A szerk.

A mumus

A szerk.

Orbán Viktor végre tényleg elérte, amit oly látványosan szeretett volna eddig is: az európai politika egyik kirakati szereplője lett. De olyan jelentős, hogy most éppen róla (is) szól az Európai Parlament néppárti frakcióján belüli kampány, melyet a magas felek, a német Manfred Weber és a finn Alexander Stubb a párt jövő évi európai választásokra állítandó listájának pole pozíciójáért folytatnak.

A kétségkívül esélyesebbnek látszó Weber azzal jön, hogy a Fidesz kizárása nincsen napirenden a Néppártban. Stubb meg azzal, hogy csak ki kéne zárni a francba Orbánékat. Mi ez, ha nem főszerep? Mindenki arra törekszik, hogy csinálhasson valamit Orbánnal. Az egyik méretre szabná, a másik meg kivágná a hóra.

Csütörtökön eldől, hogy melyik terv tetszik jobban kontinensünk jobbközép pártalakulatának, de ez szinte mindegy is: Orbán, ha nem is Európa erős embere, de Európa mumusa lett, akivel bármikor lehet bárkit ijesztgetni, nem is különösebben alaptalanul. Nem alszol még, büdös kölök? Jön Orbán, és betesz a zsákjába! Mondhatnánk erre, hogy azért ez is valami, de nemzeti büszkeségünket valamelyest csitítja, hogy ennek a szerepnek Magyarország vélhetően csak a kárát látja – egyre fokozódó mértékben.

Ám ha közelebbről megnézzük a néppárti turbulenciákat, be kell látnunk, bármennyire is kampányolnak Orbán különböző erejű megregulázásával, aligha az EPP fogja eltüntetni Európa demokratikus orcájáról ezt a szeplőt. S nem is csak azért, mert ezt éppenséggel eddig is megtehette volna, de nem nagyon erőltette meg magát érte. Nem mellesleg köszönhetően annak, hogy Berlin, közelebbről Angela Merkel ezt a legkevésbé sem forszírozta. Ezért röhejes minden szánalmasságával együtt is a Fidesz lakájmédiájának habzó szájú lelkesedése a kancellár asszony közelgő visszavonulása felett (aligha jön olyan utána, akinek gondja lesz arra, hogyan tartsa hatalmon Magyarország illiberális vezetőjét) – de ez legyen a pártsajtó baja. Csak az övék, mert Orbán feje nem fő ilyesmin, ő már rég a Néppárt után időkre játszik, a napokban épp Kínába ment házhoz, hogy minden szembejövő előtt hajlongjon egy verset. Hogy most a kínaiakat – vagy még inkább a szovjet testvért – izgatja-e, hogy e hajlongást néppárti vagy nacionalista bohócpárti mezben teszi, az okozhat még meglepetést, leginkább abban a tekintetben, hogy valószínűleg nem izgatja.

Ilyenformán az EPP rettenetes kelepcéje, melyet minden magyarázat szerint csak és kizárólag Orbánnak állítottak, az tudniillik, hogy a pártcsalád tagjainak nevével kell hitet tennie az európai értékek, így például a demokrácia mellett, az sem Orbánra látszik túl veszélyesnek, hanem inkább saját magukra. Ha Orbán belemegy a játékba, akkor lehet, hogy számon kérhetővé válik, ha meg nem, akkor mi lesz? Weber nyilatkozata azt sejteti, hogy a német CDU/CSU dominálta Néppárt nem szívesen mondana le a Fidesz tízegynéhány képviselőjéről, mert az akár rosszul is jöhet majd a végelszámoláskor; de azt sem akarja, hogy szavazói a kelleténél nagyobb számban forduljanak el tőle, csupán azért, mert egy gazembert melenget a keblén. Ha tetszik tehát, akárhogy is alakul tehát a néppárti csúcs, Angela Merkel még egy ideig megtartja Orbán Viktort. Bizonyosan rosszul teszi.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.