A szerk.

Magaskultúra

A szerk.

Kola József (1900–1967) méltatlanul elfelejtett alakja a magyar könnyűzenének, pedig tíz operettet és több mint kétszáz dalt írt, egyebek mellett az Ott fogsz majd sírni, ahol senki se lát című örökzöldet.

De Kola József szerzeménye a Muzsikusnak dalból van a lelke című dal is, benne „A muzsikusnak szmoking a kabátja, / És nincs egy igaz jóbarátja” sorokkal, ami nem más, mint finomabb megfogalmazása annak a szórakoztatóipari alapvetésnek, hogy „az rendeli a zenét, aki fizet”.

Elsőre e megállapítás a kodályi „legyen a zene mindenkié” antitézisének tűnik, ám a Fidesz hatalomra jutása óta e két dolog könnyen összemosható. Elég az olyan rendezvényekre utalnunk – falunapok, hurka- és pálinkafesztiválok stb. –, amelyeknek a lerészegedés utáni második legfontosabb eleme az ingyen élvezhető muzsikaszó, vagy ha úgy tetszik, a sztárfellépők, akiket a közhiedelem szerint Orbán Viktor fizet.

Mindezt Orbán Viktor sem tagadja le, épp ellenkezőleg, még büszke is rá. „Az elérhető legfrissebb adatok szerint a magyar kulturális kiadások arányaiban – igaz, holtversenyben – az első helyen állnak az Európai Unióban. Hiába, a magyarok önképének fontos része, hogy mi kultúrnemzet vagyunk” – mondotta a miniszterelnök a Magyar Zene Háza nevezetű elvarázsolt kastély megnyitóján, amivel végeredményben azt juttatta kifejezésre, hogy a nemzeti együttműködés rendszerében, ha kultúráról és azzal kapcsolatos kiadásokról van szó, abba Szikora Róbert éppúgy belefér, mint a Máté passió. Vagy éppen a vadiúj Magyar Zene Háza is, amelynek honlapján ezt olvassuk: „Lehet a zene mindenkié? A Magyar Zene Háza ihletett építészeti formája, áttetszősége, nyitottsága pozitív választ ad erre a kérdésre. Játsszunk zenét! – mert a zene élvezetes, társas játék, amelyben mindenki akár aktívan is részt vehet, életkortól függetlenül.” Így az ars poetica, megfejelve azzal, hogy céljuk nem kevesebb, mint „felmutatni a magyar zene színességét és mélyrétegeit”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.