A gimnáziumok és a technikumok tanárai is az államtól kapnak fizetést, csak az utóbbiak többet

  • narancs.hu
  • 2021. augusztus 31.

Belpol

Az érintettek nem értik, hogy miért kap valaki ugyanaért a munkáért, több fizetést. Közben a gimnáziumokban óriási a tanárhiány.

"Az egyre kevesebb tanárért egyre nagyobb harc folyik a magyar iskolákban. A szakképzésben például kevesebb munkáért több fizetést kaphat ugyanaz a pedagógus, mint egy Emmi-iskolában, így egyre nagyobb eséllyel csábítják át a technikumok a gimnáziumoktól őket. Az igazgatók pedig nem értik, hogy az állam miért fizet többet az egyik minisztériumon keresztül ugyanazért a munkáért, mint egy másik minisztériumon keresztül" - írja a hvg.hu.

A lap beszámolója szerint ugyanis hiába próbál egy gimnázium új tanárokat felvenni, esélyük sincs a technikumokkal szemben, akik  80-100 ezer forinttal többet tudnak ígérni pedagógusainkank.

Kifejtik, az egyre súlyosbodó - a kormény által azonban folyamatosan tagadott - tanárhiány eredménye, hogy a kevés tanárért egyre elkeseredettebben küzdenek a Klebelsberg Központhoz, illetve az állami tankerületekhez tartozó középiskolák a jobban támogatott ITM-es iskolákkal.

A probléma többek közt abból fakad, hogy minisztériumi szinten más-más gazdája van a különböző képzési típusoknak:

  •  az általános iskolák és a gimnáziumok az Emmi felügyelete alá,
  • a szakképzés (azaz a technikumok, szakközépiskolák szakiskolák és felnőttképzés) az ITM felügyelete alá tartoznak.

A két minisztérium viszont – vagy valamilyen átgondolt kormányzati stratégia, vagy a kormányzaton belüli jobb érdekérvényesítés miatt – a tanári béreket és munkaterheket tekintve közel sem ugyanolyan feltételeket teremt pedagógusainak.

Így alakult ki az a helyzet, hogy a gimnáziumoktól (főleg az állami gimnáziumoktól) egyre inkább el tudják csábítani a közismereti tárgyakat és idegen nyelvet tanító pedagógusokat a technikumok és a szakközépiskolák - írják. A korábbi trend, miszerint a nagyobb presztízsű gimnáziumok elszipkázták a tanérőt a szakképzésből, mára teljesen megfordult. Emellett hatalmas bérfeszültséget okoz az is, hogy például ma egy szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkező kőműves szakoktatóként nettó 300 ezer forintot kap, ami nagyjából egy egyetemi végzettséggel, 20 év gyakorlattal rendelkező gimnáziumi mestertanár bérével egyezik meg.

A lapnak nyilatkozó gimnáziumi igazgató elmondta, számára

érthetetlen, hogy az állam miért fizet többet az egyik minisztériumon keresztül ugyanazért a munkáért, mint egy másik minisztériumon keresztül.

Ráadásul a munka nem is feltétlenul ugyanaz, vagy ugyanannyi. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) alelnöke szerint ugyanis a gimnáziumokban most mintegy 25 órája van egy pedagógusnak. A szakképzésben ez csak 22, a a munkaterhek pedig kiszámíthatóbbak és kisebbek. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.