A következő megállóig

A szerk.

Két és fél százalékkal, durván 450 ezer szavazattal (a leadott több mint 20 millióból) vereséget szenvedett Trzaskowski Rafał Kazimierz, a rokonszenves varsói polgármester a hétvégi lengyel elnökválasztás második fordulójában, így újabb ötéves mandátumot kapott Duda Andrzej Sebastian, a Jog és Igazságosság (PiS) színeiben újrainduló államfő.

Két és fél százalékkal, durván 450 ezer szavazattal (a leadott több mint 20 millióból) vereséget szenvedett Trzaskowski Rafał Kazimierz, a rokonszenves varsói polgármester a hétvégi lengyel elnökválasztás második fordulójában, így újabb ötéves mandátumot kapott Duda Andrzej Sebastian, a Jog és Igazságosság (PiS) színeiben újrainduló államfő. Ez azt jelenti, hogy július 13-án minden úgy folytatódik, ahogy július 12. előtt ment, a Jarosław Kaczyński vezette kormánypárt nem kap alkotmányos ellensúlyt – a lengyel köztársasági elnöki poszt nem különösebben erős, de az egyébként ellenzéki többségű, s önmagában ugyancsak nem túl potens felsőházzal, a Szenátussal együtt az államelnöki poszton Trzaskowski mégiscsak valamiféle intézményes védfalat tudott volna építeni a PiS teljhatalmi törekvéseivel szemben. Így viszont a legközelebbi, 2023-as megállóig – ekkor tartják a következő, parlamenti választást Lengyelországban – Kaczyński marad a masiniszta. Ennél fogva folytatódni fognak a magántulajdonú, szabad sajtótermékek elleni támadások (a macskabarát pártelnök már a győzelem másnapján a megrendszabályozásukat helyezte kilátásba), az igazságszolgáltatás csicskásítására tett, és eddig korántsem eredménytelen kísérletek, a hecckampány az ellenzék és a hadjárat az önkormányzatok ellen; valamint a hangulatkeltés Németország és az Európai Unió ellen. (A közmédia már régóta a magyar modell szerint működik.) Mindez lapunkat mély szomorúsággal tölti el – és nem csak önmagában az a sajnálatos tény, hogy az áttörés elmaradt.

Az elnökválasztási kampányban Duda elnök és a PiS nem is annyira kormányzásuk gazdasági eredményeivel vagy szociális jótéteményeivel érvelt a hosszabbítás mellett – jóllehet a gazdaság a vírus megjelenéséig jól teljesített, s az ország emelkedő pályáján Kaczyńskiék öt éve tartó kormányzása sem rontott. Hanem vérbő, lendületes, ám kissé, hát, olyan fasisztácska, fasisztinger, fasisztilinkós uszítással hangolták a közönséget különféle képzeletbeli gonosztevők ellen. Úgy mint: a) melegek, genderisták és LMBT-ideológusok, b) zsidók c) uniósok d) németek e) ezek változatos kombinációi. Ja, és f) kommunisták. E mételyek, rágcsálók természetesen maradéktalanul megfeleltethetők az ellenzék politikai exponenseinek, illetőleg azok gazdáinak és finanszírozóinak, s megtestesítőjük maga Trzaskowski (aki varsói főpolgármesterként természetesen: alkalmatlan, teszetosza, báb és lóláb).

Az, hogy tízmillió választó volt, vagy inkább maradt fogékony erre a hazug és gyűlöletkeltő beszédre, elég kiábrándító, különösen úgy, hogy a közmédiumok mellett – mely egy az egyben ezt a vonalat vitte – viszonylag gazdag választékban álltak a rendelkezésre valódi újságok, televíziók és rádióállomások is. A né­pet ezért a néphülyítés ártatlan áldozatának beállítani azzal együtt is önámítás lenne, hogy a PiS és Duda szavazóinak körében a köztévé bizonyára az elsődleges hírforrásnak számít – és még az is lehetséges, hogy ha az állami sajtó nem Trzaskowski rágalmazásában és mocskolásában jeleskedik, hanem a tényszerű tájékoztatásban és az egyenlő versenyfeltételek biztosításában, éppenséggel fordított végeredmény születik.

A tízmillió Duda-szavazó hátterén és motivációin töprengve feltétlen említést érdemel az a tény is, hogy a falvak és kistelepülések lakói és az 50 feletti korosztály adja a derékhadukat. Amíg Trzaskowski a nagy- és közepes városokban valósággal tarolt, akár 70 százalékot is begyűjtve, és még a tradicionálisan a jobboldalhoz ragaszkodó Kelet- és Délkelet-Lengyelországban is elhozott fontos városokat, addig a pár ezres településeken ugyanilyen meggyőző arányban kapott ki Dudától. Hogy ennek mi lehet az oka – a szegénység vagy a relatív szegénység biztosan nem, a „lengyel falu” a bő uniós agrártámogatások haszonélvezője hosszú évek óta –, s hogy van-e összefüggés az ultrareakciós katolikus egyháznak a kistelepüléseken bizonyára jobban érvényesülő befolyása vagy inkább pőre hatalmi pozíciója és a PiS sikerei között, további komoly gondolkodást igényel. Vajon mi, a felkínált identitás mely elemei teszik a PiS hirdette zárt, komor, önmagába forduló és kifelé támadó világot oly vonzóvá a populáció eme szegmensében?

Ez a fajta megosztottság természetesen nem csak Lengyelországra, és még csak nem is kizárólag Kelet-Európára jellemző – még ha a szűkebb tájhazából szívesebben sorolunk is példákat, a cseh elnökválasztástól a horvát HDZ és a Vučić-féle Szerb Haladó Párt minapi győzelméig – ezek sok fontos szempontból ugyanazt a mintázatot rajzolják ki, a falusi-kisvárosi, alacsonyabb képzettségű, idősebb rétegek fogékonyságát a nacionalista hegemónia nyelvezetére. De Lengyelország s a múlt vasárnapi választás arra is szolgálhat tanulsággal és reménnyel, hogy még nehezített pályán is űzhető tisztességes politika – akár a siker ígéretével is. Az eggyel korábbi választáson, a 2019-es országgyűlésin a demokratikus rend mellett elkötelezett, baloldali és liberális pártok, pártocskák szűk 9 millió szavazatot gyűjtöttek össze – külön-külön, míg a nemzeti önelvűség tábora, a PiS és a tőle jobbra álló ultrasovén szervezet 9,3 milliót. A PiS ekkor meggyőző fölénnyel szerzett stabil parlamenti többséget – most az ellenzéki pártok összedolgozása, s persze Trzaskowski személyisége az utolsó pillanatig nyílttá tudta tenni a versenyt, s annyi szavazót mozgatott meg az ellenzéki oldal mellett, mint még soha. E tömeg még politikai képviselet híján is komoly társadalmi erő. A PiS sok bajt, zavart és szomorúságot tud még okozni otthon és az Európai Unióban is, és fog is – de egyre több, egyre fiatalabb és egyre aktívabb választó mond rájuk nemet.

És ők még csak nem is loptak.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.