A szerk.

24 óra

A szerk.

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

Az egy dolog, hogy a mondás főszereplője maga Putyin, aki meg lett róva, mert nem jól végzi a dolgát – s ezzel egymillió orosz halálát okozta –, célközönsége pedig azok is, akik ezt a rosszul végzett munkát megszenvedik; vagy­is az orosz tömegek, vagy bárki, akinek módjában állhat mindezt helyretenni. Már ez is, mármint Putyin sértegetése, elég szokatlanul hangzik az elnöki ajkakról. De Trump az orosz–ukrán háborúról azt is mondotta a napokban, hogy nem, nem fogja nem hogy 24 órán, de még egy héten belül sem összehozni a békét; amikor erről beszélt a kampányban, az alighanem csak vicc volt. Próbált lenni. Tegyük hozzá még azt is, hogy megválasztása óta találkozott Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy miről beszéltek, nem tudni.

Mindez természetesen nem elegendő alap arra, hogy bármilyen komolyan vehető követ­keztetést vonjunk le arra nézvést, hogy milyen álláspontra helyezkedik és milyen szerepet szán magának a továbbiakban az Egyesült Államok az orosz agresszió kérdésében. De valamit azért mégiscsak sejtetnek ezek a mondások. A korábban emlegetett 24 órás határidő csak egyféleképpen volt érthető: hogy ti. Trump a gyengébb felet, vagyis Ukrajnát megfenyegeti a további támogatás megvonásával, és bármit elfogadtat vele, a kapituláció bármely verzióját. Ez azonban nem történt meg; s bár valóban sokféle kedvezőtlen (az ukránok számára kedvezőtlen) béke körül bábáskodhat Trump, a retorika nem ilyenre utal. Hanem inkább Ukrajna aktívabb megsegítésére. És persze, senki nem lát bele a megválasztott elnök fejébe, vagy azokéba, akik körében az efféle döntéseket meghozza – de vajon milyen érdeke fűződhetne Trumpnak, a kormánya tagjainak, támogatóinak, a republikánus kongresszusi többségnek ahhoz, hogy Putyin megnyerje a háborúját, megerősödjön, és vele együtt erősödjön Oroszország? Az elnök eddigi megnyilvánulásai, beleértve a hétfői beiktatási beszédét is, különösebb hajlamot az izolacionizmusra, vagyis az amerikai külpolitika egyik hagyományos, az elzárkózást és a globális politikából való kivonulást forszírozó irányzatára nem mutattak. Az sem tűnik különösebben valószínűnek, hogy Trumpék épp a pénzt sajnálnák Ukrajnára – még ha az elmúlt években néha aggályoskodtak is emiatt –: a kieli IfW gazdaságkutató intézet legfrissebb adatai szerint az Egyesült Államok három év alatt mindösszesen 88 milliárd dollárt áldozott Ukrajna támogatására, s abból is 60 milliárd volt a nyilván otthon beszerzett katonai eszközök értéke. Ez elég szerény összeg.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.

„A megfélemlítés működött”

A Szuverenitásvédelmi Hivatal ún. elemzésében azt taglalja, hogyan szerzett befolyást a civil szerve­zeteken keresztül a „Soros-hálózat”. Nun András szerint a dokumentum nem lóg ki az elmúlt évek tendenciájából: a hatalom fél a komoly tudással rendelkező civilektől.

A válság mérőszámai

A magyar közoktatás csődjének is tekinthető, hogy ma minden hatodik gyerek tanulási nehézséggel küzd, vagy sajátos nevelési igényű. Amíg a tananyag és nem a gyerek a legfontosabb, aligha lesz változás, és rengeteg frusztrált, szorongó, boldogtalan felnőttet „gyártanak” az iskolák.

 

Volgával a Merciért

Rajtaütött az ügyészség az Integritás Hatóság elnökén, akinek túl drága a szolgálati kocsija, ráadásul a felesége is vezeti. Biró Ferenc szerint éppen akkor vegzálják, amikor a korrupcióellenes hatóság Rogán Antal köreiben vizsgálódik. Úgy tűnik, Birónak először a saját integritásáért kell megküzdenie.