalmas szerkesztői. Kicsi, irigy nép vagyunk, amely nem képes lenyelni a különcséget, a gazdagságot, és amit leginkább nem: a tehetséget. Középszerűnek akarunk látszani, csak a középszerű dolgokat tűrjük meg magunk körül, aki pedig valamiféleképpen mégis közönségkedvencként kiemelkedik közülünk, annak jaj: vagy a hentessel virgonckodhat, hogy a legszebb bélszínt tegye félre, s azzal máris "lemegy a hétköznapokba", és oda a mítosz, vagy elhiszi a hollywoodi értelmezést: "sztár vagyok, sztárnak születtem", akkor azonban óhatatlanul torzul.

Zámbó Jimmy ez utóbbinak volt a tipikus példája, sőt maga az egyedüli példa. Erődítményben lakó, testőrökkel körülvett, aranyba és bőrökbe bújt, megközelíthetetlen figura, akit a fél ország bálványozott, a másik fele meg röhögte. Aki elhitte magáról, akivel elhitették, hogy több, sokkal több, mint egy tehetséges énekes, hogy ő maga a király, és ezt felvállalta. Ráadásul úgy, hogy nem állt mögötte senki, aki "megcsinálta volna". Zámbó Jimmy saját magát csinálta meg, a saját módszereivel.

Nem volt király, mint ahogy a valódi király, Elvis sem volt az. A "torkon" kívül párhuzam se akadt, legfeljebb most, hogy már mindkettőjüknek csak haláluk van. És innentől kezdve teljesen mindegy, hogy a Las Vegas-i Caesar Palace-t vagy a kazincbarcikai művházat emlegetjük, hogy Amerikát vagy Magyarországot, hollywoodi sztárokat, csepeli királyokat. Innentől kezdve nincsenek viccek.

L. T.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?