A beiktatása óta eltelt fél alatt Novák Katalin államfő huszonegy alkalommal utazott külföldre, és ennyi idő alatt összesen több mint egy hónapot töltött az országon kívül – írja a Népszava.
Ez elődje diplomáciai aktivitásával összehasonlítva is sűrű külföldi programnak tűnik: Áder János 2012-ben, elnöklése első hat hónapjában mindössze hétszer járt külföldön.
Nagy Attila Tibor politikai elemző szerint a Fidesz nem is nagyon titkolta, hogy Nováknak alapvetően diplomáciai szerepet szánnak, főként olyan helyekre vagy olyan üzenetekkel küldve, amelyek a miniszterelnökhöz politikailag kevésbé illeszthetőek. Így nem is meglepő, hogy az államfő útja a leggyakrabban a nyugati világba vezetnek, miközben Orbán Viktornak és a minisztereinek inkább Oroszországban, Kínában, vagy éppen Üzbegisztánban, a Türk Tanácsban van jelenése.
Virág Andrea, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója a lapnak nyilatkozva elmondta, az EU elleni itthoni propagandával párhuzamosan Orbánnak fontos, hogy legyenek olyan képviselői is az országnak, akik „elfogadhatóak” a külföldi, nyugati vezetők szemében, Novák pedig egy ilyen figura lehet.
A legtöbb út ezek alapján magyarázható – Nagy Attila Tibor megfogalmazásában – Novák „kiegészítő külügyér” feladataival. Persze megvannak a „kötelező” események, mint az ENSZ közgyűlése vagy II. Erzsébet temetése. Ám a lapnak nyilatkozó szakember szerint Novák Katalin útjai között akad olyan, amibe még „kézzel nem fogható” eredményt is nehéz belemagyarázni. Ilyen volt például Novák Egyesült Államokbeli turnéja.
A köztársági elnök legutóbbi útja azonban látványosan túlmutat a protokolleseményeken: Izraelbe együtt ment Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterrel, aki célzott rá, hogy hazánk is vásárolhat elemeket az izraeli fejlesztésű Vaskupola légvédelmi elhárítórendszerből, amelyet közösen tekintettek meg.