A szerk.

Lendületből

A szerk.

Vasárnap több mint 50 településen pótolták a veszélyhelyzet miatt elmaradt időközi önkormányzati választásokat. Összesen 74 különböző választást tartottak, számos helyen ugyanis párhuzamosan lehetett voksolni polgármesterjelöltekre és egyéni képviselőjelöltekre. A választások többsége pártpolitikai szempontból érdektelen volt, mert csak független jelöltek indultak. Ahol viszont versenybe szálltak a pártok, ott elég egyértelmű kép rajzolódott ki az ellenzék folytatódó vesszőfutásáról és a Fidesz egyre nyomasztóbb fölényéről.

Kormánypárti jelöltek 22 időközin álltak rajthoz (ha közéjük soroljuk a szolnoki 4-es körzetben egy civil szervezet jelölésével induló, de a város fideszes polgármestere által támogatott Menkó Gyulát), és ezek közül csak hármat veszítettek el. Újpesten az összellenzék jelöltje előzte meg a Fideszét, Békéscsabán a NER-kompatibilis, de civil színekben politizáló polgármester embere nyert, Kiskőrösön pedig egy független induló hagyta le a fideszest. Ellenzéki párthoz vagy pártokhoz kötődő jelölt 13 választáson indult (ideértve Szegeden Botka László egyesületének képviselőjelöltjét, Komjáti Zoltán Gábort), de az ellenzék Újpest mellett mindössze egy gyöngyösi mandátumot tudott megtartani, és ott sem fideszes, hanem független ellenféllel kellett szembenézniük.

Különösen fájó az ellenzéknek, hogy korábban általuk birtokolt önkormányzati helyeket buktak el Budapest VII. és VIII. kerületében, Nyíregyháza 3-as választókerületében, továbbá Szolnokon és Egerben. Ráadásul nem is kevéssel. Józsefváros 5-ös körzetében 2019-ben még szoros ellenzéki győzelem született, most 63 százalékot kapott a Fidesz jelöltje. Erzsébetváros 4-ben a legutóbbi helyhatósági választásokon több mint 20 százalékponttal nyert az ellenzék, most 17-tel a Fidesz, miközben a Kutyapárt jelöltje 13 százalékot kapott. Nyíregyháza 3-ban legutóbb egy hajszállal az ellenzéki jelölt kerekedett felül, most háromnegyedes (!) Fidesz-sikert regisztrálhattunk úgy, hogy az ellenzék két jelöltet is indított, az egyiket a DK, a Jobbik, az MSZP és az LMP, a másikat a Párbeszéd és a Mindenki Magyarországa Mozgalom támogatásával. Szolnokon is közel volt a 75 százalékhoz a 2019-ben még második helyre szoruló Fidesz támogatottja, Egerben pedig két független indulót előzött meg a kormánypárti jelölt, miután a DK visszavonta a magáét, aki mögül több másik párt kihátrált.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.