A szerk.

Az ígéret

A szerk.

A Jobbik kongresszusa kellemesen telt, a pártelnök szinte mindent elintézett, aminek elintézésére indult pár hete.

Kezdjük egy kisebb kudarccal: lemondott a frakcióvezetésről, s ez, úgy tippelnénk, engedmény volt a túlhatalma ellen dörmögőknek. De a hat elnökségi tag egytől egyig az lett, akiket ő szeretett volna. Ezek az országos politikában jobbára nyeretlen kétévesek, a durva előélet pedig (majd’ mindegyiknek van ilyenje, a hatvannégy vármegyés Toroczkaitól az exszkinhed Sneideren át a romaszomorító Fülöp Erikig) számos előnnyel kecsegteti az elnököt. A most nyilván erősen aggódó radikális bázis orra alá tudja őket dörgölni (ezt csinálta is az elmúlt hónapban), míg ha az ún. mérséklődést kell majd hitelt érdemlően demonstrálni, akkor arra a leg­inkább szélsőségesek szelídülése lesz a legjobb mutatvány-eszköz. A miheztartás végett Vona meg is fenyegette őket (is), ha valakinek nem tetszik, ami lesz (bármi lesz az), mehet a sunyiba. A fenyegetés hihetően hangzott, nyomatékot Novák Előd sikeres kigolyózása adott neki. A 20 százaléknyi Vona-ellenes protestszavazat, ami talán a Novák Előd melletti kiállásnak tekinthető, Novákot nem fogja megmenteni. A kongresszus előtti napon, az utolsó pillanatban még a Hegedűs-klán is ellépett mellőle – mi lesz így a kuruc.info-val? (A nyílt, leplezetlen, hagyományos magyar fajvédelemre 5 százalék körüli igény mindig volt a magyar választói korpuszban – ezt Novák akár el is vihetné. De nem fogja, mert alkalmatlan rá.)

De az izgalmak ezután jönnek: hogy tudniillik innét hová? A cél a lemorzsolódott, vagy a következőkben lemorzsolódó 2010-es és 2014-es Fidesz-szavazók tömege lenne. Ezek a morzsa-honfitársaink – logikusan – vagy nem mennek el szavazni, vagy a Jobbikra szavaznak majd, vagy az MSZP-re, pláne most, hogy az LMP elveszíti sívó oroszlánját – ez jelen pillanatban teljességgel kiszámíthatatlan, és e kiszámíthatatlanságot csak még kiszámíthatatlanabbá teszi a lutri, ami az egyéni mandátumok túlsúlyából jön. Azt Vona jól látja, és valamennyire talán meg is értette a pártjával, hogy abból a politikai és szellemi pozícióból, ahol most vannak, nincs följebb, ennek megfelelően az ATV-n már „modern konzervatív pártként” emlegette szervezetét. Azt, hogy teljesülhet-e a pártelnök vágya, azaz bele tud-e harapni a Jobbik a Fidesz-tábor lazább részeibe, ha tényleg „modern konzervatív párt” lesz belőle, sajnos nem áll módunkban megmondani; a „modern konzervativizmus”, avagy a középre húzás bizonyos elemi feltételeiről azonban lennének elképzeléseink.

Ezek közül első helyen az ún. „zsidózás” beszüntetését jelölnénk meg, mely zsidózás jelen kontextusunkban inkább afféle metaforaként szerepel. A faji alapokon nyugvó világ- és történelemszemlélet egyszavas összefoglalásaként, egyfajta koherens, totális Weltanschauungként és ideológiaként. Ennek része többek közt a parlamentáris demokrácia vagy a népképviselet bármilyen formájának a tagadása, amely tagadás tulajdonképpen a társadalmi érdekkonfliktusok rendezésének az intézményesített formáit tagadja és az erőszakot kínálja helyette. Ezen ideológia része a magántulajdonon alapuló, szabad versenyes gazdaság tagadása is; végső soron pedig az emberek egyenlőségének a tagadása, s helyette valamilyen faj vagy valamilyen, születésüktől fogva adott hierarchia szerinti, megváltoztathatalan besorolásuk. (E világszemlélet amúgy az emberiség közkincse, főként a szerencsétlenebb feléé. Hazánk esetében a „zsidók” valójában csak esetleges főszereplői és persze kárvallottjai: ők voltak kéznél annak idején, a 19. század végén, és ez azóta valahogy így maradt. Malajziában a kínaiak a „zsidók”, Srí Lankán a muszlim kisebbség, a sort folytathatnánk napestig. Érdekesség, hogy három héttel ezelőtti riportunk tanúsága szerint Novák Előddel a fő gond, a legnagyobb baj épp eszetlen és terméketlen zsidózása volt.)

Kevés támpontunk lehet arról, hogy Vona személy szerint hol tart most azon az úton, ami a modern konzervatív párt modern konzervatív elnökének szerepe felé vezet, arról például nemigen beszél, hogy mit kezdene az orbáni félautokrata rezsim örökségével, vagy hogy a köztársaság 2010 előtti intézményeiből mit és hogyan építene újjá, ha rajta múlna. És meddig engedné elmenni a tagság?

Orbán távozásának a kulcsa a jobboldal 2010-es és 2014-es szavazótáborának megbontása. Azt is tudjuk, hogy a Fideszen belülről ilyen politikai alternatíva nem fog megkeletkezni. Most épp erre zajlik kísérlet – kívülről. Ami számos ponton dőlhet dugába, sülhet el rosszul. A Jobbik múltjában – ami, félreértés ne essék, ma, május 31-én még bőven a jelene – szörnyű dolgok, borzalmas szavak, ordas eszmék és emberek vannak. De a párt elnöke arra tett többé-kevésbé nyílt ígéretet, hogy ez mostantól másképp lesz. Ez is valami.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.