A szerk.

A fegyverneki példa

A szerk.

A nagykunsági Fegyvernek lakosai sosem heverték ki azt a balszerencsét, amelyet a település 1920 és 1944 között kénytelen volt elviselni. De nem is balszerencse volt az!

Fegyvernek a 20. század elején ugyanolyan, az átlagnak megfelelően lassan (vagy egyáltalán nem) fejlődő alföldi település volt, mint annyi más a környéken, csakhogy azoknak nem olyan szabályt erősítő kivétel volt a szomszédváruk, mint Fegyverneknek. E szomszédvár, a Kenderes nevű falu, sokáig ugyanolyan koszfészek volt, mint Fegyvernek, ám az 1920-as évektől nagyot fordult vele a világ, köszönhetően annak, hogy a falu fő-fő földbirtokosa a Horthy-család volt. Noha e területet túlzás lett volna nagybirtoknak nevezni, sőt növénytermesztésre sem volt igazán alkalmas, mégis hamarosan „nemzetstratégiai jelentőségűvé” vált azzal, hogy Magyarország újdonsült kormányzójának tulajdonát képezte, aki ráadásul – ahogy korábban is – ott töltötte a nyári szabadságát.

Ez pedig épp elegendő volt ahhoz, hogy a falu virágzásnak induljon. Horthy a befolyását kihasználva egyetlen pengővel sem növelte a saját vagyonát, de Kenderes fejlődését a szívügyének tekintette, ennek nyomán pedig történtek bizonyos dolgok. Igaz, hogy 1925-ben a kúriát kastéllyá alakították, és a birtokhoz gazdasági kisvasút és bekötőút is épült, mégis, Horthynak inkább a falura volt gondja. A húszas évek közepén Kenderes nagy összegű kölcsönökhöz jutott, ennek köszönhetően bevezették a villanyt, kiépítették a vízvezetéket. A kormányzó szakiskolát alapított, és egy sor középületet emeltetett, testőrségébe és a koronaőrségbe való jelentkezésnél pedig előnyt élvezett a kenderesi „származás”. Feljegyezték azt is, hogy az 1929-es válság idején úgy igyekezett enyhíteni a munkanélküliségen, hogy egyesével szedette le a gyümölcsöt birtokának fáiról. Így aztán éjszakánként a petróleumlámpás Fegyvernekről látni lehetett, ahogy kigyúlnak a kenderesi villanyfények, ahol a lefekvéshez készülődő szegény emberek is imáikba foglalták kormányzó úr nevét.

Azóta lassan száz év telt el, a település a Horthy-turizmusból próbál bevételhez jutni, miközben az ország jelenlegi első embere a saját faluját hozza helyzetbe egy évtizede. Mégsem mondhatnánk, hogy Orbán Viktor Horthyt utánozná e téren, hiszen míg a kormányzó elsősorban a lakosság körülményeit próbálta javítani, a miniszterelnök a gyerekkori álmai (kisvasút, focipálya) megvalósítása közben oly mértéktelenségről, aránytévesztésről tesz tanúbizonyságot, ami példátlan magyar történelemben – legalábbis az elmúlt 500 évben. De úgy tűnik, Felcsútnak semmi nem elég.

Ma már messze az ország leggazdagabb embere Mészáros Lőrinc, és ugyan minden bizonnyal jut némi apró a falu fejlesztésére is, valahogy mégis minden oda vándorolt forint Orbán Viktort juttatja az eszünkbe, meg azt, hogy az bizony mind személyesen őt gazdagítja. Ennek mértékéről sokat elárul, hogy 24.hu legfrissebb tényfeltárása szerint „egy felcsútira 10 783 215 forint, míg egy átlag magyarra csak 44 387 forint támogatás jutott az Orbán-kormány sporttámogatásának nagy részét adó taóból”, ami azt jelenti, hogy 240-szer annyi közvetett állami támogatás érkezett a faluba, mint amennyi az egy főre jutó országos átlag. Vagyis ha Orbán felcsúti ügyleteit mégis Horthy kenderesi dolgaihoz hasonlítanánk, akkor ma egész Magyarország azt érezheti, amit a 20-as, 30-as években Fegyvernek. Mégsem gondolnánk, hogy a felcsúti szegény emberek lefekvéskor az imáikba foglalnák Orbán Viktor nevét.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”