A szerk.

Az ajánlat

A szerk.

"Mindent megtettünk, ami elvárható" - mondja az MSZP a Simon-ügyről, s mi csak azért nem írjuk, hogy mondja az MSZP és közben érzed, hogy büdös a szája, mert ezt a rossz dumát a szerencsétlen szóvivőnek adták a szájába.

Szerencsétlenből persze jól el volt eresztve az Összefogás keddi sajtótájékoztatója, elég csak Karácsony Gergelyre gondolnunk. Neki, azaz nekik, a PM-nek aztán halmozottan hátrányos a helyzetük, hiszen aligha ocsúdhattak fel még abból a sokkból (identitásválságból), amit az a tudat okozhatott, hogy a választásig még hátralévő napjaikat Gyurcsány Ferenccel egy formációban kell lehúzniuk. És akkor most itt ez a Simon is. Privátim érthető is lenne, hogy Karácsony ezek után csak annyit tudott kinyögni: mindenkinek az érdeke, hogy tisztázódjanak a dolgok. De nem magánügyben gyűltek össze nevezettek, hanem az érintettségük okán. Ott voltak Gyurcsányék is, Molnár Csaba, a DK üv. alelnöke közölte, hogy "a tisztességes politikai döntés és a tisztességes politikai magatartás mintapéldája" a szocialista párt viselkedése... Mire gondolt vajon? Hogy elfogadták Simon lemondását? Tényleg, szép tőlük. De Molnár még rátett egy lapáttal, amikor azt mondta, hogy jó, hogy ez a Simon ilyen, de mennyivel ilyenebb Orbán Viktor! Az "már több százmillió forintos vagyon tulajdonosa és birtokosa". Hogy lehet az a képviselői, pártelnöki, kormányfői fizuból?

Tényleg, hogy lehet? Történetünk szempontjából tök mindegy, hogyan lehet. S hogy a Közgép meg a többi nyerges vontatóval vitte haza a pénzt? Olezanc.

Mert az ilyen dolgok, mint Simon Gábor MSZP-alelnök ügye, tetszik, nem tetszik, kizárólag önmagukban méretnek. Nem lehet azt mondani, hogy de a másik sokkal nagyobb tolvaj (pláne akkor nem, ha azt tudjuk felhozni egy szem bizonyítékként, hogy a vak is látja).

Márpedig, ha önmagában kerül a latra Simon Gábor MSZP-alelnök gyakorlatilag egy komplett pályaképet kiadó működése, arra csak azt tudja mondani az ember, hogy menjetek ti a francba. Azt meg pont nem, hogy Simon Gábor menjen a francba. Azok menjenek, akik, engedjük meg (ne engedjük meg), éveken át vakok voltak, s nem vették észre, mit művel szürke tekintetű, ám igyekvő káderük. Akkor sem tűnt fel, amikor kettesével vette a budai lakásokat, akkor sem, amikor a vagyonnyilatkozata köszönő viszonyban sem állt a valósággal. Ha ez lenne az első eset, s a kollektív emlékezet nem Tocsikot, Hagyót, Hunvaldot, Wiesztet meg az ördög tudja, még kit dédelgetne az MSZP kapcsán, mint nem túl különös ismertetőjeleket. Nos, ekkor sem az lenne a válasz, hogy mi mindent megtettünk, még kevésbé az, hogy de a másik még többet lopott. Ez ugyanis nem politikai alternatíva. Talán az az lenne, hogy igen, megtörtént a gyalázat, mi ezért most átvilágítjuk a nyilvánosság előtt magunkat, a barátnőnket, s a házőrzőt is, és ha akad még görbe utakon járó közöttünk, az nem ússza meg. Az MSZP semmi ilyet nem mondott. Az Összefogás többi aktora sem mondott ilyet (azt meg pláne nem, hogy alás' szolgája).

Ilyenformán az látszik a Simon-ügyből kijegecesedni, hogy szűk két hónappal a parlamenti választások előtt az Összefogás ajánlata a következő. Meglehet, nálunk előfordul, hogy időnként a saját zsebére dolgozik valaki, de nem lopunk annyit, mint a pillanatnyilag hatalmon lévők. S aki lebukik, attól rövid úton megszabadulunk, majd mossuk a kezünket.

Elég karcsú ajánlat, mondjuk inkább rossznak. Van jobb?

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.