Mitől félnek?

A szerk.

Péntek−szombati összejövetelükön az uniós tagországok állam- és kormányfői vagy megállapodnak az EU következő hétéves költségvetéséről (cirka 1100 milliárd euró) és a hozzácsapott helyreállítási csomagról (750 milliárd euró), vagy nem állapodnak meg, erről most nem bocsátkoznánk jóslatokba.

Péntek−szombati összejövetelükön az uniós tagországok állam- és kormányfői vagy megállapodnak az EU következő hétéves költségvetéséről (cirka 1100 milliárd euró) és a hozzácsapott helyreállítási csomagról (750 milliárd euró), vagy nem állapodnak meg, erről most nem bocsátkoznánk jóslatokba. A tárgyalások tétjének emelkedését viszont pontosan jelzi, hogy hirtelen még Orbán Viktornak is eszébe jutott, mekkora demokrata ő: arra utasította az Országgyűlés kormánypárti többségét, hogy az adja írásba, mely feltételek nem teljesülése esetén éljen miniszterelnöki vétójogával az uniós költségvetés szavazásán.

A parlamenten kedden átnyomott határozatnak közjogi jelentősége persze nincs, az Alaptörvény értelmében is Orbánnak mindössze annyi kötelezettsége lesz az uniós csúcson, hogy figyelembe vegye az Országgyűlés álláspontját (vagyis a fideszes többségét, vagy­is a sajátját). A határozat mellesleg olyan feltételeket is szab az uniónak (7-es cikk szerinti eljárások lezárása, civil szervezetek kirekesztése az uniós támogatásokból), amelyek teljesülése gyakorlatilag kizárható, Orbán viszont előbb-utóbb kénytelen lesz rábólintani valamilyen megoldásra, az uniós költségvetés tartós hátráltatását aligha vállalná be.

A számszaki kérdéseken túl a miniszterelnök érzékelhetően az úgynevezett jogállamisági mechanizmusra érzékeny, s minthogy ez máig billegő része a megállapodásnak, a parlamenti határozat is a tervezett új szabályozás elleni fellépés fontosságát demonstrálja. Az Európai Bizottság még 2018-ban javasolta, hogy az uniós pénzek kifizetését a jövőben kössék bizonyos jogállami normák betartásához; az Európai Parlament benne is lenne, a labda a kormányokat tömörítő Tanácsnál pattog. A bizottsági javaslat elsősorban a jogállamiságnak a korrupcióellenes harccal összefüggő részére vonatkozik (bírói függetlenség, hatékony és politikailag semleges ügyészség, az összeférhetetlenségek kiküszöbölése a közigazgatásban), de elfogadása így is nagy előrelépés lenne a teljesen hatástalannak tűnő 7-es cikk szerinti eljáráshoz képest.

Míg a 7-es cikk alapján kivethető szankciókhoz teljes egyetértés kell a Tanácsban (azaz például a lengyel kormány bármikor megvédheti a magyart, és vice versa), az új jogállamisági mechanizmus alapján a Bizottság maga kezdeményezhetné az uniós pénzek kifizetésének felfüggesztését, amit a Tanács csak minősített többséggel írhatna felül. Legalábbis ez volt az eredeti elképzelés, amely a kormányok közötti megbeszéléseken már eddig is puhult – Charles Michel, az Európai Tanács elnöke februárban úgy módosította a javaslatot, hogy ne a szankciók megakadályozásához, hanem az elindításukhoz kelljen a minősített többség.

De ez is sokkal jobb lenne a jelenlegi semminél – nem véletlenül ágál ellene minden erejével a magyar kormány. A minősített többséget blokkoló kisebbséghez az uniós népesség minimum 35 százalékát reprezentáló kormányok támogatását kellene összeszedni Orbánnak (vagy Kaczyńskinek), ami nem magától értetődően megoldható feladat, különösen akkor nem, ha a négy legnagyobb tagállam (Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország) támogatja az uniós pénzek megvonását az illiberális rezsimektől. A jogállamisági mechanizmus még felvizezett formájában is eszközt adna az EU kezébe, amellyel nyomás alatt tarthatná a közösség alapértékeit semmibe vevő tagállamokat. Hogy erre megvan-e a politikai akarat Európa erős embereiben (elsősorban persze a német kormányban), azt első körben az mutatja majd meg, mennyire vehemensen ragaszkodnak a jogállamisági fékhez a költségvetési alkudozások során.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.