37 millió jutalmat kaptak, hogy még jobban menjen az állami pénzek szétosztása

  • narancs.hu
  • 2025. január 20.

Belpol

A Népszava 23 állami vállalatot kérdezett meg, csak a Bethlen Gábor Alapkezelőnél járt év végi „teljesítményösztönző”.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. (BGA Zrt.) 28 vezetője összesen 37 750 000 forint teljesítményösztönző juttatást kapott 2024 végén. Ha ezt a pénzt egyenlő arányban osztották el, körülbelül 1,3 millió forint járt fejenként – számol a Népszava.

A napilap közérdekű adatigényléssel fordult 23 állami tulajdonú vállalathoz és háttérintézményhez az év végi jutalomra vonatkozó kérdéssel. Egy helyről nem válaszoltak, 21 másik cég, szervezet pedig azt írta, hogy nem adtak év végén jutalmat. 

A BGA Zrt.-nek a hivatalos megfogalmazás szerint „a Magyar Kormány nemzetpolitikai stratégiájához kapcsolódó célok megvalósulásának elősegítése” a munkája. Hazai és külhoni pályázatok ügyeit intézi, így az elveszített Norvég Civil Alap helyett bevezetett Városi Civil Alap (VCA) dolgait. Ez olyan pénzforrás, amely a legmagasabb, 11 milliós támogatások 59 százalékát fideszes politikusokhoz köthető szervezeteknek adta.

A BGA a Magyar Falu Program pályázatainak egy részét is felügyeli, így a kistelepülési üzletek támogatását és a Falusi Civil Alapot (FCA). A Népszava nemrég arra jutott, hogy ez utóbbi közös pénzből 2022-ben 8,8 százalék, 2023-ban 9,4 százalék került a Fideszhez kötődő pályázókhoz. A Gánti Vértes Vadásztársaság, amelynek Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az elnöke, 7 millió forintot kapott, ami a legmagasabb megítélhető összeg. A BGA Zrt. szervezi az egyházi, külhoni és nemzetiségi pályázatokkal kapcsolatos tennivalókat is. Az alapkezelő 2024-ben a dunaszerdahelyi DAC Akadémiát támogatta a megnagyobb mértékben, kétszer 2,7 millió euróval.

A címlapkép Dunaszerdahelyen készült, fotó: Krizsán Csaba/MTI

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.