Zámbó Jimmy halott:Good bye, Király!

  • L. T.
  • 2001. január 4.

Zene

Négy oktáv az négy oktáv, ott nem lehet mellébeszélni. Zámbó Jimmy megkerülhetetlen egyénisége volt a magyar könnyűzenének, sajátos imázsú, öntörvényű sztár. Karrierje a vendéglátóiparból vitte a showbizniszbe, de nem ott indult. Miután a családi Bösendorfer zongorán magától kezdett pötyögni, édesanyja kívánságára jelentkezett a rádió gyermekkórusába. Fel is vették. Később Ákos Stefitől tanult énekelni, 1985-ben tette le az ORI-vizsgát. Idén októberben a Jászkun Krónikának elmondta: tulajdonképpen Fischer Annie-nak köszönheti, hogy bárzongoristából énekes lett. "A Fórum Szállóban hallott énekelni. Odajött hozzám, gratulált. Csodálatos hangja van - kaptam tőle az elismerést, s ez nagyon feldobott."
Négy oktáv az négy oktáv, ott nem lehet mellébeszélni. Zámbó Jimmy megkerülhetetlen egyénisége volt a magyar könnyűzenének, sajátos imázsú, öntörvényű sztár. Karrierje a vendéglátóiparból vitte a showbizniszbe, de nem ott indult. Miután a családi Bösendorfer zongorán magától kezdett pötyögni, édesanyja kívánságára jelentkezett a rádió gyermekkórusába. Fel is vették. Később Ákos Stefitől tanult énekelni, 1985-ben tette le az ORI-vizsgát. Idén októberben a Jászkun Krónikának elmondta: tulajdonképpen Fischer Annie-nak köszönheti, hogy bárzongoristából énekes lett. "A Fórum Szállóban hallott énekelni. Odajött hozzám, gratulált. Csodálatos hangja van - kaptam tőle az elismerést, s ez nagyon feldobott."

1988-ban, harmincéves korában a Valahol bús dal szól-lal vett részt az ifjú tehetségek kutatására hivatott Interpop fesztiválon, de akkor még nem sikerült áttörnie. Végül 1993-ban, az Only You magyar verziója révén futott be. Albumai közül ´94-ben Nr 1 volt a Jimmy´s Roussos, ´95-ben a Szeress, hogy szerethessenek, ´96-ban a Mit akarsz a boldogságtól?, ´97-ben és ´98-ban harmadik, illetve második helyig jutott slágereinek két Best of válogatása. A Mahasz 1998-as összesített, éves listáján 9. lett a Fogadj örökbe, a ´99-es összesítés szerint pedig 49. a Budapest Sportcsarnokban adott koncertjének felvétele. Legújabb CD-je, a Karácsony Jimmyvel megjelenése hetében aranylemez lett.

Jimmy a bulvársajtót éltető személyiségek közé tartozott. Szállodát neveztek el róla Miskolctapolcán. Címlapokat kapott, igyekeztek beszámolni mindenről, ami vele kapcsolatos. A gyerekkoráról: hetedik kerületi srác volt, a "dzsungelben" (Hölgyvilág) tanult meg talpon maradni, öten voltak testvérek, apja a Lángban melózott, anyja idegenvezetett. Imádott családjáról: feleségéről, két nagy és egy kisfiáról beszélni. Szerzői jogi kalamajkájáról: a miskolci Horváth Sándor tízmillió forintot nyerne tőle perben, amiért lemaradt a neve a 3 borítójáról, noha a szerzői jogdíjat megkapta. Közéleti aktivitásáról: ő is ellenzi, hogy gyárat építsenek a Pilisben, amit "Bella lován sokszor bebarangolt" (Blikk). Népszerűsége csúcsán, 1994-ben politikai ringbe szállt.

A választási küzdelemnek egy friss és két régebbi listavezető album birtokában vágott neki. Az arany-, platina- és gyémántlemezes énekes, Zámbó Imre szűkebb pátriája, Csepel 31. körzetében a Nemzeti Demokrata Szövetség egyéni képviselőjelöltjeként és a párt országos listájának 31. helyezettjeként állt sorompóba Pozsgay Imre mellett. Választási gyűlésén elmondta: tíz éve, lakodalmon ismerte meg a másik Imrét, mindketten "a zaklatott világ izzó pólusait akarják hűteni", asszonyaik egy vidékről valók, azóta jár össze a két család. Akkoriban Pozsgay csillaga járt magasban, és Jimmy volt gödörben, 1994-ben fordítva. Jimmy hitt benne, segíteni akart neki. És Csepelnek. Szórakoztató-ipari műszóval úgy fogalmazott, ha rendesen "promotálnák", öt éven belül a Margit-sziget kis pocsolya lenne Csepelhez képest, sőt a Rózsadomb is elbújhatna mellette. Van ő olyan kemény, hogy ezt elérje (arra gondolt, megvannak a külföldi kapcsolatai a rendes promócióhoz). Megtapsoltatta a termet, dalra fakadt: "Csak azt ne kérd, hogy máshogy éljek / Én már úgyse változom / Otthonom nincs földön, égen / És mégis magyar vagyok", majd leszögezte: be akar jutni a parlamentbe (ez végül nem sikerült).

Decemberben, a Hölgyvilágnak adott interjúban elmesélte, úgy ragadt rá a Jimmy név, hogy képtelen volt egy amerikai lány szájába rágni, szólítsa Iminek. Imi - Jimmy, így történt.

Sz. T.

A sztár

Magyarországon nincsenek sztárok a szó hollywoodi értelmében. Hiába küszködnek a bulvárlapok, hiába kaparnak a magazinok, a szánalmas társasági rovatok szánalmas szerkesztői. Kicsi, irigy nép vagyunk, amely nem képes lenyelni a különcséget, a gazdagságot, és amit leginkább nem: a tehetséget. Középszerűnek akarunk látszani, csak a középszerű dolgokat tűrjük meg magunk körül, aki pedig valamiféleképpen mégis közönségkedvencként kiemelkedik közülünk, annak jaj: vagy a hentessel virgonckodhat, hogy a legszebb bélszínt tegye félre, s azzal máris "lemegy a hétköznapokba", és oda a mítosz, vagy elhiszi a hollywoodi értelmezést: "sztár vagyok, sztárnak születtem", akkor azonban óhatatlanul torzul.

Zámbó Jimmy ez utóbbinak volt a tipikus példája, sőt maga az egyedüli példa. Erődítményben lakó, testőrökkel körülvett, aranyba és bőrökbe bújt, megközelíthetetlen figura, akit a fél ország bálványozott, a másik fele meg röhögte. Aki elhitte magáról, akivel elhitették, hogy több, sokkal több, mint egy tehetséges énekes, hogy ő maga a király, és ezt felvállalta. Ráadásul úgy, hogy nem állt mögötte senki, aki "megcsinálta volna". Zámbó Jimmy saját magát csinálta meg, a saját módszereivel.

Nem volt király, mint ahogy a valódi király, Elvis sem volt az. A "torkon" kívül párhuzam se akadt, legfeljebb most, hogy már mindkettőjüknek csak haláluk van. És innentől kezdve teljesen mindegy, hogy a Las Vegas-i Caesar Palace-t vagy a kazincbarcikai művházat emlegetjük, hogy Amerikát vagy Magyarországot, hollywoodi sztárokat, csepeli királyokat. Innentől kezdve nincsenek viccek.

L. T.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.