A szerk.

Szembefordulva

A szerk.

Vasárnap, miközben Orbán Viktor azzal kábította válogatott közönségét, hogy az ő tíz éve Magyarország utolsó évszázadának legsikeresebb időszaka, a dunaújvárosi időközi országgyűlési választáson a Fidesz embere súlyos vereséget szenvedett az ellenzéki szövetség jelöltjétől. (A körzet korábbi országgyűlési képviselőjét, a jobbikos Pintér Tamást tavaly ősszel megválasztották Dunaújváros polgármesterének, ezért összeférhetetlenség miatt lemondott parlamenti mandátumáról.)

Az eredmény annak ellenére figyelemre méltó, hogy a voksolás lényegében tét nélküli volt (hiszen tudni lehetett, a kimenetele érdemben nem befolyásolja az Országgyűlésben a kormánypárt-ellenzék arányt), s hogy Dunaújvárosban 2018 tavaszától kétszer is veszített a Fidesz. Előbb az általános, majd tavaly ősszel a helyhatósági választásokon – a mostani lett a harmadik buktája két éven belül.

Lássuk a tanulságokat!

Először is, a három dunaújvárosi választás azt mutatja, hogy a kormány- és az ellenzéki oldal támogatottsága a térségben stabilan beállt: az előbbi 40, az utóbbi 55 százalék környékén mozog. Pedig az őszi önkormányzati választások óta is erősen dübörög a kormányoldali propaganda – Orbán Viktor hol nyugdíjasokat ment meg, hol az emberek igazságérzetét ápolja, hol zöld programot hirdet, és persze szakadatlanul harcol a világgal a magyar érdekekért. Mindez most vasárnap nem osztott, nem szorzott Dunaújvárosban.

Másodszor, a választók, szemben az önkormányzati buktát magyarázó egyik kormánypárti „érvvel”, nem hülyék. Vagyis az embere­ket tavaly ősszel nem az „tévesztette meg”, hogy a közös ellenzéki jelöltek számos helyen nem pártok, hanem valamiféle civil ernyőszervezet nevében indultak. Az ellenzék most helyi politikust indított, a jobbikos Kálló Gergelyt – és a neve alatt ott virított valamennyi párt logója –, míg viszont a Fidesz támogatottja, Molnár Tibor függetlenként próbálkozott; és a szavazólapon nem is utalt semmi a kormánypárt jelenlétére. A választókerületben azonban tökéletesen tisztában volt mindenki azzal, hogy ki képviseli Orbán Viktort. Kálló a szavazatok 56,29, Molnár a 37,72 százalékát szerezte meg.

Harmadszor, vagy a legendás fideszes mozgósítással van baj, vagy az történt, hogy a párt korábbi választói közül egyre többen tesznek rá, mire buzdítja őket a Kubatov-csapat. A mostani időközin meglehetősen alacsony volt a részvétel: 19 500 polgár, a jogosultak 29,07 százaléka jelent meg a voksoláson (összesen is valamivel kevesebben mint ahányan 2018 áprilisában a győztes Pintérre szavaztak). A politológiai közhely szerint ez mindig az elkötelezettebb tábornak kedvez, és majd’ két évtizede a választási elemzések egyik axiómája a Fidesz-közönség tudatossága. Ehhez képest azt látjuk, hogy az ellenzék ugyanakkora (nagy) arányban győzött most is, mint a relatíve magas részvételt hozó önkormányzati választáson.

Negyedszer, az egyéni választókerületet alkotó településtípusok részeredményei azt mutatják, hogy az ellenzéki szövetség mindenhol képes volt előrébb lépni. A Fejér megyei 4. számú országgyűlési egyéni választókerületet a megyei jogú Dunaújváros és nyolc 10 ezer fő alatt település alkotja. Dunaújvárosban az ellenzék fölénye nyomasztó volt: amelyik szavazókörben Kálló Gergelyre 50 százalék körül szavaztak, az a győztes szemszögéből nézve már-már kudarcnak tűnik, a jellemző inkább a 60 százalékos támogatottság volt. Továbbá a nagyvárosi voksokat nem tudták ellensúlyozni a kistelepülési szavazatok – a korábbi választási adatok alapján ez a településtípus adja a Fidesz-bázis javát –, már csak azért sem, mert a választókerület nyolc kisebb települése közül négyben az ellenzék szerzett többséget. (A részvétel nagyjából kiegyenlített volt, azaz 30 százalék környékén alakult mindegyik településen.)

Noha egyetlen választókerületről van szó (ahol ráadásul 2018-ban is a jobbikos induló nyert), a három dunaújvárosi választás számai jól simulnak abba a képbe, amely az országos adatokból összeállni látszik: a nagyvárosok és vonzáskörzetük egyértelműen szembefordultak a NER-rel. És akiknek elegük van a NER-ből most, azoknak még inkább az lesz 2022-ben.

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.