A szerk.

Szakemberek

A szerk.

Zvečan, Leposavić, Zubin Potok – három nagyobbacska település Koszovó Köztársaság északi részén, ahol a szerb nemzetiségű lakosok erős többségben vannak; miként a Szerbiával határos Mitrovica megyében, és annak legnagyobb városában, Mitrovicában is.

Az idén áprilisban tartott rendkívüli helyhatósági választásokig e településeket szerb polgármesterek irányították, mégpedig a mitrovicai körzetben egyetlen szerb párt, a Szerb Lista képviseletében. A Srpska Lista erősen kötődik a belgrádi kormányhoz, az elmúlt évtizedben a koszovói albán kormánnyal békülékenyebb helyi politikai alternatívák lényegében felszámolódtak. Áprilisban épp azért kellett rendkívüli választást kiírni, mert a szerbek tavaly novemberben kivonultak a négy önkormányzatból. A Srpska Lista és választói nem csak az intézményeket, de ezt a választást is bojkottálták, így történhetett meg például, hogy a 17 ezer lakosú Zvečanban 100 szavazattal lett polgármester az albán Ilir Peci.

A Srpska Lista által tavaly novemberben meghirdetett bojkott természetesen nem történhetett meg Belgrád jóváhagyása, vagy inkább kifejezett utasítása nélkül. Ebben a részletek ismeretének híján is biztosak lehetünk – azt például, hogy az 1992 és 1995 közötti horvátországi és boszniai háborúk során, beleértve ebbe a háborús bűncselekmények elkövetését is, pontosan milyen alá- és fölérendeltségi viszony volt a horvátországi, illetve boszniai szerb politikai-katonai struktúrák és a belgrádi kormányzat között, évekig, időt és pénzt nem kímélve vizsgálta a Hágai Nemzetközi Törvényszék.

A bojkottnak, ennek a már a megtörténte pillanatában baljós, és a mostani eseményeket megelőlegező lépésnek, meglehet, a koszovói és a szerb kormány közötti, a „rendezésről” folyó, az Európai Unió és az Egyesült Államok által felügyelt tárgyalások (újbóli) megfeneklése adja a kontextusát. A két ország viszonyának normalizálásáról szóló tárgyalások 2011-ben kezdődtek el, s rendre, bő évtizede ugyanazon csúsznak el. Szerbia ragaszkodik ahhoz, hogy – a koszovói alkotmány egyéb, létező kisebbségvédelmi garanciái mellett – a szerb többségű önkormányzatok magasabb szintű adminisztratív egységet alkothassanak: azaz a többé-kevésbé összefüggő területen élő 100 ezer koszovói szerb számára biztosított, etnikai-területi alapú autonómiához. A koszovói kormányok erre nem mutatnak hajlandóságot: attól tartanak, hogy a szerb autonóm terület létrehozása – a horvátországi és boszniai háborúk előzményeihez hasonlóan – csak az erőszakos elszakadásnak ágyazna meg.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.