A szerk.

49 117

A szerk.

Itt valaki belülről bomlaszt. Vagy csak simán hülye. Bármelyik is, nem volt jó ötlet Orbán Viktor kampánycsapata részéről „exkluzív részletekkel” bemutatni, milyen hősies munkát végzett a kormány a koronavírus-járvány idején.

Orbán Viktor bizonyára kellemesebb emlékeket őriz erről az időszakról, mint sokmillió magyar: ezúttal nem vélt ellenséggel hadakozott, hanem egy nagyon is valós világjárvánnyal, amikor válságintézkedni lehetett, bejárni, megtekinteni, szemmel tartani, csatázni, fürkészőket és portyázókat küldeni a négy égtáj felé rövid, velős parancsokkal. „Nem az első válság, amit látok, sok lében fürödtem én már” – mondja a kormányfő a propagandafilmben, amelyhez Szijjártó Pétert, Merkely Bélát, Müller Cecíliát, Maruzsa Zoltánt és Pintér Sándort is sikerült előkapni.

Arról az időszakról sok mindent el lehet mondani, de dicsekedni kár vele. Az első hullámot szokatlanul komolyan vette az Orbán-kormány, még csak nem is pálinkát, hanem maszkot, bezárkózást javasolt a globális ijedtségre, s – alighanem kisebb pánikban – olyan mértékű kórháziágy-felszabadítást írt elő, amit a kezelésre szoruló bennfekvők bántak. Indokolt volt viszont a kijárási korlátozás az első halálesetek után.

Aztán Szijjártó Péter nyakába vette a világot lélegeztetőgépért, hozott is nem egyet, hanem 17 ezret. Hiába mondta a főnöke, „nyolc­ezernél akármi történik, az háború idején is elég”.

Ez volt a duma. Valójában akkor, a járvány tombolása idején is a megszerezhető pénzről szólt minden – a botrányos lélegeztetőgép-beszerzések miatt nehéz másra gondolni. Az Orbán-kormány Kínával gyanús hátterű külföldi – például malajziai – és magyar közvetítő cégeken keresztül üzletelt, volt köztük olyan is, amelyet néhány nappal a nagy üzlet előtt alapítottak. Megjegyzendő, hogy ezeket az amúgy silány minőségű termékeket Kína más államoknak közvetlenül akár harmincadannyiért adta. A magyar állam csak lélegeztetőgépre 300 milliárdot költött 2020-ban – és a hasznot a közvetítők nyelték le. E vérforraló bizniszről végül soha semmit nem tudtunk meg, mert az adatok kiadására kötelező harmadfokú, kúriai döntés után kiderült, a dokumentációt már 2021 novemberében ledarálták. Így az sem derül már ki, hogy miért kellett a maláj cég tulajdonosának a számlájára is utalni 9 millió dollárt. Az azóta is ezerszámra raktárban álló gépekből néhány tucatot elajándékoztak a harmadik világba, a többit bagóért megvételre kínálják, de senkinek nem kellenek.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.