Kiegyezés?

A szerk.

Kedd este lezárult online szavazásán a Magyar Tudományos Akadémia közgyűlése Freund Tamás agykutatót választotta az MTA elnökének a pszichológus Pléh Csaba ellenében.

Szomorú hír ez a magyar tudományosság maradék szabadsága miatt aggódóknak; bár a két elnökaspiráns programbeszédéből ez nem igazán derült ki, a külső szemlélő számára is egyértelmű volt, hogy Freund számított az Orbán-kompatibilis jelöltnek, és Pléh volt az, akitől a kormánnyal szemben kritikusabb hozzáállást vártak támogatói.

Erre utalt Freund ismert Fidesz-szimpátiája mellett az is, hogy a miniszterelnöknek 2019 januárjában írt levelében „a kormányt folyamatosan kritizáló, gyengén teljesítő, a közéletet és a fiatalságot mételyező” társadalomtudósokról beszélt az agykutató, és bár e kijelentéséért elnézést kért, egy hete valamivel finomabban megismételte a Mandinernek, amikor azt a vádat fogalmazta meg, hogy egyes társadalomtudósok publikációit csak a bennük foglalt kormánykritika miatt közlik neves nemzetközi folyóiratok. Nem sok jót sejtet, hogy Freundot a társadalomtudományok ilyen mértékű megalázása után is megválasztották.

Persze mondhatnánk, hogy mióta a kormány tavaly szeptemberben leválasztotta az ország legjelentősebb kutatóintézet-hálózatát az MTA-ról, nem sokat számít, ki az Akadémia elnöke. Az MTA tudós társasággá fokozódott le, megszűnt tudományfinanszírozó intézménynek lenni. A korábban az MTA-hoz tartozó (4000 főt, köztük 2500 kutatót foglalkoztató) kutatóintézetek fenntartója az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) lett, a belföldi kutatási pályázatok túlnyomó többségéről a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal dönt – végső soron mindkét intézmény a kormány, közelebbről Palkovics László miniszter irányítása alatt áll. Az Akadémia jelentőségének hanyatlását pontosan érzékelteti, hogy ha a jogszabálytárban rákeresünk az akadémiai törvényre, Az Akadémia intézményei címszó alatt jelenleg két tök üres paragrafust találunk.

A másik oldalról nézve viszont fel is értékelődhet(ett volna) az Akadémia szerepe abban a helyzetben, amikor a szabad tudomány megmaradt hadállásait kell védeni a további fideszes nyomulástól. Az MTA például delegálhat tagokat az ELKH irányító tanácsába; az, hogy ők hogyan viszonyulnak majd a kormány várható „átalakítási terveihez”, akkor sem mindegy, ha a minisztérium delegáltjai – Maróth Miklós elnökkel összefogva – bármikor leszavazhatják őket.

Ugyanilyen fontos lenne, hogy az MTA hallassa a hangját a tudománypolitika, a köz- és felsőoktatás aktuális kérdéseiben, felszólaljon az egyre inkább hivatalos hátszéllel terjeszkedő áltudományosság ellen. Az Orbánnal fenntartott személyes viszonyában bízó Freundtól karakán kiállást aligha várhatunk ezekben az ügyekben, és mint egy interjújában előre leszögezte, megválasztása jelzi, hogy az akadémikusok többsége hajlik a kiegyezésre a kormánnyal. Sejtelmünk sincs, milyen eredményt várnak ettől, vagy mit féltenek a konfrontációtól – nagyjából már csak az életjáradékukat és a székházukat hagyták meg nekik. De még ha az Akadémia vezetése meghunyászkodik is, az akadémikusokat és az MTA köztestületének tagjait a jövőben sem akadályozza meg senki abban, hogy tegyenek valamit a tudomány becsületéért.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.