Egy hónap alatt 487 köbméter üzemanyag szivárgott el a MOL Százhalombatta-Pécs üzemanyagvezetékéből Gárdonynál tavaly. Bár a vállalat 1600 tonna földet vitt el a szennyezett területről, a levegő gázolajszagú, és a helyieknek okuk van feltételezni, hogy a kár következményeinek megszüntetése nem sikerült száz százalékosan – derül ki az Átlátszó írásából.
A cikk szerint a pocsolyák teteje gyöngyház színű, mint amikor egy autóból szivárog az olaj az útra. A helyiek szerint ez a szennyeződés lentről szivároghat. A tönkrement üzemanyag-vezeték zártkerti üvezetben található. A közelben szőlőbirtokok vannak, a szomszédban homoktövis-ültetvény. Az itt élők, akik állatokat tartanak vagy növénytermesztéssel foglalkoznak – akadnak biogazdálkodók is –, fúrt kutakból nyerik a vizet. Sokan elbizonytalanodtak, hogy locsolhatnak-e most abból a vízből, és hogy érintette-e a szennyeződés a kertjüket. És mivel nem nagyon bíztak abban, hogy az állami cégtől hiteles adatot kapnak, összeadták a pénzt független vizsgálatra.
Két közeli kútban a mintavételkor szénhidrogén nyomát mutatták ki. Ez 2024. november 4-én, a gárdonyi polgármesteri hivatal által tartott fórumon hangzott el a jegyzőkönyv szerint. A MOL azonban állítja, ennek a szennyeződésnek nem lehet köze a szivárgáshoz.
Az ilyen helyzetben természetes bizalmatlanságot nem oszlatta el, hogy – ez is a fórumon derült ki –, a cég eredetileg az észlelt szivárgás száz méteres körzetében ajánlotta fel a kutak vizsgálatát, és az is elhangzott, „lehetséges, hogy a szennyezés talált magának egy föld alatti vízeret és eljutott a víz odáig”. A MOL azonban később úgy tájékoztatott, hogy a szennyezett területet sikerült körbehatárolni.
A cég először, tavaly október 18-án azt közölte, megközelítőleg 10 köbméternyi szénhidrogén folyt el. Később 300 köbméterről volt szó, az Átlátszó és a Greenpeace által közadat-igényléssel megszerzett adatok szerint 487 köbméter hiányzik.
A helyiek a vontatottan csordogáló információk láttán azt feltételezik, hogy a szennyezés kiterjedtebb, mint ahogy az olajvállalat állítja, akár egész Gárdony, a Velencei-tó is érintett lehet.
A Fejér Vármegyei Kormányhivatal tényfeltáró vizsgálatot rendelt el, a lezárás határideje február 28-a.