Zámbó Jimmy halott:Good bye, Király!

  • L. T.
  • 2001. január 4.

Zene

Négy oktáv az négy oktáv, ott nem lehet mellébeszélni. Zámbó Jimmy megkerülhetetlen egyénisége volt a magyar könnyűzenének, sajátos imázsú, öntörvényű sztár. Karrierje a vendéglátóiparból vitte a showbizniszbe, de nem ott indult. Miután a családi Bösendorfer zongorán magától kezdett pötyögni, édesanyja kívánságára jelentkezett a rádió gyermekkórusába. Fel is vették. Később Ákos Stefitől tanult énekelni, 1985-ben tette le az ORI-vizsgát. Idén októberben a Jászkun Krónikának elmondta: tulajdonképpen Fischer Annie-nak köszönheti, hogy bárzongoristából énekes lett. "A Fórum Szállóban hallott énekelni. Odajött hozzám, gratulált. Csodálatos hangja van - kaptam tőle az elismerést, s ez nagyon feldobott."
Négy oktáv az négy oktáv, ott nem lehet mellébeszélni. Zámbó Jimmy megkerülhetetlen egyénisége volt a magyar könnyűzenének, sajátos imázsú, öntörvényű sztár. Karrierje a vendéglátóiparból vitte a showbizniszbe, de nem ott indult. Miután a családi Bösendorfer zongorán magától kezdett pötyögni, édesanyja kívánságára jelentkezett a rádió gyermekkórusába. Fel is vették. Később Ákos Stefitől tanult énekelni, 1985-ben tette le az ORI-vizsgát. Idén októberben a Jászkun Krónikának elmondta: tulajdonképpen Fischer Annie-nak köszönheti, hogy bárzongoristából énekes lett. "A Fórum Szállóban hallott énekelni. Odajött hozzám, gratulált. Csodálatos hangja van - kaptam tőle az elismerést, s ez nagyon feldobott."

1988-ban, harmincéves korában a Valahol bús dal szól-lal vett részt az ifjú tehetségek kutatására hivatott Interpop fesztiválon, de akkor még nem sikerült áttörnie. Végül 1993-ban, az Only You magyar verziója révén futott be. Albumai közül ´94-ben Nr 1 volt a Jimmy´s Roussos, ´95-ben a Szeress, hogy szerethessenek, ´96-ban a Mit akarsz a boldogságtól?, ´97-ben és ´98-ban harmadik, illetve második helyig jutott slágereinek két Best of válogatása. A Mahasz 1998-as összesített, éves listáján 9. lett a Fogadj örökbe, a ´99-es összesítés szerint pedig 49. a Budapest Sportcsarnokban adott koncertjének felvétele. Legújabb CD-je, a Karácsony Jimmyvel megjelenése hetében aranylemez lett.

Jimmy a bulvársajtót éltető személyiségek közé tartozott. Szállodát neveztek el róla Miskolctapolcán. Címlapokat kapott, igyekeztek beszámolni mindenről, ami vele kapcsolatos. A gyerekkoráról: hetedik kerületi srác volt, a "dzsungelben" (Hölgyvilág) tanult meg talpon maradni, öten voltak testvérek, apja a Lángban melózott, anyja idegenvezetett. Imádott családjáról: feleségéről, két nagy és egy kisfiáról beszélni. Szerzői jogi kalamajkájáról: a miskolci Horváth Sándor tízmillió forintot nyerne tőle perben, amiért lemaradt a neve a 3 borítójáról, noha a szerzői jogdíjat megkapta. Közéleti aktivitásáról: ő is ellenzi, hogy gyárat építsenek a Pilisben, amit "Bella lován sokszor bebarangolt" (Blikk). Népszerűsége csúcsán, 1994-ben politikai ringbe szállt.

A választási küzdelemnek egy friss és két régebbi listavezető album birtokában vágott neki. Az arany-, platina- és gyémántlemezes énekes, Zámbó Imre szűkebb pátriája, Csepel 31. körzetében a Nemzeti Demokrata Szövetség egyéni képviselőjelöltjeként és a párt országos listájának 31. helyezettjeként állt sorompóba Pozsgay Imre mellett. Választási gyűlésén elmondta: tíz éve, lakodalmon ismerte meg a másik Imrét, mindketten "a zaklatott világ izzó pólusait akarják hűteni", asszonyaik egy vidékről valók, azóta jár össze a két család. Akkoriban Pozsgay csillaga járt magasban, és Jimmy volt gödörben, 1994-ben fordítva. Jimmy hitt benne, segíteni akart neki. És Csepelnek. Szórakoztató-ipari műszóval úgy fogalmazott, ha rendesen "promotálnák", öt éven belül a Margit-sziget kis pocsolya lenne Csepelhez képest, sőt a Rózsadomb is elbújhatna mellette. Van ő olyan kemény, hogy ezt elérje (arra gondolt, megvannak a külföldi kapcsolatai a rendes promócióhoz). Megtapsoltatta a termet, dalra fakadt: "Csak azt ne kérd, hogy máshogy éljek / Én már úgyse változom / Otthonom nincs földön, égen / És mégis magyar vagyok", majd leszögezte: be akar jutni a parlamentbe (ez végül nem sikerült).

Decemberben, a Hölgyvilágnak adott interjúban elmesélte, úgy ragadt rá a Jimmy név, hogy képtelen volt egy amerikai lány szájába rágni, szólítsa Iminek. Imi - Jimmy, így történt.

Sz. T.

A sztár

Magyarországon nincsenek sztárok a szó hollywoodi értelmében. Hiába küszködnek a bulvárlapok, hiába kaparnak a magazinok, a szánalmas társasági rovatok szánalmas szerkesztői. Kicsi, irigy nép vagyunk, amely nem képes lenyelni a különcséget, a gazdagságot, és amit leginkább nem: a tehetséget. Középszerűnek akarunk látszani, csak a középszerű dolgokat tűrjük meg magunk körül, aki pedig valamiféleképpen mégis közönségkedvencként kiemelkedik közülünk, annak jaj: vagy a hentessel virgonckodhat, hogy a legszebb bélszínt tegye félre, s azzal máris "lemegy a hétköznapokba", és oda a mítosz, vagy elhiszi a hollywoodi értelmezést: "sztár vagyok, sztárnak születtem", akkor azonban óhatatlanul torzul.

Zámbó Jimmy ez utóbbinak volt a tipikus példája, sőt maga az egyedüli példa. Erődítményben lakó, testőrökkel körülvett, aranyba és bőrökbe bújt, megközelíthetetlen figura, akit a fél ország bálványozott, a másik fele meg röhögte. Aki elhitte magáról, akivel elhitették, hogy több, sokkal több, mint egy tehetséges énekes, hogy ő maga a király, és ezt felvállalta. Ráadásul úgy, hogy nem állt mögötte senki, aki "megcsinálta volna". Zámbó Jimmy saját magát csinálta meg, a saját módszereivel.

Nem volt király, mint ahogy a valódi király, Elvis sem volt az. A "torkon" kívül párhuzam se akadt, legfeljebb most, hogy már mindkettőjüknek csak haláluk van. És innentől kezdve teljesen mindegy, hogy a Las Vegas-i Caesar Palace-t vagy a kazincbarcikai művházat emlegetjük, hogy Amerikát vagy Magyarországot, hollywoodi sztárokat, csepeli királyokat. Innentől kezdve nincsenek viccek.

L. T.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.