A szerk.

Kinek is magyarázkodik?

A szerk.

Hadházy Ákos még július közepén szúrta ki, hogy Szijjártó Péter csak helikopteres segítséggel tudta Tolna megyei programját lebonyolítani.

Országgyűlési képviselőként a Miért helikopterrel érkezett Tolnára július 14-én, ha a szolgálati autóját is maga után küldte? című írásbeli kérdésben meg is örökítette, amelyre múlt pénteken (!) volt képes a Külgazdasági és Külügyminisztérium reagálni. Ugyanakkor, amikor Szijjártó megint csak helikopterrel röpködött.

A Magyar Levente államtitkár jegyezte válasz szerint Szijjártó csak akkor helikopterezik, ha nagyon muszáj, „programja aznap nagyon zsúfolt volt, a közép-európai térség négy külügyminiszterével folytatott budapesti tárgyalások után rendőrségi helikopterrel utazott Tolnára, ahol a Fastron Hungária Kft. versenyképesség-növelő pályázati támogatási szerződését adta át”. Ami meg az autót illeti, Magyar szerint „a szolgálati gépjármű küldésére, a Tolnára történt érkezést követő közúti közlekedés miatt volt szükség”.

Azt soha nem fogjuk megtudni, hogy miért kellett két és fél hónapig várni e pár soros válaszra, de nyilvánvaló, hogy ezt az odavetett, a lényeget nem is érintő szöveget ugyanazzal a cinikus félremagyarázással, az érinthetetlenség biztos tudatában vetették oda Hadházynak, ahogy Szijjártó jachtos kalandját is kommunikálták. A különbség legfeljebb az, hogy akkor nem Magyar Levente, hanem egy másik államtitkár, Menczer Tamás nyomta a sódert a magánélet szentségéről, meg arról, hogy „közpénzt semmilyen formában nem érintett” főnöke adriai hajókázása.

Lehet, hogy a Fastron Hungária Kft. versenyképesség-növelő pályázati támogatási szerződésének átadása nem annyira aggályos, mint az oligarcha luxusjachtján elköltött vakáció, de ugyanúgy a kiválasztottak mindenhatóságát, törvényenkívüliségét mutatja. Mivel épeszű magyarázata nincs (lásd az államtitkári választ), csakis arról lehet szó, hogy e pazarló gesztusokkal Szijjártó kivételességét, nélkülözhetetlenségét igyekszik hangsúlyozni, „lássa a nép”, micsoda fontos ember lépett szülőföldjükre. Vagyis a helikopterezés ugyanarról a tőről fakad, mint jachtozás, a kastélyépítés, az arany vécékefe.

De úgy tűnik, a jachtozással valami porszem mégis került a gépezetbe. Eddig ugyanis Szijjártó szinte megnémult, ha ügyeit firtatták, ám most, a legfrissebb helikopterezése után saját kezűleg írt Facebook-posztban igyekszik kiosztani bírálóit. „Hosszú volt a mai nap is, most pedig húzás haza pakolni, mert éjfélkor indulunk az Egyesült Arab Emirátusokba, onnan aztán Málta, Banglades és Laosz még a héten” – dicsekszik, majd azt részletezi, hogy ki mindenkivel találkozott a múlt pénteki repülőnapon. „Minimális földrajzi tudással belátható, hogy ehhez a naphoz kellett a helikopteres segítség is” – jelenti ki, majd tételesen fel is sorolja, hogy hol járt (román határ, Nagyvárad, Berettyóújfalu), mit csinált (átadott, találkozott, egyeztetett), a végén pedig felteszi a költői kérdést: „Ezek közül melyik munkát nem kellett volna elvégeznem?”

Noha Szijjártó ezt sértődötten, kioktatón közli, a korábbi magabiztosság e gesztussal megbicsaklani látszik. Ha ugyanis a balhét eddig az államtitkárok vitték el, akkor most miért ő, a hajszolt miniszter körmöl Facebook-posztot? Lehet, hogy nem is a kritikusainak szánja magyarázkodó sorait?

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”