A szerk.

A repülő magyarok

A szerk.

Elmesélünk egy történetet, amiről nem kell gondolnunk semmit, amiből nem következik semmi, csak úgy van, s e pőre létében épp olyan, mint egy tűéles fénykép, illik tehát aszerint is bánni vele: bekeretezni, vékony üveglappal borítani, s kiakasztani minden magyar lakás falára, hogy reggel, amikor felkel a polgár, köszönjön neki egy nagyot.

Egyébiránt a történet maga is egy fényképpel kezdődött: a Magyar Nemzet közölte, Ferihegyen, bocsánat, a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren lőtték. Habony Árpád és Demján Sándor szállnak ki egy ménkű nagy magángépből, előbbi arcán mosoly játszik, a másikén csak az igyekezet, épp beszáll a reá várakozó buszba. A lap szerint nevezettek Hongkongból vagy Makaóból tértek haza Csányi magángépén; ilyet az utolsó gazdasági válság óta Demján sajna csak bérel, előtte volt a cégének, majd neki is, de már nincs, mer’ drága. A cikk arra is kitér, hogy a hazatérők Hongkongban vagy Kingkongban a magyar letelepedési kötvények sorsát igazíthatták el régi kuncsaftok körében, melyek közül az egyik anno Habonyt is befizette egy Hongkong felett letudható milliós helikopterezésre.

Ezek után jött a 444.hu, s közölte, tudomásukra jutott, hogy Habony, a magyar miniszterelnök informális főtanácsadója pusztán szívességi repülőgép-használó volt, mert Demján olyan, hogyha meglát egy magyart, amikor Makaón pókerezik, vagy Pókeren makaózik, hát azonnal hazahozza az első facér gépmadáron. Így járt már Matolcsy György és Bajnai Gordon is. Egyébként Demjánnal ott volt még Békés Balázs nemzetközi adótanácsadó és ügyvéd, továbbá Csányi Sándor OTP-elnök és Demján Sándor közös vállalatának, a Granit Polus Groupnak a jogi alelnöke, Sallay András is – feltehetően csapatbajnokságot rendeztek pókerben.

De ekkor a magyar sajtó említett kiválóságai mellé besorolt a HírTv is, s kiderítette, hogy Habony, miután stoppal ily szerencsésen hazatért, rövid reptéri bujdosás után a kimentésére érkező helikopteren húzott el a vérbe. Mely helikoptert, de itt már tényleg fuldoklunk a röhögéstől, ugyanaz a cég küldte sietve, amelyik Rogán Antalt, az Orbán-kormány propagandaminiszterét, a magyar faszhelikopterezés örök második helyezettjét (a mindenkori első VV Aurelio) sofrérozta egy celeb rusztikus, ám sajnálatos okokból vidéken megtartott lagzijába.

Senki ne kérdezze, hogy honnan jött s hová tartott Habony Árpád, mert az egyfelől nem érdekes, másfelől meg úgyis csak hazudnának róla valamit. Zsugázni volt, mint a tájkún és maroknyi csapata – tényleg tök mindegy. Hogy mit és hogyan seftelnek a letelepedési kötvényekkel, azt sem ebből a történetből tudjuk. Így arra sem kell szót vesztegetni, hogy aki lök nekik egy kis lét, az jöhet, legyen bármekkora gauner, aki meg nem lök, az pusztuljon innen, terrorista. S nem kell nemzeti nagyjaink uborkafájáról, dezodorfelhőkbe csomagolt hónaljszagban megvalósított gyermekkori álmairól sem delirálni. Csak marad tisztán a kép: ahogy röpködnek. Az erős és büszke magyar embe­rek, akik még röpülni is megtanultak a Bombardier Global 600-assal. Megérdemlik tehát, hogy minden reggel köszöntsük őket. Mi is megérdemeljük.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.