"Minden várakozást felülír a kormány családpolitikai csodafegyverének sikere" címmel jelentetett meg az Index interjút Hornung Ágnes családügyi államtitkárral, ami nem lenne különösebben érdekes a kormányzati sikerpropaganda közhírré tétele miatt, de mindeközben némi érdekességről is beszámolt.
Ezidáig nem adtak ki információt arról, hány párnak nem született gyereke azok közül, akik írásba adták, hogy a támogatásért cserébe gyereket vállalnak, most viszont ha nem is konkrét, de legalább körülbelüli számot osztott meg az államtitkár. Ez szerint
azoknak, akik a 2019 júliusában indult babaváró támogatás első fél évében vállalták, hogy legkésőbb 2024-ben gyerekük lesz, kevesebb mint negyedük nem igazolta még, hogy megszületett volna a gyerek.
A végleges szám ennél vélhetően alacsonyabb lesz, hisz' az ötéves határidő lejártáig még megszülethetnek az ígért gyerekek.
Hasonló adatot a családok otthonteremtési kedvezményéről nem tudott Hornung közölni, mert ez esetben, amennyiben építkeznek vagy bővítik a házat, akkor is csak a munka befejezésétől él a 4 éves határidő az első gyerek megszületésére, a második gyerekre előírt 8 vagy a három gyereknél érvényes 10 éves határidő pedig még jóval arrébb van.
Arról is beszélt az államtitkár, hogy a CSOK pluszra eddig 3100 igénylést adtak be, átlagosan 26 millió forintért (a maximális hitelösszeg ez esetben 50 millió). A családok mintegy háromnegyede az első közös otthonának megszerzésére igényli ezt a pénzt, az igénylőknek pedig közel kétharmada gyerektelenként ígéri meg azt, hogy lesz majd gyereke. Az első hónapokban az igénylések 85 százaléka nem új lakás építésére vagy vásárlására, hanem használt lakás megvásárlására szólt.