A ciszterci rend pénzügyeit már a Vatikán vizsgálja

  • narancs.hu
  • 2023. június 13.

Belpol

Azonnali hatállyal felfüggesztette a magyarországi ciszterci rend vezetőjének Bérczi L. Bernátnak és Grónai G. Damján gazdasági vezetőnek státuszát a Vatikán. A Szentszék a rend pénzügyeire kíváncsi, nem alaptalanul.

Rómáig értek a hírek, ezért a Vatikán azonnali hatállyal eltávolította pozíciójából Bérczi L. Bernát apát mellett Grónai G. Damján gazdasági vezetőt, a Ciszterci Vagyonkezelő Kft. első emberét. A Vatikán azt várja, hogy nemzetközileg jegyzett könyvvizsgáló cég világítsa át az apátság pénzügyeit. A helyzet komolyságára utal, hogy Bérczit az egyház a zirci plébánosi teendők alól is mentesítette – a templomban szolgáló többi ciszterci papot pedig máshova kell helyezni.

A felfüggesztett ciszterci vezetők teljes szereptévesztésben voltak, írja a Válasz Online, amely hosszú riportban számol be a történtekről és azok hátteréről. Noha a rend kizárólag szelíd és alázatos fenntartóként viselkedhetett volna – hiszen már sem gimnáziumigazgatókat, sem szaktanárként is helytálló szerzeteseket nem tud biztosítani –, mégis erőből magához vonta a menedzsmentjogokat. Ha úgy tetszik: leuralta az általa foglalkoztatott világi szakembergárdát. Az apát legszűkebb stábját jelentő Ciszterci Iskolai Főhatóság megdöbbentő magabiztossággal tartotta vissza egy-egy iskolájától az állam által biztosított támogatások egy részét (ezzel veszélyeztetve akár a kréta- és vécépapírszintű beszerzéseket), illetve elvonta egyes intézmények saját – terem- és tornacsarnok-kiadásból származó – bevételeit, olvasható a cikkben. Az egyik nagy vesztes a budai Szent Imre Gimnázium volt, de valójában nem jártak annyira jól azok az iskolák sem, amelyek kedvezményezettjei voltak a történetnek.

Problémát jelentett, hogy az apátsági központ kirakatvállalkozást (például sörfőzdét) működtet, ami brutális veszteséget termel. A sörőfzde 2015 óta félmilliárd forint mínuszt tudott előállítani.

Mindemellett az egyház a legfelsőbb politikai körökkel összeszövetkezve különös ingatlanügyletekbe bonyolódott. A neki átadott ingatlanokat nem rendeltetésszerűen használja, s mindezekhez Rétvári Bencének és körének is köze – és persze haszna – van.

A lap úgy tudja, az egyház a világi dolgozók panasza és elégedetensége miatt kezdett vizsgálatokat, mára azonban ez már súlyos problémává nőtte ki magát. 

(Címlapképünkön: A zirci ciszterci apátság épülete az 1732-1752 között épült barokk Nagyboldogasszony Bazilikával, a kéttornyú apátsági templommal. Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk