A kata szigorításával még több egészségügyi dolgozó tűnhet el a rendszerből

  • narancs.hu
  • 2022. július 13.

Belpol

A MESZK azt kéri, tegyenek kivételt a fő- és mellékállásban tevékenykedő egészségügyi szakdolgozókkal.

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) is azt kéri, hogy a fő- és mellékállásban tevékenykedő egészségügyi szakdolgozók mentesüljenek a kisadózó vállalkozók tételes adójának (kata) nem magánszemélyeknek történő számlázást tiltó szabálya alól.

A szakmai szervezet szerdán a közösségi oldalán azt írta, a kata-törvény módosítása megváltoztatja a vállalkozóként dolgozó egészségügyi szakdolgozók lehetőségeit.

2022. július 12-én a Magyar Országgyűlés elfogadta a vállalkozások adózási rendjével kapcsolatos KATA törvény...

Posted by Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara on Wednesday, July 13, 2022

A kamara a törvénymódosítással kapcsolatos álláspontját eljuttatta Takács Péter egészségügyért felelős államtitkárnak.

A MESZK jelezte, a kamara nem rendelkezik pontos adatokkal a kata hatálya alá tartozó, vállalkozóként egészségügyi szolgáltatást nyújtó tagjai létszámáról, azonban a hozzájuk érkezett jelzések alapján a módosítás további ellátásszervezési nehézséget okoz.

Ahogy arról kedden beszámoltunk, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) is nyilatkozatot tett közzé a kata viharos gyorsasággal történő felszámolásával kapcsolatban. Közölték: "A KATA szabályok átmenet nélküli átalakítása az egészségügyben tovább nehezíti az ügyeletek kiállítását, akadályozhatja a betegek folyamatos ellátását a rendelőkben és osztályokon." 

A 24. hu pedig arról ír, hogy mivel az egészségügyben dolgozók egy része vállalkozóként veszi ki a részét az ellátásból, és nélkülük gyakorlatilag nem lehet ügyeletet vagy műszakot sem szervezni, ezért a kata-szigorítással súlyos helyzetbe hozták a jelenleg is ellátási gondokkal küzdő egészségügyet is. Ráadásul bajba kerülhetnek azok a szakrendelők is, ahol a főállásban kórházban dolgozó orvosok vállalkozóként heti néhány órákat rendelnek.

A lapnak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) vezetője azt mondta, hogy az ápolók közül sokan több különböző kórházban vállaltak úgynevezett bérnővéri munkát: oda mentek, ahol éppen ápoló híján nem tudtak a törvényileg előírt létszámban ápolót kiállítani a betegek mellé. A bérnővérek nem egyénnek, vagyis a betegnek szolgáltattak, hanem a cégnek, amelyen keresztül kirendelték az adott kórházba. A cégnek pedig a kórház fizetett. Ahogy Soós megjegyezte: "A bérnővéri rendszer annyira beépült a fekvőbeteg-ellátó intézmények életébe, hogy enélkül  komoly kapacitásprobléma lesz az ellátásban".

Majd hozzátette:

a budapesti kórházakban volt olyan időszak, amikor éjszakai vagy hétvégi műszakokban az ápolók fele bérnővér volt.

A bérnővérekről itt írtunk bővebben.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.