Elvisz az uklad

A szerk.

A lengyel választási kampány legfrissebb, a nemzetközi sajtó érdeklődésére méltán számot tartó híre, hogy Lyzwinski képviselőnek (Önvédelem) egyes állítások szerint súlyos, régóta tartó merevedési zavarai vannak.

A lengyel választási kampány legfrissebb, a nemzetközi sajtó érdeklődésére méltán számot tartó híre, hogy Lyzwinski képviselőnek (Önvédelem) egyes állítások szerint súlyos, régóta tartó merevedési zavarai vannak.

Az viszont múlt heti érdekesség, hogy Janusz Kaczmareket, aki a közelmúltig - míg csuklyás rendőrök bilincsbe verve el nem vezették - a belügyi tárca élén állt, a bíróság kiengedte a vizsgálati fogságból. Az exbelügyminisztert - Kaczynski miniszterelnök sokáig hű emberét - azért vegzálják a hatóságok, mert a nyomozás adatai szerint megakadályozta Andrzej Lepper volt miniszterelnök-helyettes és agrárminiszter - Kaczynski miniszterelnök sokáig hű koalíciós partnere - letartóztatását, midőn irányába kiszivárogtatta az ellene, Lepper ellen korrupciós ügyben folyó nyomozás tényét. Kaczmarek állítólagos bűntársai közt két magas beosztású rendőrtisztet és két üzletembert találunk, az egyik közülük egy bizonyos Krauze, a Tengermellék királya, több milliárd euró értékű informatikai vállalatbirodalom ura. A felderítésben kulcsszerepet játszottak a titkosszolgálatok, a Kaczynski-kormány által létrehozott különleges korrupcióellenes nyomozócsoport és az ügyészség. A lengyel sajtó fix egyesre veszi azt is, hogy e hatóságok a kampányban ellenzéki politikusokkal szemben is hasonló lépésekre készülnek.

Ezt nem meséljük tovább, bár szórakoztató lenne. Lyzwinski képviselő szerve amúgy is csak marginálisan érinti a kampányt, pusztán arról van szó, hogy a képviselőt bizonyos munkahelyi zaklatások, vélelmezett nemi erőszakok miatt tíz év szabadságvesztés fenyegeti: s a védelem számára harcképtelenségének bizonyítása tűnik az egyik lehetséges stratégiának.

A fent sorolt nyomorultak - Lepper, Kaczmarek, a rendőrök, a mágnások, Krauze, a bíróság, az ellenzéki vezetők, Lyzáwinski pöcse stb. - közös tulajdonsága, hogy részei az ukladnak. Az uklad nehezen lefordítható fogalom, elrendezést, berendezkedést jelent. Az 1989-es kerekasztal-tárgyalásokon keletkezett, amikor a kimenő rezsim képviselői megegyeztek az új, "demokratikus" rend reprezentánsaival: a politikai hatalom átadásáért cserébe büntetlenséget és gazdasági hatalmat kaptak. Az ukladot a mai napig a megállapodás valódi szerzői, a kommunista titkosszolgálat ügynökei irányítják (zsarolás útján), de ezeket az exügynököket is irányítják: Moszkvából a KGB. Ott futnak össze a szálak. Az ukladnak nincs formális tagsága, egy hálózat ez, amelynek részesei - a kommunista nómenklatúra tagjai, volt besúgók, sőt, az egykori ellenállás jelesei, akikből később politikusok, üzletemberek, állami hivatalnokok, újságírók, képviselők lettek - talán szemcsippentésből ismerik fel egymást. Nem egyszerű korrupcióról van szó, több ez annál. Miközben demokráciát színlelnek, ellopnak mindent, és nyomorba taszítják a népet. Jól álcázzák magukat, erre legjobb példa a belügyminiszter. Épp ezért küzdeni is nagyon nehéz ellenük. Teli pofával a törvényekről szavalnak, miközben a színfalak mögül mindent ők irányítanak. Onnan ismerhetők fel, hogy az ellenük, vagyis az uklad ellen harcolók ellen vannak, nyíltan vagy alattomban (mint a belügyminiszter). A küzdelmet csak nehezítik az - úgymond független - intézmények, a bíróságok, a sajtó, az alkotmánybíróság, a rendőrség (és persze a politikai ellenzék). (Ezek nagy része maga is az uklad tagja.)

Ha a választási kampány a Kaczynski fivérek pártja, a PiS szája íze szerint alakul, az uklad lesz a küzdelem középpontjában. És mindaz, ami ebből következik. Az elitellenesség, a képviseleti demokrácia, a fékek és ellensúlyok, a független intézmények elleni hadjárat. A "közvetlen népuralom" ígérete. A profit- és gazdagellenesség. Bush ideológiája és Putyin módszerei, ahogy egy szakelem megjegyezte. És ne gondoljuk, hogy egy effajta eszement, a végletekig manipulatív összeesküvés-elmélet süket választói fülekre talál. A "tudományos antikommunizmus" tökéletesen zárt gondolati rendszert alkot, minden kérdésre jól felfogható, egyszerű választ ad. A "rend" helyreállításával és a "válság" megszüntetésével kecsegtet.

A közvélemény-kutatások szerint a PiS fej-fej mellett halad legnagyobb riválisával, a mérsékelt jobboldali Polgári Platformmal (30-30 százalék); a baloldal (Lewica i Demokraci) 10 százalék körül kaszálhat. A PiS-nek aligha lesz tehát abszolút többsége; új koalíciós partnert pedig bajosan talál magának. Ahhoz az eddigiek közül túl sokan végezték börtönben. De vajon a mérsékelt, liberális konzervatívok össze tudnak-e fogni a baloldallal: anélkül, hogy e szövetség a velük rokonszenvezőket a PiS karjaiba kergetné? Vajon a demokratikus intézmények védelme s a decens, konszolidált kormányzás ígérete elegendő lesz-e közös alapnak? A válaszok nem csak Lengyelország közeli jövője felől döntenek, s nem csak számunkra lesznek tanulságosak. Az eurocinikus populizmus esetleges sikere a legnagyobb új tagállamban az unió számára is megrendítő csapást jelentene.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.