Mihez kezdünk ennyi Tony Blair-rel?

A szerk.

Nicolas Sarkozy megválasztott francia elnök első útja Londonba, Tony Blairhez vezetett. A kimenő baloldali miniszterelnök, a centrista, harmadik út veteránja keblére ölelte a bejövő jobboldali államelnököt, a centrista, harmadik utas politika benjáminját és ifjú reménységét.

Nicolas Sarkozy megválasztott francia elnök első útja Londonba, Tony Blairhez vezetett. A kimenő baloldali miniszterelnök, a centrista, harmadik út veteránja keblére ölelte a bejövő jobboldali államelnököt, a centrista, harmadik utas politika benjáminját és ifjú reménységét. (Aki amúgy mindössze egy évvel fiatalabb őnála. Mellékszál, de Blair pár hét múlva 53 évesen megy nyugdíjba, ami mégiscsak röhej. Mivel amerikai elnök nem lehet - pedig rájuk férne! -, mi azt javasoljuk, hogy ő legyen az Európai Unió királya.)

Hogy kettőjük, vagy, ha beleszámoljuk Sarkozy második vizitjének célállomását, Angela Merkelt, hármójuk közül ki a jobb- meg a baloldali, hogy melyik áll a centrumtól hangyányit jobbra vagy balra, és mihez, melyik centrumhoz képest, hosszú és termékeny vita tárgyául szolgálhat. Blairtől mindenesetre búcsúzhatunk úgy is, mint a hagyományos brit baloldal megújítójától, meg úgy is, mint sírásójától, nagyjából mind a kettő igaz lenne. Elvégre ő volt az, aki a Labour vonzáskörét úgy társadalmi, mint földrajzi értelemben váratlan vidékekig tágította, így tíz éven és három választáson át maradhattak az angol proletárok távoli leszármazottai hatalmon. De ő volt Anglia legjobb konzervatív miniszterelnöke is, aki a thatcheri társadalomkép felháborító túlzásainak lereszelése, meg az állami újraelosztás és az állami szolgáltatások igazságosabb átrajzolása mellett piacosítani is bírt, és megőrizte a szabad versenyes kapitalizmuson alapuló jóléti modell működő- és versenyképességét.

Hogy Sarkozy őhozzá képest mit dob majd be a centrista közösbe, elválik. Lévén Franciaország jóval baloldalibb, hogy ne mondjuk szocialistább ország, mint az 1997-es Nagy-Britannia volt, nyilván jobboldalibbnak fog tűnni az akkori Blairnél, miközben választási kampányából egy olyan Nagy-Britannia-szerű Franciaország képe bontakozik ki. És igaz az is, hogy az új francia elnök a bevándorlás, illetve a bevándorlók második generációjának integrációja ügyében hajlamos a sarkos fogalmazásokra. De épp ez utóbbi ügyben az elmúlt tíz év - baloldali - brit politikája sem volt egy matyóhímzés, legfeljebb kevesebbet beszéltek róla.

Különösebben meglepődni mindezen nincs okunk, a nagy, hagyományos pártok, a háború utáni európai politikai civilizáció letéteményesei minden kulturális különbségük dacára többé-kevésbé egyfelé tartanak, legfeljebb részletkérdésekben javasolnak eltérő megoldásokat. Ennek sok jó, meg sok rossz oldala van, utóbbiak közül kiemelendő, hogy ezen országok politikája eléggé unalmas lett. Meg az, hogy azok, akiknek nem tetszik a rendszer - mert igazságtalannak, elnyomónak, kizsákmányolónak érzik, vagy csak mert elegük van az európai politikai arisztokrácia fádságából, érzéketlenségéből, ötlettelenségéből, korruptságából, önérdekűségéből, blablabla - aligha lelnek maguknak politikai képviseletet. Nekik találták fel magukat a populista pártok, a maguk elit-, intézmény- és magántulajdon-ellenességével, a szabályozott eljárások megvetésével, a "közvetlenül a néphez fordulás" meg a képviseleti rendszernél úgymond sokkal demokratikusabb, ám soha nem definiált alternatíva ígéretével. De nyakunkat tesszük rá, Európa nem fog eltűnni a politikai paletta közepén összesűrűsödő fekete lyukban: e pártok általában a nyugati modell perifériáin aratják sikereiket. S mint az egyik ilyen periféria lakói, akár megnyugtatónak is vélhetjük, hogy a magyar ellenzék főereje - mely pár hete vagy inkább órája még büszke is volt populizmusára - most hirtelen Nicolas Sarkozyben, meg az általa úgymond képviselt "szociális piacgazdaságban" találta meg bálványát (melegít: Angela Merkel). Választási ellenfele a brit miniszterelnök legszorgalmasabb európai tanítványaként pozicionálja magát - miáltal is hazánk nagyközönsége páratlan küzdelemnek lesz tanúja a következő időkben. Blair hasonmása csap majd össze a Blair-hasonmás Sarkozy hasonmásával! Csak győzzünk majd eligazodni!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.