A szerk.

Helyben hagyták

A szerk.

Nagyon megverték a Fideszt a január 15-i jászberényi időközi önkormányzati választáson, a Közösen Jászberényért Egyesület ellenzéki összefogása (mínusz DK, de erről később) a polgármesteri helyet több mint kétharmaddal, mind a tíz egyéni körzetet pedig 60 százalék körüli eredményekkel nyerte meg. (A „leggyengébben” szereplő ellenzéki egyéni jelölt is majd’ 57 százalékot szerezve lett első.) A 15 tagú új képviselő-testületben a Fidesznek csak négy embere lesz, valamennyien a kompenzációs listáról kerültek be.

Gyorsan szögezzük le, az országos pártpolitikai helyzetre nem lehet, és nem is akarunk következtetéseket levonni az egyáltalán nem szokványos eredménysorból; a Fidesz fojtogató egyeduralma változatlan, ahogyan az ellenzéki térfél általános helyzete sem módosult.

A város közéleti viszonyai igen sajátosan alakultak az elmúlt években. A vasárnap újrázó jobbikos polgármester, Budai Lóránt 2019 októbere óta immár a harmadik győzelmét aratta fideszes kihívói ellen, ráadásul egyre meggyőzőbb fölénnyel. Az első választást még csak 14 szavazatos előnnyel zárta, s a kormánypárt nem is hagyta annyiban az eredményt, így a választási bizottság döntése értelmében 2019 novemberében meg kellett ismételni a polgármester-választást. Másodszor 3758 voksot vert ellenfelére Budai, ám a kiegyenlített testületi erőviszonyok miatt (7-7 ellenzéki és kormánypárti plusz egy Mi Hazánk-os képviselő) borítékolható volt az újabb válság. Kívülről nem pontosan értelmezhető, valószínűleg személyes averziók miatt végül az ellenzéki szövetség DK-s tagja robbantott, amikor egy éve kiállt Budai mögül, majd a fideszes képviselőkkel együtt kezdeményezte a testület feloszlatását. Gedei József konfúz magyarázata semmit nem árult el a valódi motivációiról (ha jól dekódoltuk, akkor szerinte a felelősséget vállalni kell a helytelen útért, és ő immár vállalja, és szeretné, ha ezentúl a helyes út mentén politizálna a jászberényi önkormányzat), de pártja országos elnökségének az állásfoglalása sem vitt közelebb az igazsághoz (mely szerint megengedhetetlen árulás a Fidesszel való bárminemű közösködés).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.

Hálók és halászok

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta. A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok.