A szerk.

Szilánkosan törő gumicsont

A szerk.

Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott hétfő délután a Fidesz-frakció, ahol Rogán Antal – kicsit drámaibbra igazított arculattal, mint amilyet Deutsch Tamás akkor vett fel, amikor bejelentette, hogy a nagymamáját egy szál pufajkában figyelték meg a komcsik – beismerte, hogy a kormánypárt parlamenti képviselő­csoportja támogatja a Kereszténydemokrata Néppárt azon kezdeményezését, amely az áruházak vasárnapi zárva tartási kötelezettségét célozza.

Némileg túlzásnak tűnt azonban a tragikus arckifejezés, hiszen Rogán közlése szerint ez a támogatás a legtávolabbról sem nevezhető teljes mellszélességűnek, inkább csak harsánynak. Hiszen azt a feltételt szabták Orbán honatyái, hogy majd a későbbiekben módo­sító indítványokkal puhíthassák fel a javaslatot. Nyitnák ők a mindenféle kiskaput, hogy konzumszomjas népük vasárnap se vesszen éhen.

Mindeközben valahol a nem is oly távoli Szovjetunióban változtak az áramlatok, s a délit például elfújta a nyugati szél (máshol: hűs zephyr) – ám a történetünk nem a Szovjet­unió déli partjainál játszódik, hanem Magyarország sötétebbik oldalán.

A sajtótájékoztatón a kedves megjelentek kis megemlékezést is tarthattak volna, e nemes terv sokadik újjászületésének napra majd’ egy hónapos jubileumocskáját, október legvégén dobta be ugyanis sokadszor a KDNP ezt a marhaságot. Csakhogy azóta egymást érték a kormányellenes tüntetések meg a különböző kültáji leégések és beltéri gyalázatok, nagy vonalakban a kitiltási ügytől Orbán litvániai megaláztatásán át Kósa Lajos hangversenyéig, s így a vasárnapi zárva tartás megmaradt az érintettek – persze távolról sem szűk – körében, éppenséggel tömegtüntetéseket nem nagyon generálván. A „távolról sem szűk” adott esetben olyanokat jelent, mint például a VOSZ és a nagyobb áruházláncok vezetőinek ugyancsak hétfői egyeztetésén ismételten elhangzó számok, melyek szerint úgy 15-20 ezer ember vesztené el az állását, ha tényleg odáig mennének ezek a csirkefogók, hogy elrendelik a vasárnapi becsukást. Vagy olyanokat jelent, amit Demján Sándor, Orbán régen volt mentora mondott, hogy tudniillik, ha ezt meg merik lépni, akkor népszavazást kezdeményez az ügyben. A népszavazást pedig a Fideszben is jól ismerik, egy olyannal, ráadásul egy nettó kamukategóriással sikerült például a Gyurcsány-kormányt szétzavarniuk. Hogy a történelem miféle igazságtételekre, adott esetben bottal vagy épp nem bottal verésekre képes, azt majd meglátjuk, most sürgősen térjünk vissza e heti főtémánkhoz.

Hogy aszondja, mindeközben valahol a nem is oly távoli Szovjetunióban változnak az áramlatok, s a délit például elfújta a nyugati szél (máshol: hűs zephyr) – ám a történetünk nem a Szovjetunió déli partjainál játszódik, hanem Magyarország sötétebbik oldalán. Mert a történet pontosan innen folytatódik, azzal, hogy a magyar áruházláncok (CBA, Reál, Coop) és a miniszteri megbízott édesanyucikája (azt hiszik, viccelünk?) támogatják a vasárnapi zárást, addig viszont a szabályozás úgy szólna, hogy csak azok az üzletek tarthatnának nyitva vasárnaponként a benzinkutak, édességboltok, virágüzletek mellett, amelyek családi kezelésben vannak és 400 négyzetméter alatti alapterületűek. Ez vagy jelent valamit, vagy nem, de ha igaz lenne, könnyen betámadva érezhetné magát s akár arcra is ­eshetne néhány támogató, hisz bármekkora nagy is a család, minden kisboltba nem jutna két-három Lázár, talpig risztvaccsban. S ha már a nyomulós Lázárok szóba kerültek, ne feledkezzünk meg a korábban már kibontakozó, de teljes pompájában épp ez ügyben virágba borult Lázár–Varga-háborúskodásról sem, minek során az egyik nagy stratéga a másik elcsapott vitézét emelte magas polcra, hogy valósítaná meg azt, amit az ellenfél nem akar. Vagyis Lázár miniszteri biztost csinált az elhajtott NGM-es Szathmáry Kristófból, aki hát a vasárnapi zárva tartás közismert zászlóvivője… és a fiacskája a Magyar Nemzeti Kereskedelmi satöbbi, izének… és így tovább a találgatások, sejtetések tucatjain át a teljes tébolyig.

Mi viszont harmadszor már nem csapunk bele a „mindeközben a Szovjetunióban” kezdetű mantránkba, csak halkan undorodunk tovább. Azalatt is, míg ők „felpuhítanak”.

Basszus, az nyilván fáj rohadtul, hogy ez a napi szinten oly nyíltnak és egyenesnek látszó Putyin et. mekkora egy hülye pojácát csinált Orbánból, de minderről úgy elterelni a figyelmet, hogy közben egy komplett ágazat alsó szintű dolgozóit, a legkiszolgáltatottabbakat rettegésben, létbizonytalanságban tartjuk, az állásuk, megélhetésük elveszejtésével fenyegetjük, nos, az több mint aljas szemétség. Az bűnözés.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.

Sámson és a bibliás szavazók

Négyötödük a jobboldali elnökre szavazott, sokuk elutasítja a krisztusi szegénységet, újabban pedig az empátiát is. A második ciklusban a Republikánus Párt után az evangéliumi közösségeket is maga alá gyűri Donald Trump karizmája.