A szerk.

A részvétel a fontos

A szerk.

Lapzártánk idején 53 országos listát jelentettek be a Nemzeti Választási Irodánál, és bár ezek egy része kukába kerül a hivatal minden bizonnyal szigorú hitelesítési eljárása után, így is jókora darab szavazólappal küzdhet majd a választópolgár április 8-án. (És az egyéni indulók tömegéről még csak szót sem ejtünk most!)

Mindazonáltal a papírméretnél nagyobb gondot mindez aligha fog okozni. És nem csak azért, mert a jelek szerint vége azoknak a kreatív időknek, amikor egyes pártok az ellenfél gyöngítésére támogatták kamupártok létrejöttét (Kereszténydemokratapárt, vagy 2014-ben a százféle Összefogás-formáció stb.). Hanem azért, mert a kormányoldalon eleve egyszerű a képlet (egy a tábor, egy a zászló), és mert az ellenzéki térfél bonyolultabb összképe is átlátható lett mára. Van a Jobbik, amely önmeghatározása szerint jobbközép néppárt, de egyelőre a legvadabb szélsőjobbtól a mérsékeltebb szavazókig sokféle jobboldalit gyűjt egybe (emiatt még bajba kerülhet, de az a holnap gondja). Az Országgyűlésbe jutása biztos, eredménye azonban kalkulálhatatlan. Lehet, hogy a megszokott 15–20 százalék közötti listás eredményt produkálják, amit nyilvánvalóan kudarcként értékelnének, és amit Vona Gábor pártelnök és a politikai középre húzás stratégiája aligha élne túl. Ám ha az elmúlt nyolc évben elbitangolt Fidesz-szavazók őket preferálják, ha a Fidesz és a Jobbik közötti szürke zónában ingázók nagy tömegei inkább őket választják, és ha a baloldaliak nagy számban átszavaznak rájuk azokban a billegő körzetekben, amelyekben a jobbikosok az esélyesebb kihívói a Fidesznek, akkor a párt áttörése oly mértékű lesz, hogy attól még Heller Ágnes is megriad.

Szűkült a kör a baloldali-liberális mezőben is. Itt jelen állás szerint akkor nem vész el a szavazat, ha azt az MSZP–Párbeszéd, a Demokratikus Koalíció vagy LMP valamelyike kapja. (Mély sajnálatunkra a számos remek helyi politikust és rokonszenves személyiséget fölsorakoztató Együtt eltaktikázta magát. Önálló bejutása reménytelen, maximum egy-két egyéni jelöltjét mentheti meg egy széles körű koordináció révén.) Igaz, egyelőre – még ha a szerencsétlen körülmények egészen kivételes egybeesése is kellene hozzá – nem elképzelhetetlen az a katasztrófa-forgatókönyv sem, hogy valamelyikük (vagy többük) listája a küszöb alatt marad. Ha az MSZP-vel és a Jobbikkal észszerű koordinációra kész Szél Bernadett elleni minipuccs sikeres lesz, aminek következtében az LMP beleájulna a posztschifferiánus sötétségbe (senkivel nem közösködünk, még ha beledöglünk mi is meg mindenki más is), és ha emiatt a kormányváltást akaró választók elfordulnak a párttól, továbbá ha az elmúlt nyolc évben a Fidesztől leszakadt mérsékeltebb jobboldali választók nem az LMP-ben látják a menekülő útvonalat, akkor kétségessé válhat az 5 százalék megugrása. Vagy ha az ugyanabból a szavazóbázisból építkező DK és MSZP mozgósítása kudarcot vall, osztozhatnak olyan arányban e támogatók szavazatain, amely előbbit az 5, utóbbit a (a Párbeszéddel közös lista miatt szükséges) 10 százalék alatt tartja.

Mindez tehát nem elképzelhetetlen – de nem is valószínű. És annál kisebb a valószínűsége, minél többen szavaznak április 8-án. A választói aktivitás Orbán Viktornak okozhat gondot. A Fidesz tábora 2010 óta fokozatosan apad (2010 és 2014 között például több mint félmillióval, és a csökkenés nem állt meg); a miniszterelnök célja éppen ezért az, hogy a meglévő (és még mindig a legnagyobb) táborát egyben és aktív állapotban tartsa. A végletekig leegyszerűsített üzenetek (szabadságharc mindenki ellen, mely harc esszenciája a kerítés) kizárólag ennek az 1,5–2 millió embernek szólnak, senki másnak. Más esélye ugyanis nincs, hiszen a támogatói számát növelni már régóta nem tudja.

A még mozgósítható bizonytalanok jellemzően az ellenzék valamelyik pólusán lépnek be a színtérre. A korrupciós ügyek, mindenekelőtt a miniszterelnöki családot is érintő Elios-botrány, továbbá Hódmezővásárhely pedig olyan muníciót szolgáltatnak az ellenzéknek a választói aktivitás serkentésére, amit csak elpocsékolni lehet. Ám ha élnek vele, akkor a Fidesz–KDNP-nek nemhogy kétharmados, de feles többsége sem lesz az új Országgyűlésben.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.