A szerk.

Nem áll ki

A szerk.

A kormánypártok politikusai összevissza beszélnek a 2024-es olimpiai pályázatról azután, hogy a Momentum Mozgalom a várakozásokat felülmúlva 266 151 aláírást adott át hitelesítésre a Fővárosi Választási Irodának pénteken. (És ha van legalább 138 ezer érvényes szignó – ennyi biztosan lesz –, akkor Budapest lakói szavazhatnak az olimpiarendezésről.)

A zűrzavar nem meglepő, hiszen a végletekig centralizált és kézi vezérelt kormányoldalon még a túlképzett Kósa Lajos is elanyátlanodott központi direktíva híján. Márpedig kommunikációs ukáz nincs, mivel az olimpiáról Orbán Viktor cirka fél éve nem szólal meg a nyilvánosságban. Igaz, az aláírásgyűjtő aktivistákat reflexszerűen leügynöközte, mondván, a konkurens pályázók, Los Angeles és Párizs érdekében (és megbízásából, nyilván) rontják Budapest rendezési esélyeit. Ezen túl azonban – a hvg.hu értesülése szerint – az aláírásgyűjtés befejezése előtti napokban, a visegrádi frakcióülésen Orbán arról beszélt, hogy a kormánypárti képviselők „tartsák távol” a témát a Fidesztől és a kormánytól, ha pedig mégis muszáj valamit mondani, Budapest illetékességét hangsúlyozzák. Vagyis az olimpiai buli Budapestre tartozik, ha akarja, továbbgörgeti a cuccot a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szeptemberi helyszínválasztó döntéséig, ha a nagyszámú népszavazási aláírás hatására vissza kíván lépni, hát visszalép, ha meg beleáll a népszavazásba, akkor a Fővárosi Közgyűlés kiírja a népszavazást.

Szegény fideszes képviselők sovány útravalót kaptak: ügynöközzenek meg hárítsanak. Így is tettek. Az Országgyűlés folyosói megteltek a szabad média riporterei elől menekülő fideszes politikusokkal, s a kormányoldal megnyilatkozói Budapestre és Tarlós István főpolgármesterre kezdtek mutogatni, meg az ellenzék nemzetegységet megbontó árulásáról beszélni. (Mivel hogy korábban a fővárosi közgyűlési és az országgyűlési szavazáskor többnyire támogatták az olimpiai pályázat beadását.) Tarlós fölvette a kesztyűt, és „orcátlanságnak” nevezte Kósa gondolatkísérletét Budapest felelősségéről, továbbá kilátásba helyezte, hogy ha kell, ő kimondja azt, amit senki más nem mer, hogy az olimpiai pályázatot vissza kell vonni. (Tarlós első reakciója annak idején az volt a budapesti olimpia ötletére, hogy az „nem életszerű”.) Kósa ezek után retirált: nem úgy gondolta, meg hasonlók. Az elmúlt napok fideszes nyilatkozataiból érdemes Bánki Erik képviselő fölvetését is említeni, miszerint legyen inkább országos népszavazás! Ez azért vicces, mert ennek lehetőségét a Kúria már elvetette (éppen ezért indult az ügyben helyi népszavazási kezdeményezés), de ami a mai Magyarországon ennél is döntőbb: maga Orbán Viktor is aláírta azt a dokumentumot, amely szerint a rendezésről csak Budapesten lehet népszavazást kiírni. (Alighanem azon sanda megfontolásból, hogy a sikeres fővárosi kezdeményezéshez arányaiban jóval több aláírás – 138 ezer – kell, mint egy országos akció esetén – 200 ezer.)

E kommunikációs diszharmónia mindaddig megmarad, míg Orbán Viktor irányt nem szab a fideszes politikusok gondolatainak. Ő viszont eddig nem mondott semmit az olimpiarendezésről sem az évértékelőjében (amelyet az aláírásgyűjtés finisében tartott), sem a hétfői parlamenti évadnyitójában (ami már a momentumos siker után volt). Holott az olimpiai „álom” – pontosabban az, hogy egy nemzet álma valósulna meg az olimpiarendezésben – az ő elmeszüleménye és egyik nagy ambíciója. (A NER univerzumában a nemzet és Orbán Viktor egyazon entitás.) Az ötletet a 2002-es választási kampányban dobta be a Fidesz, majd 2010 után újra elővette. Orbán volt az, aki a közelmúltban többször is össznemzeti ügynek nevezte a rendezést, sőt nem is pusztán budapesti vagy magyar, hanem közép-európai olimpiát vizionált. A magyar állam 2010 óta e lázálom szolgálatában áll, bizonyíték rá a pályázatra, illetve a reménybeli rendezésre eddig elköltött 37 milliárdnyi adóforint. Orbán a hírek szerint ezerrel egyeztet Tarlóssal meg az olimpiai bizottsággal, de még maga se tudja, hogy mit tegyen – ezért hallgat. Nyilván dolgozik benne a düh és a bosszúvágy, mint mindig, amikor feladni kényszerül valamely tervét (rá­adásul ezúttal néhány nevesincs fiatalember tett keresztbe neki!), s retteg a népszavazás várható kimenetelétől. És persze nem ő fog kiállni, hogy beismerje a kudarcot.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.