Mindent vissza!

A szerk.

Augusztus 29-én véget ért a műsor: ötéves eljárás után a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen helybenhagyta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kartellbírságait. A 7 milliárd forintos rekordbüntetést öt autópálya-építő cégre - Strabag, Betonút, Debmút, Hídépítő, Egút - rótták ki, mivel az M7-esre és az M3-asra kiírt közbeszerzési eljárásban előre ledumálták az árakat, meg azt, hogy ki kinek lesz az alvállalkozója. (A GVH becslései szerint 2000-2006 között 220 milliárd forint ugrott ekképp a közös kasszából.)

Augusztus 29-én véget ért a műsor: ötéves eljárás után a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen helybenhagyta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kartellbírságait. A 7 milliárd forintos rekordbüntetést öt autópálya-építő cégre - Strabag, Betonút, Debmút, Hídépítő, Egút - rótták ki, mivel az M7-esre és az M3-asra kiírt közbeszerzési eljárásban előre ledumálták az árakat, meg azt, hogy ki kinek lesz az alvállalkozója. (A GVH becslései szerint 2000-2006 között 220 milliárd forint ugrott ekképp a közös kasszából.)

Az érintettek bíróságon támadták a határozatot, közben a fizetés felfüggesztését is kérték, mert még csődbe mennek, és mi lesz az autópálya-programmal nélkülük. Ám minden fórumon vesztettek. Egyetlen dolog maradt hátra: vissza kéne adni, amit elvittek. És nem a 7 milliárdról beszélünk: az csak az egyik, a kisebbik része lenne a dolognak.

A versenyhivatal ugyanis megtalálta azt a feljegyzést, mely szerint az érintett 60 kilométeres autópálya-szakasz önköltsége a cégek kalkulációi szerint 90 milliárd forint volt. Ehhez képest végezték el a munkát nettó 128 milliárdért, ami a normális piaci hasznot is figyelembe véve legalább 28 milliárdnyi felárat jelent. Ez így még mindig bombaüzlet lenne az útépítőknek: 28-ból 7 az 21. Milliárd. Extra. Benne. A kasszában. A GVH nem győzi nyaggatni a károsultat - az NA Rt. jogutódját, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-t (NIF) -, hogy pereljen csak bátran tovább. A NIF egyelőre jogászaival vizsgálja, mennyi is az annyi, s megpróbál megegyezni a cégekkel.

Segítünk: mondjanak 28-at. 21-nél lenne döntetlen. Ha ez nem tetszik a kartellezőknek, tessék a NIF-nek bírósághoz fordulni. Egyszer az életben vigyék végig az ügyet, nézhessük végig nyilvános eljárásban, meglopott tulajdonosok, a fejleményeket. Felőlünk védekezhetnek a társaságok azzal is, hogy nincs már meg a pénz, elitták, meg tetszik tudni, bíró úr, hogy megy ez, kicsit kellett adni a kiíróknak is, a döntőbizottság sem ingyen dolgozik, a pártpénztárnokokkal meg egyszerűen nem lehetett bírni, a felét tessenek tőlük kérni.

Ha nem így alakul, nehéz lesz nem arra gondolni, hogy a NIF-nek rejtegetnivalója van. Hiszen anno a megismételt közbeszerzési eljárásban a "versenyzők" a korábbi ajánlatukra még rádobtak összesen 19 milliárdot. Akkor a kiíró helyeslőn bólogatott, a műszaki tartalom változását és az inflációt emlegette. Ha most, amikor az állam egy kivételesen jól működő hivatala felgöngyölítette az ügyet, s volt ereje bíróság előtt is megálló bizonyítékokat gyűjteni a köztudottról, ha még most sem lesznek komoly anyagi és személyi következmények, akkor ne kísérletezzünk tovább. Hívjuk vissza az oroszokat.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.