A szerk.

Az ideális ellenzék

A szerk.

Talán nem túlzás, hogy az elmúlt 173 év leg­abszurdabb március 15-i megemlékezését hozta tető alá a Mi Hazánk Mozgalom, pedig erős a mezőny, gondoljunk csak a Kádár alatti ún. Forradalmi Ifjúsági Napokra.

Már a felütés is erősre sikeredett: Dúró Dóra azzal sírta tele a sajtót, hogy a rendőrök délelőtt gumibottal tanították móresre egyik aktivistájukat, aki szórólapokat akart terjeszteni a közelgő rendezvényről. Noha az efféle fellépések csak a 70-es, 80-as évek illegális forradalmi megemlékezései nyomán voltak a hatósági gyakorlat bevett fogásai, a képviselőnek mégis a 2006-os szemkilövetés jutott az eszébe, ami már azért sem meglepő, mert az esetnek nem voltak szemtanúi. Sőt a térfigyelő kamerák felvételei szerint sem érte bántalmazás a Mi Hazánk VI. kerületi elnökét, Tanberger Tibort, aki még annak a kocsinak a típusát sem tudta megmondani, amellyel leparkolt az állítólagos gumibotozás előtt.

Szó nem volt rendőri erőszakról, épp ellenkezőleg! A pár száz fős közönség, a Mi Hazánk elnökével az élen, háborítatlanul, rendőri díszkísérettel vonulhatott a belvárosi Las Vegas kaszinó elé, ahol Toroczkai László simán elmondhatta szónoklatát, mondandójának fókuszában a gyógyszerlobbival, Bill Gatesszel és a többi külföldi halálmadárral. Az átkokból persze jutott a kormánynak, szó esett például az oltási igazolványok visszavonásáról, sőt a sajtószabadságról is, azzal a felütéssel, hogy hadd mondja végre ki mindenki az igazságot a koronavírusról – sajna Bill Gatesén kívül más nevek sem hangzottak el. Ráadásul a tüntetők legfőbb követelése az volt, hogy ne álljon le a gazdaság, egyszóval tök ugyanaz, mint amit Orbán Viktor a járvány harmadik hullámának elszabadulásáig szajkózott. Így ugyebár nem is tűnik olyan marhára ellenzékinek ez az abszurd forradalmi megmozdulás. De még attól sem, hogy Toroczkai lapzártánk idején épp azzal zokogja tele a sajtót, hogy 15-i műsora miatt másfél millióra bírságolta a rendőrség, és nagyon várja a szimpatizánsok adományait.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.