Kockás inges diákok felkiáltójeles zászlókkal – pénteken délután fél 5-től gyülekeztek a tanárokért és az oktatás reformjáért tüntetők a Hősök terén. A megmozdulást a „Diákok a Tanárokért” mozgalom tagjai szervezték, akik azt ígérték, a Belügyminisztérium előtt el fogják égetni a tanároknak küldött megfélemlítő leveleket.
„Amikor a hatalom megfélemlít, akkor már a hatalom fél”
– szól a tüntetés jelmondata.
A tüntetés első fél órájában folyamatosan érkeztek a résztvevők a tér felé, többségük középiskolás diák, de sok tanár, óvodai dolgozó és szimpatizáns is. Sokakat izgalomban tartott, hogy vajon lesz-e akkora tömeg, mint október 5-én, amikor egyes becslések szerint 40-45 ezren is lehettek a Kossuth téren. Az biztos, hogy a rendőrök készültek, a HVG fotója szerint Rippl-Rónai utcában már egy órával ezelőtt felsorakoztak a rendőrségi buszok.
A Hősök tere csak szórványosan telt meg, de sok érkezőre számítottak a vonulás megkezdése után. Negyed hat körül a diákok elindultak a Belügyminisztérium felé az Andrássy úton, amelynek először csupán két sávját zárták le a rendőrök, később mind a négyet birtokba vették. „Fizessétek ki a tanárainkat!” – skandálták. A menet éle széles molinót tartott maga elé Tanárainkkal vagyunk felirattal.
Az Oktogonon egy kicsit megállt a menet. Fazekas Zsuzsa tudósítónk azt írta, a Kossuth nóta szólt a tüntetőktől, akiket a transzparensek tanúsága szerint nem hatott meg Gulyás Gergely tegnapi bejelentése, aki feltételes módban ígérte a tanárok béreinek felzárkóztatását. „Gulyás Gergely, tegnap mit szívtál?” – olvasható az egyik táblán. A 444-nek Törley Katalin, a Kölcsey Gimnázium kirúgott tanára elmondta,
nem tetszik nekik, hogy „a kormány csakis bérkérdést csinál az egészből, miközben a sztrájkjogról és az oktatás túlzott központosításáról is szó van.”
A megmozduláson nem vett részt egyetlen ellenzéki párt sem, de a vonulók között feltűnt többek között Karácsony Gergely és Hadházy Ákos.
Tudósítónk szerint a tömeg békés volt, és fél hét körül már elérte a Deák teret. „Elegünk van” – skandálták. A szervező diákok hangosbemondóval erősítették a jelszavakat. Nagyon sokan csatlakoztak a tüntetőkhöz utána, hogy a menet elindult a Hősök teréről, de nehéz megmondani, hányan voltak – öt- és tízezer között lehettek.
A menet eleje háromnegyed hét körül odaért a Belügyminisztériumhoz.
A Széchenyi téren felállított színpadon egy Pintér Sándort mintázó kartonbábu is helyet kapott. Míg a menet vége nem érte el a teret, két diák skandáltatta a tömeget: „Nincs pénz” – kiáltják. „Nincs tanítás” – hangzik a tüntetők válasza. Az egyik felszólaló a Mediaworks által kiadott, ingyen osztogatott Metropol-újságokat osztott szét a tömegben, amiből galacsinokat lehetett gyúrni, és megdobálni a Pintér-figurát.
„Üzenjük a környékbeli uraknak, hogy: ELEGÜNK VAN!"
– mondta az egyik szpíker. Kicsit kaotikus, de annál energikusabb volt a szervezők jelenléte, homlokegyenest más, mint a koncertté szervezett tüntetés a múlt héten. Elhangzott A mi vagyunk a Grund című dal is, amely a tanártüntetések nemhivatalos himnuszává vált az elmúlt hetekben.
A diákok ezután a tüntetők hangos fújjolása közepette elégették a tanároknak küldött fenyegető leveleket egy hordóban.
Az egyik felszólaló felemlített, hogy ma vidéken is számos tüntetés volt, sőt ezekben az órákban is megmozdulások vannak. Majd felsorolta, hogy hány tanárt fenyegettek a tankerületektől: 45 iskolából mintegy 500 megfélemlített tanárról érkezett jelzés. A diákok ezután azt kérdezték Pintér Sándortól és Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkártól: „Na mi van, talán elk*rtátok? Azt gondoltátok, ha kirúgjátok a leghangosabb tanárokat, a többi csendben msarad? Nem, többen és hangosabbak lettünk.”
A felszólalók nem engednének az eddigi követelésekből: nem elég a kölcseys tanárok azonnali visszahelyezése, azonnali béremelést, tanítható mennyiségű és minőségű tananyagot, karbantartott iskolákat kérnek, és azt, hogy adják vissza a tanárok szabadságát.
Strbka Anna végzős gimnazista arról beszélt, hogy még több fenyegető levélre számítanak a mai rendkívül kiterjedt sztrájk után: „ezt a magyar nép nem tűrheti szótlanul.” A diák büszke a tanáraira, akik kiálltak magukért, megtiszteltetés, hogy tanulhat tőlük.
„Most egy olyan dolgot tanítanak, ami a társadalom legnagyobb hiányossága, bátorságot.”
A tüntetés hivatalos részét fél nyolc körül a Himnusszal zárták le, és biztosították róla a hatalom képviselőit és a tanárok támogatóit, hogy folytatják a sztrájkot, a polgári engedetlenséget és a tüntetéseket. Azt már most tudni lehet, hogy a következő nagy tüntetés a Kálvin téren lesz október 23-án. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagja szolgálati közleményként azt is elmondta, hogy október 27-én országos sztrájknapot hirdetnek (ezt 20-ig kell jelezni a sztrájkolóknak).
A diákok így búcsúztak:
Fejezzük be a mai tüntetést úgy, hogy nem fejezzük be!
Ez a nap is a tanárokról szólt
Október 14-én egész nap villámcsődületek és különféle megmozdulások zajlottak a tanárokért az országban. Reggel mintegy kétszáz diák gyülekezett a Móricz Zsigmond körtéren, akik a „Nincs tanár, nincs jövő”-szlogent skandálták. Sok helyen a szülők szolidarítási akcióval biztatták a pedagógusokat. Debrecenben több száz méteres élőláncot alkottak a diákok, a budapesti Széll Kálmán téren pedig „fogadóórát” tartottak, voltak megmozdulások Ócsán, Szombathelyen, Tiszaújvárosban és Székesfehérváron is. A Magyar Anyák demonstrációján Ravasz Ágnes, a PDSZ választmányi tagja így fogalmazott a kormány tegnapi béremelés-bejelentésével kapcsolatban: „Megkaptuk a születésnapi ajándékunkat, bontogatjuk, bontogatjuk, de úgy látjuk, nincs abban semmi.” Ezzel utalt rá, hogy a kormányinfón az infláció mértékét talán meg sem haladó béremelést ígértek, de csak akkor, ha Brüsszel hozzáférhetővé teszi a helyreállítási alapot.