A szerk.

Igaznak tűnik

A szerk.

Boldogult Torgyán József a kilencvenes évek közepén, már a Bokros-csomag után, amikor a tőle megszokottnál is jobban belehergelte magát a hülyeségbe, egy országgyűlési fölszólalásában arról értekezett, hogy valamiért (a pontos indokolásra már nem emlékszünk) a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének minimálbérért kellene dolgozni.

Az ötletet már akkor sem röhögte ki mindenki (legyen e tény apró ún. adalék Magyarország romlásához), de a túlnyomó többség még igen. Ehhez persze az is kellett, hogy a jegybanki elnökség társadalmi fontossága és a pozíciót éppen betöltő személy hitelessége összhangban legyen. Az MNB elnökét akkor Surányi Györgynek hívták, és nem mellesleg neki is volt szerepe abban, hogy a rendszerváltozás után az ország nem lett fizetésképtelen, sőt a pénzügyi folyamatok a kilencvenes évek második felében egészséges pályára álltak. Ha manapság, amikor a jegybankelnök leginkább arról ismert, hogy milyen változatos módokon tünteti el a közpénzek közpénz jellegét, valaki azzal állna elő, hogy Matolcsy György dolgozzon csak minimálbérért, a többség megint csak nem értene egyet; alighanem azért, mert Matolcsy a minimálbért sem érdemli meg, s ténykedése a poszt tekintélyét is erodálta. A NER-ben az állami pozíció elnyerése nem annak a függvénye, hogy a pályázók közül ki ténykedhet hatékonyabban a közért, hanem jutalom a Párt és a Vezető iránti lojalitásért, és az onnan érkező utasítások maradéktalan végrehajtásáért.

Innen nézve tökéletesen értjük Vágó Gábor népszavazási kezdeményezésének (az állami vállalatok vezetőinek a bére ne lehessen több a köztársasági elnök mindenkori illetményénél) érzelmi motivációját: az állami társaságok élén szakított sokmilliós fizetések az orbáni klientúrarendszer lényegét szimbolizálják. Nem elég, hogy egész szolgáltatási ágazatokat tesznek tönkre vagy játszanak át a közösből a NER uralkodó rétegéhez (például a közműszolgáltatás vagy az energiaszektor egyes részeit), még pofátlanul sokat is vágnak zsebre mindezért – és ezzel a népítélettel (amelyet a társadalom minimum fele vall) láthatóan senki nem akar vitatkozni. Hirtelenjében nem is emlékszünk arra, hogy volt-e olyan kezdeményezés 2010 óta, ami mögé ennyire egységesen beállt volna az ellenzék (mínusz a Jobbik), talán még a sikeres NOlimpia-kampány sem.

Mégsem tudunk felhőtlenül örülni. A demagógia akkor is demagógia, ha egy adott pillanatban „igazságnak” tűnik is. Nem az a baj, ha egy értő, a köznek valóban hasznot hajtó vállalatvezető fizetése megközelíti a magánszektorbeli bérszintet. Nem az a baj, hogy Surányi György jegybankelnöknek milliós fizetése volt, hanem az, hogy Matolcsy György teljességgel alkalmatlan és méltatlan az MNB elnöki posztjára. Hogy a fölhizlalt állami szektor vállalati vezetői sokkal inkább pártkáderek, mint közszolgák.

A NER előképe a 2008-as „szociális” népszavazás volt, amely kilőtte az oktatási és egészségügyi reform egyes részelemeit. Az a referendum éppoly hazug, álságos és kártékony volt, mint a két évvel később épülni kezdő Orbán-rendszer maga. Mégis sokan bedőltek neki, mert pillanatnyi utálatuk Gyurcsány iránt felülírta a józan megfontolásokat. Bármennyire korrupt is Orbán Viktor rendszere, a magyar államot fölemésztő romlottságát nem lehet véglegesen fölszámolni akkor, ha ellenfelei a könnyebbik utat választják. Mert ha vége lesz is a NER-nek előbb-utóbb, a hamisság velünk marad.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.