A szerk.

Mint a rongy

A szerk.

Nyilván élnek még – isten tudja, mekkora létszámban – olyan emberek, akikkel az Orbán-rendszer sem tudta teljesen megutáltani az élsport szintjén űzött labdarúgást. Nos, ők bizonyára tudják, hogy mennyi a sportértéke annak a július kellős közepén megrendezett ún. barátságos mérkőzésnek, amelyet egy ország I. osztályú bajnokságának a 4. helyezettje vív egy másik ország II. osztályú bajnokságának 4. helyezettjével.

Mi – nyilvánvalóan önhibánkból – ilyen mérlegeléssel most nem szolgálunk, ellenben felvetünk ezt-azt a mondott alkalom eszmei értékével összefüggésben. E tekintetben ugyanis meglehetős a bőség.

Kezdhetjük például a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokság híres magyar szurkolói menetelésével, hol jelszavaink valának: Cristiano homoszexuál! Bizonyára a legendás magyar nyelvtudást fitogtattuk mindezzel. Szögezzük gyorsan le, a szurkolói buzizás nem hungarikum. A hungarikum az az, ha az ilyesmi rászárad az emberre, velünk pedig ez történt, hiszen a négy évvel későbbi Európa-bajnokság után egyebek mellett ugyanezért a versezetért, szurkolói himnuszért („Cristiano homoszexuál”) kapott a Magyar Labdarúgó Szövetség tán 100 ezer eurós büntetést, a nemzeti tizenegy pedig zárt kapus meccseket.

S nem is kell a művészettörténeti előzményekért a futballpályákig menetelnünk, megtaláljuk azokat gyakorlatilag szórul szóra Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkárának, Menczer Tamásnak a hazánkban akkreditált „LMBTQ-nagykövetekhez” intézett minapi szózatában is. (Hol intézte? A Facebookon intézte bátran, hol másutt, esetleg még a fürdőszobájában tehette volna, ha van neki.) Mely szózatban azon 36 ország nagyköveteivel feleselt, akik a Pride alkalmából nemtetszésüket fejezték ki Magyarország homofób törvényei miatt – egészen pontosan azokkal feleselt, akik az eszébe jutottak közülük. Olyanokat kérdezett ez a megítélésért felelős szerencsétlen, hogy Hollandia drogállam-e, s a német nagykövet nem aggódik-e hazája demokráciájáért, amikor ott feles többséggel módosították a választási törvényt. És persze még sorolhatnánk, hogy mire is válaszoltak a Fortuna Düsseldorf szurkolói (pardon, ultrái), amikor a klubvezetésük orrára húzták, hogy hogy’ a kénköves ménkűbe lehet leállni barátságos meccsre Orbán Viktor focicsapatával, mely csapat maga a korrupció megtestesülése.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.