A szerk.

Szembefordulva

A szerk.

Vasárnap, miközben Orbán Viktor azzal kábította válogatott közönségét, hogy az ő tíz éve Magyarország utolsó évszázadának legsikeresebb időszaka, a dunaújvárosi időközi országgyűlési választáson a Fidesz embere súlyos vereséget szenvedett az ellenzéki szövetség jelöltjétől. (A körzet korábbi országgyűlési képviselőjét, a jobbikos Pintér Tamást tavaly ősszel megválasztották Dunaújváros polgármesterének, ezért összeférhetetlenség miatt lemondott parlamenti mandátumáról.)

Az eredmény annak ellenére figyelemre méltó, hogy a voksolás lényegében tét nélküli volt (hiszen tudni lehetett, a kimenetele érdemben nem befolyásolja az Országgyűlésben a kormánypárt-ellenzék arányt), s hogy Dunaújvárosban 2018 tavaszától kétszer is veszített a Fidesz. Előbb az általános, majd tavaly ősszel a helyhatósági választásokon – a mostani lett a harmadik buktája két éven belül.

Lássuk a tanulságokat!

Először is, a három dunaújvárosi választás azt mutatja, hogy a kormány- és az ellenzéki oldal támogatottsága a térségben stabilan beállt: az előbbi 40, az utóbbi 55 százalék környékén mozog. Pedig az őszi önkormányzati választások óta is erősen dübörög a kormányoldali propaganda – Orbán Viktor hol nyugdíjasokat ment meg, hol az emberek igazságérzetét ápolja, hol zöld programot hirdet, és persze szakadatlanul harcol a világgal a magyar érdekekért. Mindez most vasárnap nem osztott, nem szorzott Dunaújvárosban.

Másodszor, a választók, szemben az önkormányzati buktát magyarázó egyik kormánypárti „érvvel”, nem hülyék. Vagyis az embere­ket tavaly ősszel nem az „tévesztette meg”, hogy a közös ellenzéki jelöltek számos helyen nem pártok, hanem valamiféle civil ernyőszervezet nevében indultak. Az ellenzék most helyi politikust indított, a jobbikos Kálló Gergelyt – és a neve alatt ott virított valamennyi párt logója –, míg viszont a Fidesz támogatottja, Molnár Tibor függetlenként próbálkozott; és a szavazólapon nem is utalt semmi a kormánypárt jelenlétére. A választókerületben azonban tökéletesen tisztában volt mindenki azzal, hogy ki képviseli Orbán Viktort. Kálló a szavazatok 56,29, Molnár a 37,72 százalékát szerezte meg.

Harmadszor, vagy a legendás fideszes mozgósítással van baj, vagy az történt, hogy a párt korábbi választói közül egyre többen tesznek rá, mire buzdítja őket a Kubatov-csapat. A mostani időközin meglehetősen alacsony volt a részvétel: 19 500 polgár, a jogosultak 29,07 százaléka jelent meg a voksoláson (összesen is valamivel kevesebben mint ahányan 2018 áprilisában a győztes Pintérre szavaztak). A politológiai közhely szerint ez mindig az elkötelezettebb tábornak kedvez, és majd’ két évtizede a választási elemzések egyik axiómája a Fidesz-közönség tudatossága. Ehhez képest azt látjuk, hogy az ellenzék ugyanakkora (nagy) arányban győzött most is, mint a relatíve magas részvételt hozó önkormányzati választáson.

Negyedszer, az egyéni választókerületet alkotó településtípusok részeredményei azt mutatják, hogy az ellenzéki szövetség mindenhol képes volt előrébb lépni. A Fejér megyei 4. számú országgyűlési egyéni választókerületet a megyei jogú Dunaújváros és nyolc 10 ezer fő alatt település alkotja. Dunaújvárosban az ellenzék fölénye nyomasztó volt: amelyik szavazókörben Kálló Gergelyre 50 százalék körül szavaztak, az a győztes szemszögéből nézve már-már kudarcnak tűnik, a jellemző inkább a 60 százalékos támogatottság volt. Továbbá a nagyvárosi voksokat nem tudták ellensúlyozni a kistelepülési szavazatok – a korábbi választási adatok alapján ez a településtípus adja a Fidesz-bázis javát –, már csak azért sem, mert a választókerület nyolc kisebb települése közül négyben az ellenzék szerzett többséget. (A részvétel nagyjából kiegyenlített volt, azaz 30 százalék környékén alakult mindegyik településen.)

Noha egyetlen választókerületről van szó (ahol ráadásul 2018-ban is a jobbikos induló nyert), a három dunaújvárosi választás számai jól simulnak abba a képbe, amely az országos adatokból összeállni látszik: a nagyvárosok és vonzáskörzetük egyértelműen szembefordultak a NER-rel. És akiknek elegük van a NER-ből most, azoknak még inkább az lesz 2022-ben.

 

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”