A szerk.

A nép nevében

A szerk.

Európa, találkozunk Filippinél! - mondotta Orbán Viktor a magyar szabadság ünnepén, s tán még kis mutatóujját is megrázta fenyegetőleg arrafelé, amerre az öltönyös elnyomókat sejtette. Az egybegyűltek vele éreztek.

Ha nem az orrunk előtt csinálja ezt a műsort, talán el sem hisszük - az Európai Unió egyik tagállamának miniszterelnöke a nép nevében szabadságharcot hirdet az unió ellen, mintha az tényleg csak a Szovjetunió lenne, amit nevezett váll-lapos hasonlatával annyira hangsúlyozott.

De ha meghirdette, hát meghirdette, és akkor most mi van? Mi, a nép, mit csináljunk? Kapára, kaszára? S ha európait látunk, vagy egy eltévedt uniót, üsd, vágd, nem apád? Az elmondottakból kiderült, ezt kéne. Mert mi vagyunk a nép, a nép, akit - még az első regnálása idején - nem kísért ki Jacques Chirac a kocsijáig, hanem a kapuban egy laza mozdulattal a tudtára adta, hogy merre van kifelé. Mert mi vagyunk, akiktől immár mindenki viszolyog tágabb lakókörnyezetében. Mi vagyunk azok, akikből a partnerei nem kérnek.

Nos, akár kétharmad van a parlamentben, akár nincs, akár tetszik valakinek, akár nem: ez egyszerűen nem igaz! Nem mi vagyunk. Nem a népet lökték ki anno az Élysée-ből, nem a népé az az alkotmány, amiről Orbán Viktor március 15-én így szónokolt: "mi magunk írjuk". Nem mi írtuk. Ő írta, ő diktálta a sameszainak.

Nem mi vagyunk azok, akiket Orbán Viktor - orcátlanul egyes szám harmadik személyben - népnek nevez. S van egy jó hírünk, bár Orbánnak alighanem rossz, még csak nem is a nép tette tiszteletét múlt csütörtökön "Kossuth Lajos terén" (értsd: nem ám a Károlyién!). Orbán Viktor némileg megfogyatkozott számú rajongói jelentek meg ott, passz. Nem "a lengyelek" és nem "a litvánok" jöttek el vattának, hanem az előbbiek egyik bukott populista pártjának jobboldali szakadárjai, s az utóbbiak elhanyagolható létszámú szélsőségesei.

Ugyanakkor nem az az ország legnagyobb baja, hogy Orbán Viktor úgy beszél, mintha ő maga lenne egy személyben a nép - minden kicsit is önbizalom-hiányos vezető hajlamos így beszélni, így tekinteni önmagára. Soroljuk a nagy elődöket?

De még az sem eleve olyan nagy szörnyűség, ha az épp aktuális szövetségi rendszer ellenében fogalmazza egy állami vezető az álláspontját - megvannak az ilyen ügyek elintézésének a megfelelő fórumai. Mely fórumokon eddig mindig Orbán Viktor bukott el, s nem mi, de még csak nem is azok, akiket a téren hülyített.

Az a fő baja inkább ennek a megcsúfolt ünnepnek, hogy ami ott történt, minden hazugság volt. Semmi mást nem szolgált, legkevésbé a nép jólétét, Európa megjobbítását, anyánk kínját, csak azt, hogyan őrizze meg egy arra méltatlan figura a hatalmát. Orbán - mind a kettő: a "keményen vitázó" és a "békülékeny arcát mutató" is - behúzott farokkal ügetett haza Európából. Nézze már végig valaki, hogy miként viselkedtek vele az elmúlt fél évben ott az övéi, mit szólt vagy (nyomatékosan) nem szólt viselt dolgaihoz az Európai Néppárt, aminek ő az egyik alelnöke! Orbán most azért ágált, hogy a neki megmaradt - kizárólag itthoni - fórumok előtt egy kis ideig még megálljon.

Azért akarta szétkenni a rá hányt sarat, egyszersmind kreálni egy új, egy minden eddiginél nagyobb ellenséget, akivel a népnek kell megküzdenie, hogy ne az ő eddigi - európai és hazai - teljesítményével legyünk elfoglalva. Orbánnak ugyanis nem eleve a személyét utálják Európában, hanem azt, amit másfél éven keresztül művelt kétharmada birtokában.

E mostani módszere persze nem új, még csak nem is ő találta ki, régi recept hadat üzenni Kanadának, azaz ordas nagy hazugsággal elterelni a figyelmet a hétköznapi kis hazugságokról. Hiszen mi is arról beszélünk, hogy szabadságharcot indít az unió ellen, s nem arról, hogy ugyanebben a beszédében azt hazudta, hogy "megállítottuk a munkanélküliség terjedését". Állították egy fenét!

Orbán Viktor a nemzet ünnepén úgy csinált, mint aki ráront Európára, pedig csak rárántott nemzetére. Magát rakta a nép helyébe, bukásának mocskát próbálta szétkenni a megjelenteken és a távolmaradókon, honi hívein és ellenfelein, egyszóval mindenki máson. Ahogy szokta.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.