Nehogy sérüljön az üzenet

A szerk.

Készült a hét elején három fotó, ki kéne mindet tenni a határállomásokon. Mindegyiken, akár Ausztria, akár Ukrajna felé, közvetlenül a Magyarország tábla mellé, tán az lenne a legbeszédesebb, ha az Európai Unió felségjelét ragasztanánk le velük. Ki itt belépsz, jól vésd az eszedbe ezeket... amúgy a jóisten hozott!

Az egyiket Kubatov Gábor bukott kárszakértő-hallgató, a Fidesz pártigazgatója készítette Audija vagy mi a szolgálati rossebe ablakán keresztül, okostelefonjával meg a középiskolai végzettségével. A képen a Parlament látszik, előtte egy büszkén feszülő transzparens: köszöntjük a szoci hataloméhség menetét! Hogy mi ez? Esetleg a magyar törvényhozás üzenete a kétszázvalahány vagy akárhány kilométert gyalogló szerencsétleneknek, akik a 47 ezer forintos közmunkabér és egyáltalán a rohadt, lakókörnyezetükben mindent felemésztő szegénység ellen emelvén szót kerekedtek fel? Oh, persze, voltak köztük szocialista meg dékás, szolidaritásos ürgék, de komolyan, ők is szervezték az egészet. Akkor is, az orruk elé tolt köszöntő nem jelent egyebet, csupán annyit: bekaphatjátok (hiába is próbálnánk ezt szebben fogalmazni, legfeljebb az jönne ki, hogy: dögöljetek meg). Tévedés ne essék, nem a látszólagos címzettek, a szocik kaphatják be, hanem akik éhségükben pampogni merészelnek, ráadásul az utcán, amilyen pofátlanok.

Hogy nem a magyar törvényhozás üzente ezt a nyomorultaknak, csupán a Fidesz? Úgy tán még kínosabb, hisz nemcsak megalázó, de sunyi is. És akkor jön ez az izé a szolgálati kocsin, s ki is posztolja a Facebookjára, mondván: "Szerintem a nap fricskája. Hataloméhség szót először én használtam, lenyúlták, de nem érdekel", majd egy szmájli, mert biztos szereti, ha jókedv van körülötte és összenevetés. Amikor a kép készült, már a csóringerek is eltakarodtak.

Mindezt még elintézhetnék a hirtelen felkapaszkodó senkik hagyományos szociális érzéketlenségének emlegetésével, s egy-két felfuvalkodott hólyag melegebb éghajlatra terelésével, ám Kubatov művét különös fénybe vonja egy másik felvétel. A Városszíve blog fotója arról a történelmi pillanatról, amikor rendőri és kormányőri közreműködéssel szerelik fel az emlegetett molinót. Rendőr bácsi fenn a létrán a laptopjával, a fene tudja, tán beméri a helyes szélirányt, kormányőrék derűsen fraternizálnak a kiszerelő szakik darujánál, a téren forr a munka, a magyar állam várja elesettjeit. De értik ugye jól, ott a rendőrség, ott a kormányőrség: így már akkor sem csupán a Fidesz gusztustalan tréfájáról van szó, ha Orbán Viktor pártja, Zsiga képviselő és a pofátlan vagyonnyilatkozatok pártja amúgy imád állampártként viselkedni.

A harmadik képet a HVG fotósa akkor készítette, amikor megérkeztek a tüntetők a Kossuth térhez. A Parlament felől látjuk ugyanazt a transzparenst (még egyszer: Köszöntjük a szoci hataloméhség menetét!). Alatta két sorban felállított rendőrosztag néz farkasszemet a tüntetőkkel, védik a feliratot, nehogy sérüljön az üzenet.

Magyarország nem kér az elesetteiből, azt mondja nekik, coki, húzzatok el, ti nem is vagytok szegények, büdös komcsik vagytok, akik csak bajt keverni jöttetek, eluzurpálni a hatalmat. S nem lehetetlen, hogy ezt még a meszidzs kiagyalói közül is elhiszi néhány, vagy legalább abban bízik, hogy egy választásra elegendő állampolgár elhiszi. Azt tudniillik, hogy nincsenek itt szegények, nincsenek nincstelenek, csak izgága szoci felforgatók vannak, akik a hatalom megszerzése érdekében nem átallnak szegényeket hazudni Pannónia gyönyörű lankáira. A hatalom megszerzésére irányuló törekvések különben is csak nemtelen szándékokból fakadhatnak, hisz a hatalom a miénk, épp eleget vártunk rá, nyolc rettenetes évet, az "elmúltnyolcévet", most takarodjon hát mindenki a közeléből.

S itt már tényleg nem számítanak a szegények, nem számít semmi, csak a Kubatovok, Zsigák és a hasonló szerző-mozgó hadak éhsége. Az egyik szájamon kiböfögött "47 ezerből meg lehet élni", a másik kezemmel összepiszkított vagyonnyilatkozat háztartásomra gyakorolt léleknemesítő hatása számít, csak legalább négy évet kitartson, jókedvben, mókában, fotózgatva, posztolgatva.

Láttunk felvételeket arról is, hogy leszedik azt a transzparenst, hiba volt. Ott kellett volna hagyni, míg ez a rezsim uralkodik, hogy egy percre se feledje senki, hogy kik is ők és mit akarnak. De még nem késő visszarakni. Vagy csak egyszerűen egy újat írni: szegények, pusztuljatok!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.